Rocznica śmierci Cesarza w elbląskich szkołach
W dzisiejszą rocznicę śmierci Cesarza Friedricha* we wszystkich tutejszych szkołach odbyły się uroczystości upamiętniające. Przypomniano młodzieży, że Cesarz Friedrich żyje w naszych sercach, jako sławny bohater, jako szlachetny książę pokoju i chrześcijański męczennik i daje nam przykład, że przez nasze życie powinniśmy przejść kierując się prawem, a cierpienie powinniśmy znosić bez sprzeciwu i narzekań (AZ, sobota, 16.06.1900 r.).
*Fryderyk III, urodzony jako Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern (ur. 18 października 1831 w Poczdamie, zm. 15 czerwca 1888 tamże) – cesarz niemiecki i król Prus, wolnomularz. Panował jedynie 99 dni, od 9 marca do 15 czerwca 1888 – Wikipedia
Wycieczki szkolne
Dziś uczniowie wszystkich klas Gimnazjum Królewskiego w towarzystwie swoich nauczycieli wybrali się na wycieczkę w nasze okolice. Podczas gdy najmłodsze klasy wybrały się do Bażantarni (niem. Vogelsang), starsze klasy zwiedziły trochę dalsze okolice. Pojedyncze klasy wybrały się na Bielany (niem. Geizhals), inne pojechały nad zalew (AZ, sobota, 16.06.1900 r.).
Nowa nauczycielka w Wyższej Szkole dla Dziewcząt
W Wyższej Szkole dla Dziewcząt od 1 lipca zostanie stworzony nowy etat. Magistrat zaproponował na to stanowisko zarządowi szkoły pannę Schulze, która do tej pory była zatrudniona w Staromiejskiej Szkole dla Dziewcząt. Na jej miejsce zostanie zatrudniona panna Berner ze Szkoły dla Chłopców nr 2 (AZ, niedziela, 17.06.1900 r.).
Nagabywali obsługę zielonego wagonu
Wczoraj późnym wieczorem o godz. 23 przy ulicy Altstädtische Grünstraße, niedaleko ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) można było usłyszeć piekielny wrzask. Trzech nieletnich chłopców w plugawy sposób naprzykrzało się obsłudze znanego w naszym mieście zielonego wagonu. Jeden z nich trafił wtedy kamieniem w nogi jedną z kobiet. Ponieważ w pobliżu nie było żadnego stróża, nie udało się schwytać chłopców ani stwierdzić ich personaliów (AZ, niedziela, 17.06.1900 r.).
Ze spraw sądu ławniczego
Handlarz i szklarz Goldschmidt z Nowej Cerkwi (niem. Neukirch Niederung) miał przez nieuwagę 13 grudnia ubiegłego roku potrącić i ranić robotnika Kuhla. Kuhl jest już starszym 78-letnim mężczyzną i nic nie słyszy. Oskarżony wołał w jego kierunku i zdarzenie zakwalifikowano jako nieszczęśliwy wypadek. Prokuratura wnioskowała o 50 marek grzywny. Sąd ustalił ostatecznie karę w kwocie 10 marek (AZ, wtorek, 19.06.1900 r.).
Wycieczka statkiem do Krynicy Morskiej
W czwartek, 21 czerwca odbędzie się kurs statkiem do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Start spod Legana o godz. 13. Podczas wycieczki zagra szkoła muzyki wojskowej pod kierownictwem kapelmistrza Lammicha. W Krynicy o godz. 16 w hotelu Außen dla uczestników wycieczki przewidziano koncert w plenerze (AZ, środa, 20.06.1900 r.).
Pan Ziese zlecił rozebranie domu
Tajny radca* Ziese zlecił rozebranie stojącego obok jego willi domku, przy ulicy Królewieckiej 17 (niem. Königsbergerstraße), który zakupił od wdowy Faber za 19 500 marek. Pani Faber wyemigrowała do Ameryki (AZ, czwartek, 21.06.1900 r.).
*był początkowo tytułem wysokich urzędników państwowych, zasiadających u boku suwerena w gremium doradczym rozpatrującym sprawy polityki wewnętrznej i ustawodawstwa. Z biegiem czasu kolegia radców przy boku panującego zniknęły, ale tytuł pozostał honorowym wyróżnieniem urzędników państwowych – Wikipedia
Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.