Dawno temu w Elblągu... dzieci wróciły do zimnych szkół

4
06.01.2024
Dawno temu w Elblągu... dzieci wróciły do zimnych szkół
Dawny elbląski ratusz zimą przed wojna, Friedrich Wilhelm Platz. Obecnie to plac Słowiański
Dziś po zakończeniu okresu bożonarodzeniowego w szkołach ludowych znów rozpoczęły się zajęcia. W państwowej szkole dokształcającej i w szkole rzemiosła zajęcia rozpoczną się dziś wieczorem, podczas gdy w szkołach wyższych i w Wyższej Szkole dla Dziewcząt rozpoczną się one dopiero we wtorek. Z powodu panującego znacznego zimna sale lekcyjne są tak wychłodzone, że podczas rozpoczęcia zajęć temperatura w nich wynosiła zaledwie 6-9 stopni Réaumura, mimo że dzień wcześniej nagrzano pomieszczenia* - o tym pisała elbląska prasa w styczniu 1901 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Nieszczęśliwy wypadek w stoczni Schichaua

Przed około ośmioma dniami zamieszkałemu przy ulicy Niskiej (niem. Zweite Niederstraße) Karlowi Troike, zatrudnionemu w stoczni Schichaua przy nitach żelaznych, przydarzył się w zakładzie nieszczęśliwy wypadek. Podczas nitowania płyt żelaznych mężczyzna został uderzony młotkiem w głowę, co doprowadziło do poważnego wstrząsu mózgu, wskutek czego w sobotę zmarł. Troike był żonaty. Miał dopiero 42 lata (AZ, wtorek, 01.01.1901 r.).

 

Zmarł zacny obywatel

W poniedziałek w wieku 59 lat po długiej chorobie zmarł właściciel ziemski Hugo Vogdt z Dębołęki (niem. Neu Eichfelde). Zmarły był rolnikiem posiadającym ogromną wiedzę. Był także długoletnim zagorzałym i bardzo szanowanym członkiem lokalnego elbląskiego związku rolniczego. Występował także wielokrotnie w życiu publicznym. Ostatnio udzielał się z sukcesem jako radny powiatu i członek różnych komisji okręgowych (AZ, czwartek, 03.01.1901 r.).

 

200. rocznica powstania monarchii

W związku ze zbliżającą się dwusetną rocznicą powstania Królestwa Prus ustalono, że dnia 18 stycznia we wszystkich placówkach szkolnych pruskiej monarchii odbędą się odpowiednie uroczystości. Tego dnia nie będzie też zajęć edukacyjnych (AZ, czwartek, 03.01.1900 r.).

 

Nieszczęśliwy wypadek na Zawadzie

Młodociany robotnik Franz Bosendorf z Zawady (niem. Pangritz Kolonie) w noc sylwestrową tak nieszczęśliwie się przewrócił, że oprócz złamania ręki nabawił się urazów głowy. Musiał zostać przewieziony do szpitala diakonis (AZ, czwartek, 03.01.1901 r.).

 

Mróz spowolnił prace budowlane
   Nagły mróz spowolnił prace przy budowie kościoła katolickiego na Zawadzie (niem. Pangritz Colonie). Prace murarskie przy fundamentach poczyniły postępy i fundamenty wyrastają na chwilę obecną ponad jedną stopę od ziemi. Nowy kościół, który ma być znacznie większy od ewangelickiego kościoła, ma być gotowy za półtora roku (AZ, niedziela, 06.01.1901 r.).

 

Polowanie z nagonką w Kadynach

Na terenie własności królewskiej w Kadynach (niem. Cadinen), a dokładnie w części położonej za Tolkmickiem (niem. Tolkemit) odbędzie się dziś wielkie polowanie z nagonką. Weźmie w niej udział także m.in. spora liczba oficerów z Wrzeszcza (niem. Langfuhr). Radca ziemski von Etzdorf udał się do Kadyn już wczoraj po południu (AZ, niedziela, 06.01.1901 r.).

 

Kurs teorii muzyki

Dyrektor muzyczny Gulbius ma zamiar poprowadzić kurs z teorii muzyki dla kobiet i mężczyzn. Kurs obejmuje 16 godzin. Dyrektor przyjmuje zgłoszenia do 15 stycznia (AZ, niedziela, 06.01.1901 r.).

 

Dane ze stanu urzędu cywilnego na grudzień

W grudniu 1900 roku zanotowano 180 narodzin (90 chłopców, 90 dziewczynek), 6 zgonów przy porodach (3 chłopców, 3 dziewczynki), 166 zgonów (86 mężczyzn, 80 kobiet). Zawarto 30 związków małżeńskich (AZ, niedziela, 06.01.1900 r.).

 

*Jedna ze skal termometrycznych, wprowadzona w 1731 roku przez francuskiego fizyka René de Réaumura (1683–1757), często używana w Europie Środkowej do początków XX stulecia. W skali Réaumura temperatura topnienia lodu (zamarzania czystej chemicznie wody) wynosi 0 °Ré (tak jak w skali Celsjusza), a wrzenia wody 80 °Ré (100 °C), dlatego 1 °C odpowiada 0,8 °Ré – Wikipedia

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

W Kadynach zaplanowano polowanie z nagonką. O tym informowano raczej w pozytywnym wydźwięku. Dziś obrońcy zwierząt skrytykowaliby ten proceder. Tymczasem jak mawiał Jan Paweł Adamczewski, bohater serialu "1670" : "Polowanie to zapraszanie zwierząt do wspólnej aktywności fizycznej".
Żarcik ? (2024.01.06)

info

9  
  3
/Nieszczęśliwy wypadek w stoczni... / - skoro mieszkał przy ul. Niskiej, to była to Erste (pierwsza) Niederstrasse, natomiast Zweite (druga) Niederstrasse to obecna ul. Pływacka. Oprócz nich była jeszcze Dritte (trzecia) Niederstrasse, obecna ul. Dolna. /Nieszczęśliwy wypadek na Zawadzie... / - dawny szpital diakonis - Diakonissenkrankenhaus prowadzony przez przybyłe z Królewca ewangelickie siostry-diakonisy, poświęcony i otwarty 11.10.1868 roku, a w następnych latach rozbudowany, do dzisiaj znajduje się przy ul. Związku Jaszczurczego. /Mróz spowolnił prace budowlane... / - ostatecznie drugi katolicki kościół w dawnym Elblągu pw. św. Wojciecha został konsekrowany (poświęcony) 3.07.1905 roku, uzyskując 22.02.1907 roku prawa kościoła parafialnego, którą to parafię władze pruskie zatwierdziły oficjalnie 28.05.1909 roku.
Elek (2024.01.06)

info

6  
  3
... - przewieziony do szpitala diakonis -... Czyt. : Do szpitala na dzisiejszej ulicy Zw. Jaszczurczego.... - kościoła katolickiego na Zawadzie (niem. Pangritz Colonie) -... Czyt. Dzisiejszy kościół św. Wojciecha przy ul. Podgórnej.... - Radca ziemski von Etzdorf udał się do Kadyn -... Czyt. Rüdiger von Etzdorf był zarządcą majątku Kajzera Wilhelma II w Kadynach.
erg. (2024.01.06)

info

4  
  1
Super info
(2024.01.12)

info

0  
  0