Dawno temu w Elblągu... odbył się ósmy wieczorek muzyczny

6
10.09.2022
Dawno temu w Elblągu... odbył się ósmy wieczorek muzyczny
Liceum im. Cesarzowej Augusty Wiktorii (Kaiserin Auguste Viktoria Lyzeum)
Elbląska szkoła muzyczna organizuje w sobotę, 17 września o godz. 19.30 w auli szkoły Cesarzowej Augusty Wiktorii swój ósmy wieczorek muzyczny. W programie zostaną zaprezentowane najpierw prostsze a następnie trudniejsze utwory, dzięki czemu publiczność będzie miała okazję zapoznać się z tym, czego uczy się na zajęciach muzycznych młodzież. Ponieważ wstęp na koncert jest wolny, z pewnością będzie się on cieszył sporą frekwencją - o tym pisała elbląska prasa we wrześniu 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

Ze spraw sądu ławniczego

Pewien robotnik z Zawady (niem. Pangritz Kolonie) miał sobie przywłaszczyć bezprawnie kołdrę, którą znalazł na drodze. Ponieważ nie udowodniono mu złych zamiarów, mężczyzna został zwolniony.

Właściciel gospody Albert R. miał przed godziną ósmą rano podawać gościom wódkę. Dlatego też otrzymał karę w wysokości 15 marek, jednak odwołał się od tego wyroku. Decyzja jednak nie zapadła po jego myśli, ponieważ pewien świadek zeznał, że pewnego razu otrzymał od oskarżonego w jego lokalu przed godziną ósmą wódkę. Kara więc została utrzymana w mocy.

Elbląski robotnik Friedrich Zimmermann pewnego dnia pokłócił się ze swoją szwagierką przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) tak, że wywołało to zainteresowanie wielu gapiów i zbiegowisko. Za zakłócanie spokoju Zimmermann otrzymał karę grzywny w wysokości 9 marek lub karę trzech dni aresztu. Mężczyzna odwołał się od wyroku. Podczas dzisiejszego przesłuchania przyznał, że brał udział w skandalu, ale jego szwagierka też musi zostać ukarana, ponieważ to ona zaczęła kłótnię. Sąd utrzymał poprzedni wyrok w mocy (AZ, środa, 14.09.1904 r.).

 

Cesarski dobytek dojechał do Kadyn

Cesarski dobytek, który przybył dzisiaj o godz. 7.37 z Berlina na tutejszy dworzec, został podłączony od razu do lokomotywy udającej się w kierunku trasy nadzalewowej, by dotrzeć do Kadyn (niem. Cadinen). Dobytek składa się z siedmiu powozów i 12 koni. Kierownikiem pociągu był zarządca kolei Wolff (AZ, piątek, 16.09.1904 r.).

 

Cesarz Wilhelm przybył do Kadyn

Cesarz Wilhelm przybył dziś rano specjalnym pociągiem o godz. 6.18 na tutejszy dworzec. Po wymianie lokomotywy pociąg udał się o godz. 6.25 w dalszą podróż do Kadyn. W wagonie salonowym, w którym znajdował się cesarz, zasłony były spuszczone. Cesarski pociąg jechał pod kierownictwem tajnego radcy budowlanego Seeligera z Królewskiej Dyrekcji Kolei Żelaznej z Gdańska i inspektora kolei Kuntze z Tczewa (niem. Dirschau). Prowadzenie pociągu z Elbląga do Kadyn przejęli dyrektorzy Wschodniopruskiego Towarzystwa Kolei Żelaznej, inspektor budowlany Klinke i mistrz budownictwa rządowego Lucht oraz zarządca kolei Wolff. W towarzystwie Cesarza znajdowali się marszałek hrabia Eulenburg, adiutant von Plüskow i hrabia von Schmettau oraz lekarz dr Ilberg. W Kadynach Cesarza powitali szef gabinetu cywilnego tajny radca dr von Lucanus oraz radca ziemski von Etzdorf. Gmina Próchnik (niem Dörbeck) otrzymała w prezencie od Cesarza 14700 marek na budowę wieży kościelnej (AZ, sobota, 17.09.1904 r.).

 

Wyrzucanie resztek owoców na chodniki będzie karane

Brzydkim zwyczajem, który zasługuje na wzmiankę, a który nie był do tej pory długofalowo krytykowany, jest wyrzucanie resztek owoców na chodniki. Leżące na płytkach chodnikowych resztki stanowią niebezpieczeństwo dla pieszych, ponieważ mogą oni poślizgnąć się na nich i doznać znaczących szkód na zdrowiu. W pierwszym rzędzie to dzieci wyrzucają resztki na chodniki, nie bacząc na konsekwencje, ale i dorośli także uprawiają podobne praktyki. Zarówno rodzice jak i policja powinni zwracać uwagę na podobne zachowania. Ci pierwsi powinni napominać swoje pociechy, a drudzy wymierzać karę dorosłym winowajcom (AZ, sobota, 17.09.1904 r.).

 

Pracodawczyni rzuciła w pracownika nożem

Pewna tutejsza żona handlarza rozgniewała się mocno na swojego pracownika. W gniewie chwyciła za nóż i rzuciła nim młodemu mężczyźnie w twarz, wskutek czego został on poważnie ranny. Kobieta otrzymała karę 30 marek grzywny lub sześć dni aresztu (AZ, sobota, 17.09.1904 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

... - zarządca kolei Wolff -... To Otto Wolff, dyrektor Kolei Nadzalewowej od 1901 r.... - 14700 marek na budowę wieży kościelnej -... Te pieniądze wkrótce wykorzystano i wybitny arch. Conrad Steinbrecht (rekonstruktor Zamku w Malborku) wybudował nową (stojącą do dzisiaj) wieżę, przypominającą elbląską Bramę Targową.
erg. (2022.09.09)

info

9  
  0
Oj erg jak patrze na ten budynek, to zaraz przypominaja mi sie lata mlodosci, a nie kolej nadzalewowa czy zamek w Malborku, ja wiem, ze trzeba znac historie, ,ale tez wiem, ze szczegolnie nas Polakow historia wiele nie nauczyla, widac to wlasnie dzisiaj, pobrzekujemy szabelka oddajac uzbrojenie sasiadom, robimy restrykcje Rosji w dostawie wegla, nie majac go na skladzie, walczymy z Unia o wolnosc i praworzadnosc zakladajac nam kagance, dzis wiem ze prostytucja daje nam wiecej dobrego w jednym kraju, niz zdemoralizowani politycy calego swiata. - dlaczego tak pisze, bo czuje, ze to dzieki nim swiat zmierza ku zagladzie, czy zdaza sie opamietac, .... odpowiem ja nie wiem Ktoz jest mlodzieniec? Strzelcem byl w borze. A kto politykiem ja nie wiem. To wspaniala metafora -strzelcow dzis widzimy, Switezianka jest nieuchwytna jak jak moc niewidzilnych oligarchow tego swiata
maliniak (2022.09.10)

info

4  
  8
Teraz również powinno być ostro karane śmiecenie, szczególnie za rzucanie petów papierosowych, plucie na chodnik zżutej gumy no i oczywiście wszelkich odpadów po jedzeniu lub napojach. Bo to co teraz istnieje jest świadectwem chamstwa i całkowitego braku kultury mieszkańców.
Volklud (2022.09.10)

info

11  
  1
Uroczyste poświęcenie i przekazanie do użytku głównego budynku dawnej średniej szkoły żeńskiej, obecnie I LO, odbyło się 3.08.1875 roku, a jego rozbudowa o skrzydło wraz z salą gimnastyczną wzdłuż obecnej ul. Pocztowej nastąpiła w latach 1911-1912.Natomiast imię cesarzowej Augusty Wiktorii - za zgodą cesarza Wilhelma II, szkoła otrzymała w 1902 roku, a w 1908 roku została przemianowana na liceum.
Elek (2022.09.10)

info

3  
  0
BRAWO PANI DK, TRANSLATOR GOOGLE ZROBIŁ TO TAK SAMO "DOBRZE" JAK PANI!!!!! "W gniewie chwyciła za nóż i rzuciła nim młodemu mężczyźnie w twarz, wskutek czego został on poważnie ranny"
Żenuła (2022.09.10)

info

2  
  2
a mnie nie zaprosili, janusze
(2022.09.10)

info

0  
  1