Dawno temu w Elblągu... cesarzowa chciała ograniczyć spożycie wódki wsród robotników

14
30.07.2022
Dawno temu w Elblągu... cesarzowa chciała ograniczyć spożycie wódki wsród robotników
Fabryka majoliki w Kadynach
W celu mniejszego spożywania wódki przez mieszkańców Cesarzowa zarządziła w Kadynach (niem. Cadinen), by w maszynowni kadyńskiej cegielni przez cały dzień w dużym kociołku udostępnić kawę, która w każdym czasie i w dowolnych ilościach ma być dostępna za darmo dla pracowników. Nie ma ona jednak zamiaru wywierać nacisku na pracowników, by unikali oni picia wódki. Robotnicy są bardzo wdzięczni swojej pani za troskę, ponieważ zrzekła się ona prawie zupełnie picia wódki a w kawie upatruje ona lekkostrawny i zdrowy napój, zaspokajający nasze pragnienie - o tym pisała elbląska prasa w lipcu 1904 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

Koncert wokalny koła śpiewaczego Liederhain w Angielskim Zdroju

Koło śpiewacze Liederhain organizuje w jutrzejsze popołudnie o godz. 17 we wspaniałych ogrodach Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen) koncert wokalny, który, jak wszystkie koncerty koła, również tym razem cieszy się wielkim zainteresowaniem miejscowej publiczności. Podczas koncertu usłyszymy przede wszystkim […] pieśni ludowe. Z bogatego programu tego koncertu wspomnieć należy przede wszystkim: “Niemiecką pieśń” Kalliwody (niem. Das Deutsche Lied), “Błaganie o burzę” Dürrnera, “Aneczkę z Tharau” (niem. Ännchen von Tharau) i “Na zimnej ziemi (niem. In der kühlen Grunde), oba dzieła Glücka, “O, słodka ojczyzno” Schaussa […], a na zakończenie “Wieczorne świętowanie” (niem. Abendfeier) (AZ, niedziela, 24.07.1904 r.).

 

Nieszczęśliwy wpadek z udziałem dziecka na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej

Wczoraj wieczorem na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza Traugutta) trzyletni chłopiec został tak nieszczęśliwie potrącony przez przejeżdżającą furmankę, że poniósł śmierć na miejscu. Kierowca furmanki w osobie robotnika Doehringa został dziś złapany i aresztowany (AZ, niedziela, 24.07.1904 r.).

 

Srebrny jubileusz przełożonej szpitala diakonis

Jubileusz 25-lecia obchodzi dziś przełożona tutejszego szpitala diakonis, siostra Amalie Krämer, która od 25 lipca 1879 roku pielęgnuje i leczy w szpitalu chorych. Jubilatka urodziła się w Landsbergu (Prusy Wschodnie) i w roku 1870 wstąpiła do zakonu diakonis w Królewcu (niem. Königsberg), gdzie została siostrą zakonną (AZ, wtorek, 26.07.1904 r.).

 

Cesarz odwiedzi Kadyny?

Pod koniec września w związku z polowaniem, które ma odbyć się w Krasnolesie*, Cesarz najprawdopodobniej odwiedzi Kadyny (niem. Cadinen) (AZ, czwartek, 28.07.1904 r.).

 

Samobójstwo przy Zewnętrznej Grobli Malborskiej

Zamieszkały przy Zewnętrznej Grobli Malborskiej (niem. Äußerer Marienburgerdamm, dzisiejsza ulica Malborska) stróż nocny M. został wczoraj wieczorem znaleziony przez swoją żonę powieszony w swoim mieszkaniu. Nie ustalono jeszcze, co doprowadziło mężczyznę do takiego czynu (AZ, sobota, 30.08.1904 r.).

 

Co nowego w Krynicy Morskiej?

Również i wczoraj w naszym kąpielisku sporo się działo. Podczas gdy statki przywiozły znów znaczną liczbę jednodniowych gości do kurortu – miał odbyć się tak bardzo wyczekiwany festyn dla dzieci – spora część kuracjuszy udała się z całym dobytkiem przed południem do domu. Po południu trochę padało. Jednak potem niebo okazało się łaskawsze tak, że impreza dziecięca z występem kapeli Pelza na czele po godz. 16 mogła dojść do skutku. […] O wiele za wcześnie, bo już o godz. 18, zabawa się skończyła. Wieczorem odbył się bal. Organizacją imprez zajął się dyrektor kurortu. Na wieczór zaplanowano pokaz fajerwerków […] (AZ, niedziela, 31.07.1904 r.).

 

Koncert dyrygencki w Winnicy

Elbląskie koło śpiewacze Volksliedertafel (dyrygent Th. Günther) organizuje w niedzielę w Winnicy (niem. Weingrundhorst) koncert dyrygencki z udziałem elbląskiej kapeli miejskiej. Mamy nadzieję, że niebo okaże się łaskawe i pokaże tym razem przyjazne oblicze (AZ, niedziela, 31.07.1904 r.).

*(niem. Rominten - osiedle typu wiejskiego w Rosji w obwodzie kaliningradzkim, ok. 10 km od granicy z Polską – Wikipedia)

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wstawać darmozjady alkoholiki i komentować, a nie spać do południa!
(2022.07.30)
Nie pisz tak głośno bo głowa boli. Już wstaję.
Ruminek (2022.07.30)
Angielski Zdrój (Angielska Studnia) - czyt. elbląski browar. - Landsberg (Prusy Wschodnie) - czyt. dzisiejsze Górowo Iławeckie. Krasnolas - czyt. Rominty Wielkie, wieś typu leśnego w Puszczy Rominckiej, dzisiaj ros. Krasnolesje.
erg. (2022.07.30)
@erg. - a jak nazywala sie Krynica Morska?
(2022.07.30)
Crynitzen Morsskiene
Heheh (2022.07.30)
Srebrny jubileusz... - Kamień węgielny pod budowę niewielkiego wówczas szpitala-domu opieki - Diakonissenkrankenhaus, obecnie szpital przy ul. Związku Jaszczurczego 22,położono 10.07.1867 roku, a jego oficjalne poświęcenie i otwarcie odbyło się 11.10.1868 roku. Początkowo dysponował 36 łóżkami, gdzie opiekę nad chorymi pełniły 4 ewangelickie siostry-diakonisy oraz 1 lekarz. Po rozbudowie na początku XX wieku, kiedy to szpital otrzymał m. in nowoczesną jak na owe czasy salę operacyjną, liczba łóżek została powiększona do ok.160.
Elek (2022.07.30)

info

7  
  1
Wspomniane ogrody związane z browarem przypominają, że browarnictwo w Elblągu posiada dużą tradycję. Szkoda, że obecnie piwo traktowane jest przez wiele osób nie jak trunek szlachetny, który pije się z godnością, a nie chłepcze by się wprowadzić w nieważkość i osiągnąć stan upojenia. A przecież Platon w jednej ze swoich myśli filozoficznych stwierdził, że : "ten co wymyślił piwo musiał być mędrcem". Szkoda też, że coraz trudniej znaleźć naprawdę dobre gatunki piwa, szczególnie polskiej produkcji, a kiedyś papież Klemens VIII mawiał : "o święte polskie piwo, święte piwo z Warki".
Nie piwosz (2022.07.30)

info

6  
  0
Cysarz to ma klawe
Mnie nie (2022.07.30)

info

5  
  0
Kahlberg, po 45 r. - Łysica, a później Krynica Morska.
(2022.07.30)
Kiedyś jakby trochę więcej Kultury i mniej Chamstwa było.
(2022.07.30)

info

9  
  0