Dawno temu w Elblągu... miał się odbyć benefis panny Milly

4
17.02.2024
Dawno temu w Elblągu... miał się odbyć benefis panny Milly
Teatr miejski przed wojną znajdował się przy ul. Rycerskiej
Panna Milly Sachs, która w tym sezonie podczas wielu wieczorów cieszyła nas swoją zabawną i pełną świeżości grą aktorską, 12 lutego będzie miała swój benefis. Na ten szczególny dla siebie dzień panna Sachs wybrała sztukę pt. „Leitermann und sein Pflegekind” (tłum. Leitermann i jego przybrane dziecko), co na pewno będzie dla aktorki okazją do pokazania swoich aktorskich umiejętności w najlepszym świetle. A my życzymy pannie Sachs, by tego dnia teatr był wypełniony po brzegi - o tym pisała elbląska prasa w lutym 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Ze spraw sądu ławniczego

Robotnicy Karl Talasius i August Trompf, obaj bez stałego adresu zamieszkania i wielokrotnie karani za kradzieże, znów odpowiadali za kradzież. Talasius zabrał 25 listopada ubiegłego roku robotnikowi Augustowi Karstenowi nożyce i dał je potem robotnikowi Trompfowi, który dobrze wiedział, że są one kradzione. Obaj przyznali się do winy, jednak twierdzili, że miał to być jedynie głupi żart. Prokurator wnioskował dla Talasiusa o karę trzech miesięcy więzienia a dla Trompfa za poplecznictwo o karę 14 dni więzienia. Sąd przychylił się do tego wniosku i wydał właśnie taki wyrok (AZ, czwartek, 07.02.1901 r.).

 

Wizytacje w szkołach

Na polecenie miejskiej deputacji szkolnej w najbliższym czasie odbędą się coroczne wizytacje w naszych szkołach ludowych. Wizytatorami będą techniczni członkowie szkolnych deputacji (AZ, sobota, 09.02.1901 r.).

Sanie muszą na razie iść w odstawkę

Wskutek gołoledzi musimy niestety na razie zapomnieć o ślizgawkach. Sanie muszą tymczasowo ustąpić miejsca wozom i samochodom (AZ, sobota, 09.02.1901 r.).

Aresztowania w naszym mieście

Wczoraj wieczorem na elbląskim dworcu pewna miejscowa krawcowa i dziewczyna zatrudniona w bufecie tutejszej dworcowej gospody były nagabywane przez ślusarza Franza Brosiusa zamieszkałego przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße). Mężczyzna został aresztowany. Również aresztowany został robotnik Carl Haack z Zewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Äußerer Marienburgerdamm) za znęcanie się na swoją matką i siostrą. Robotnik Carl Günther z Elbląga, który od sierpnia jest poszukiwany listem gończym z powodu uszkodzenia mienia, został aresztowany na wniosek tutejszej Królewskiej Prokuratury (AZ, sobota, 09.02.1901 r.).

Wieczór rozrywki w Domu Wypoczynkowym

Wolny niemiecki zakon templariuszy organizuje w jutrzejszą niedzielę w Domu Wypoczynkowym przy Loeserstraße na szczytny cel wieczór rozrywki. Program jest bardzo bogaty i interesujący. Przedstawienia rozpoczną się o godz. 19. W przerwach przewidziano wiele miłych niespodzianek (AZ, niedziela, 10.02.1901 r.).

Wielki artysta wystąpi w Elblągu

Moritz Rosenthal, który wystąpi wkrótce ze swoim czwartym koncertem abonamentowym, zakończył niedawno swoją trasę koncertową po reńskich miastach, o której tak m.in. wypowiada się gazeta „Generalanzeiger für Essen”: „Jeśli chodzi o technikę wykonania, muzyka Rosenthala jest jedyna w swoim rodzaju. Nikt w tym względzie nie może się z nim równać. Również nikt wcześniej nie tworzył tak niezrównanej muzyki, jak on. […] Do tego wszystkiego posiada on niesamowitą pamięć, która wprawia w osłupienie. Każdy, kto gra Chopina tak jak on, jest nie tylko niezrównanym technikiem, za jakiego jest on często uważany, ale także ma to, co w pierwszej kolejności czyni artystę wielkim, intuicję i uduchowienie” (AZ, niedziela, 10.02.1901 r.).

Spotkanie członkowskie Ojczyźnianego Związku Kobiet

W środę, 13 lutego o godz. 15 w hotelu Rauch odbędzie się zebranie członkowskie Ojczyźnianego Związku Kobiet okręgu elbląskiego. Punktem obrad będą m.in.: sprawozdanie roczne, sprawozdanie finansowe oraz zmiany w statucie stowarzyszenia (AZ, niedziela, 10.02.1901 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

... - w Domu Wypoczynkowym przy Loeserstraße -... - Dzisiaj ul. Odzieżowa.... - w hotelu Rauch -... Dzisiaj w tym miejscu stoi centrala NN przy ul. Studziennej, zaraz za gmachem poczty.
erg. (2024.02.17)

info

6  
  1
Moritz Rosenthal to wybitny pianista, pochodzenia polskiego, urodzony we Lwowie w 1862 roku. Studiował na akademii lwowskiej, a następnie w Wiedniu. Był m. in. uczniem Ferenza Liszta. W latach 1888- 1892 koncertował w filharmoniach europejskich oraz w USA. Po I wojnie zamieszkał w Wiedniu, gdyż z racji urodzenia w byłym zaborze austriackim posiadał obywatelstwo tego państwa. W 1938 roku wraz ze swoją partnerką - Węgierką, też pianistką i nauczycielką muzyki, wyjechał do USA. Było to spowodowane represjami jakie po aneksji Austrii przez Niemcy podjęto wobec osób pochodzenia żydowskiego. Zmarł w 1946 roku w Nowym Jorku. W 1934 roku został odznaczony przez Prezydenta II RP Krzyżem Zasługi za popularyzację na świecie polskiej muzyki poważnej. Odznaczenie to otrzymał jako Maurycy Rosenthal.
Foloman (2024.02.17)
a wczoraj w Elblągu w teatrze była Emilia Krakowska piękne przedstawienie
(2024.02.17)

info

5  
  0
Widoczny na zdjęciu budynek teatru w Elblągu został wybudowany w latach 1843 - 46,a uroczyste otwarcie miało miejsce 1 września 1846 roku. Budynek teatru został calkowicie zniszczony w czasie walk o Elbląg w 1945 roku, a po wojnie nie podjęto jego odbudowy. Teatr ten posiadał widownię mogącą pomieścić 1200 osób. Jednym z jego najważniejszych mecenasów i darczyńców był Ferdynad Schichau, który praktycznie uczestniczył na wszystkich premierach sztuk teatralnych. Na deskach tego teatru gościli artyści z innych miast Niemiec, w tym z Opery w Berlinie. Po śmierci Schichaua jego rolę w wspieraniu teatru przejął hrabia Herman Schroeter (ur 1853 r. zm 1928 r. ) właściciel olbrzymiego gospodarstwa rolnego z siedzibą w Stankowie, który specjalizował się w produkcji mleka stąd wybudował zaklady mleczarskie w Elblągu. W początkowej fazie były one filią mleczarni w Stankowie. Po śmierci hrabiego wsparcie teatru zapewniał jego syn Otto.
T.Dem. (2024.02.17)

info

5  
  0