Dla przypomnienia podróżnym
Niektórzy podróżni, a szczególnie panie, mają w zwyczaju zabierać ze sobą w podróż pociągiem osobowym zbyt wiele bagażu tak, że staje się to uciążliwe dla współpasażerów. Szczególnie często zdarza się to w przypadku podróży na długich dystansach […]. W związku z sezonem wakacyjnym przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie transportu kolejowego, w pociągach osobowych w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie można przewozić wyłącznie lekkie i małe przedmioty, o ile nie przeszkadzają innym podróżnym swoim zapachem lub w jakikolwiek inny sposób […]. Pracownicy kolei są zobowiązani do przestrzegania przepisów i interweniowania w przypadku ich naruszenia […] (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).
Ze spraw sądu ławniczego
Czeladnik szewski Albert Gräski, bez stałego adresu zamieszkania, jest człowiekiem, któremu z pracą nie jest po drodze. Z powodu żebractwa nie raz wylądował on w przytułku. Również dziś odpowiadał za żebractwo. Wymierzono mu karę sześciu tygodni aresztu i przekazano sprawę policji (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).
Robotnicy Michael Wischnewski, Peter Schier, Christoph Neumann i Rudolf Kroll zostali oskarżeni o kradzież. W styczniu bieżącego roku mieli oni ukraść z miejsca, gdzie miał powstać nowy szpital, słupy ogrodzeniowe. Słupy są własnością właściciela ziemskiego Augusta Karstena z Marzęcina (niem. Jungfer). Neumann i Kroll zostali uniewinnieni. Wischnewski i Schier spędzą jeden dzień w areszcie […] (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).
Mistrz garncarstwa Abraham z Tolkmicka (niem. Tolkemit), który ukradł dwa sosnowe drągi z miejskiego lasu, został skazany na trzy dni więzienia (AZ, sobota, 08.06.1901 r.).
Szkoła w Marzęcinie zamknięta do odwołania
Szkoła w Marzęcinie została do odwołania zamknięta z powodu epidemii odry i szkarlatyny (AZ, 08.06.1901 r.).
Letni festyn na Schillingsbrücke
Ojczyźniany Związek Kobiet okręgu elbląskiego organizuje w środę, 12 czerwca od godz. 15 na moście Schillingsbrücke letni festyn połączony z koncertem w wykonaniu wojskowej orkiestry podoficerskiej z Kwidzyna (niem. Marienwerder). Na odwiedzających czeka nie lada gratka, gdyż program jest niezwykle bogaty. Zapewniona jest przyjemna rozrywka i wszelkiego rodzaju niespodzianki (AZ, wtorek, 11.06.1901 r.).
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.