Dawno temu w Elblągu... aresztowano żebraka

18
25.01.2025
Dawno temu w Elblągu... aresztowano żebraka
Elbląg dawniej. Obecny plac Słowiański, wówczas plac Friedricha Wilhelma
Wczoraj wieczorem w salach Resursy Mieszczańskiej odbył się zapowiadany koncert naszej miejskiej kapeli. Frekwencja był wysoka i zebrano zadowalającą sumę. Zróżnicowany, umiejętnie skomponowany program został stworzony przez zespół w nienaganny sposób i spotkał się z dużym aplauzem publiczności (AZ, wtorek, 14.01.1902 r.) - pisała prasa w 1902 r. O czym jeszcze?

Wigilia w „Złotym Lwie”

Resursa „Jedność” świętowała wczoraj w „Złotym Lwie” wigilię. Początek wieczoru uświetniła kapela Lammicha. Nie zabrakło zabaw dla dzieci, występów i śpiewów. Na zakończenie części oficjalnej odbyło się losowanie. Potem odbyły się jeszcze tańce (AZ, wtorek, 14.01.1902 r.).

 

Młoda dziewczyna wpadła do stawu

17-letnia córka prywatnego sekretarza Hanke wczoraj podczas spaceru ze swoimi przyjaciółkami wpadła do stawu młyńskiego w miejscowości Scheedermühle. Staw był przez długi czas ogrodzony. Jednak w ostatnim czasie płot z jakichś powodów został usunięty tak, że miejsce to (droga wije się bezpośrednio przy stawie) sprzyja nieszczęśliwym wypadkom. Tylko dzięki energicznej interwencji przybyłego na miejsce zdarzenia a zwabionego tam przez krzyki dziewczyny mężczyzny zawdzięcza ona życie. W tym miejscu należałoby sobie postawić pytanie, czy nie byłoby wskazane utworzenie stałej przychodni z apteką objazdową w tej samej lokalizacji, gdy ogrodzenie zostanie uznane za zbędne (AZ, wtorek, 14.01.1902 r.).

 

Aresztowano żebraka

W sobotnie popołudnie przy ulicy Rzeźnickiej (niem. Fleicherstrasse) aresztowano pospolitego łobuza. Chłopak żebrał chodząc od domu do domu i przyszedł także do domu kupca. Gdy został tam odesłany z kwitkiem, zemścił się w ten sposób, że zanieczyścił korytarz w najbardziej obrzydliwy sposób (AZ, wtorek, 14.01.1902 r.).

 

"Elbing 1886” organizuje bal maskowy
   Klub rowerowy „Elbing 1886” 23 stycznia organizuje w Domu Rzemiosła bal maskowy. Wydarzenie zapowiada się wspaniale (AZ, wtorek, 14.01.1902 r.).

 

Śmierć na torach po kłótni z żoną

W niedzielę wieczorem na odcinku pomiędzy miejscowościami Gietrzwałd (niem. Geierswalde) i Szczepankowo (niem. Steffenswalde) został śmiertelnie potrącony przez pociąg, który przybywa planowo do Elbląga o godz. 22.35, robotnik. Dopiero następnego ranka personel kolejowy zauważył okropnie okaleczone ciało mężczyzny. […] Krążą pogłoski, że wspomniany pracownik sam doprowadził do własnej śmierci po wcześniejszej kłótni z żoną (AZ, środa, 15.01.1901 r.).

 

Robert Johannes znów w Elblągu

Robert Johannes, wyśmienity wschodniopruski komik i artysta wystąpi znów we wtorek, 21 stycznia i w środę, 22 stycznia ku radości swoich licznych fanów w Resursie Mieszczańskiej. Można przyjąć za pewnik, że ma w zanadrzu jeszcze niejedną niespodziankę (AZ, czwartek, 16.01.1902 r.).

 

Utrudnienia komunikacyjne z powodu opadów śniegu

Podczas wczorajszych dużych i silnych opadów śniegu bywało, że momentami wagony tramwajowe nie mogły ruszyć z miejsca. Czasami dochodziło do całkowitego zatrzymania wagonów i tymczasowych opóźnień na trasie. Po uruchomieniu wózka sypiącego sól i ustąpieniu opadów śniegu komunikacja tramwajowa znów przebiegała sprawnie (AZ, czwartek, 16.01.1902 r.).

 

Rowerowa impreza już wkrótce

Klub rowerowy „Cito” organizuje w sobotę, 1 lutego w Resursie Mieszczańskiej zabawę zimową. Atrakcją wieczoru będą różnego rodzaju korowody na kółkach. I tak w programie znajdą się: korowód inaugurujący imprezę złożony z pięciu pań i pięciu panów, korowód złożony z trzech pań i trzech panów, korowód złożony z sześciu panów oraz „ogrodnik i kwiatowa wróżka”, którzy wystąpią na welocypedzie*. Z pewnością taka zapowiedź wystarczy, by zachęcić wszystkich zaproszonych miłośników sportu do czynnego udziału w tej zabawie (AZ, piątek, 17.01.1902 r.).

* pierwotny rower nieposiadający łańcucha ani hamulców, często z bardzo dużym kołem przednim oraz z małym kołem tylnym (bicykl), niekiedy z dwoma kołami tylnymi (tricykl), czasem z czterema kołami (kwadrycykl). Pojazdy te najczęściej były napędzane pedałami osadzonymi na osi przedniego koła - Wikipedia

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
W Elbingu aresztowano żebraka. Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.
(2025.01.25)
A teraz żebraków w telewizji się reklamuje
(2025.01.25)
Rydzyk, Caritas, Zrzutka pl... Dobre bo Polskie. To reklamują.
(2025.01.25)
a i Sakiewicz z RepublikaTV żebrzą na kolejne studio i sprzęt
(2025.01.25)

info

17  
  8
To miasto tutaj opisywane nazywa się Elbląg. Nie żaden Elbing.
(2025.01.25)
To nie telewizja
Propaganda i Szczujnia (2025.01.25)
Zmień kanał. Nie wszędzie żebrają
Polexit i Sowietyzacja (2025.01.25)
Czytając komentarze doszedłem do wniosku, że dopóki nie było internetu, to nie wiedziałem, że jest tylu głupców... Ot, nowoczesność w domu i w zagrodzie...
Bezproblemowy (2025.01.25)
W języku polskim Elbląg zawsze figurował jako Elbląg i to nie tylko w okresie jego przynależności do Polski. Zresztą podobnie jest z nazwą Królewiec, gdyż nigdy w języku polskim nie był on wymieniany jako Koenigsberg, a także z Malborkiem, bo też w naszym języku nie nazywano go Marienburgiem. Stąd to całe zawirowanie z nazwą Elbing czy Elbląg jest niepotrzebnym zjawiskiem, jedynie stwarzającym sztuczne manifestowanie przynależności narodowej. Tak jak u Niemców jest Aachen, a u nas zawsze Akwizgran.
Newyorkowy Indianiec (2025.01.25)

info

6  
  1
Scheedermühle - jeśli się orientuję, to nazwa jednego z młynów przy dzisiejszej ul. Traugutta, a nie jakaś miejscowość
RodemzElbląga (2025.01.25)

info

7  
  0