"Akcja kolonijna jest dobrze zorganizowana" (Głos z przeszłości, odc. 120)

3
03.12.2023
Akcja kolonijna jest dobrze zorganizowana (Głos z przeszłości, odc. 120)
Głos Wybrzeża nr 173, 1950 r.
- Dzieci robotników elbląskich spędzą dwa letnie miesiace w Sztutowie, zaś druga grupa w okolicy Kalisza. Koszt utrzymania dziecka na kolonii będzie pokryty z budżetu akcji socjalnej – pisała prasa w 1950 r.

Dziś w naszym cotygodniowym cyklu trochę wakacyjnych, trochę pracowniczych tematów. Jak zawsze zapraszamy na podróż w czasie.

 

Wczasy letnie dla dzieci pracowników przemysłu odzieżowego

"Elbląskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego organizują w Sztutowie kolonie letnie dla 400 dzieci pracowników. Akcja kolonijna jest dobrze zorganizowana. Każde dziecko poddane jest badaniu lekarskiemu i na tej podstawie dokonywany jest przydział miejscowości o odpowiednim klimacie i warunkach zdrowotnych.

Na I turnus, w czasie od 26 czerwca do 26 lipca wyjedzie 170 dzieci pracowników Łódzkich Zakładów Odzieżowych, a na II turnus do 24 sierpnia 180 dzieci z Katowic, Krakowa i Warszawy. Dzieci robotników elbląskich spędzą dwa letnie miesiace w Sztutowie, zaś druga grupa w okolicy Kalisza. Koszt utrzymania dziecka na kolonii będzie pokryty z budżetu akcji socjalnej".

 

Młodzież czechosłowacka w Elblągu

"W pierwszych dniach lipca br. przybędzie do Elbląga 60-osobowa wycieczka czechosłowackiej młodzieży szkolnej, która zatrzyma się w schronisku turystycznym Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego".

 

Szkolenie zawodowe w Elewatorach Zbożowych

"Na kurs szkoleniowy w Elewatorach Zbożowych, odbywający się dwa razy w tygodniu uczęszcza 20 pracowników. Wykładowcami na kursie są wykwalifikowani pracownicy techniczni".

 

300 procent normy budowlanej

"W realizacji nowych norm budowlanych od dnia 15 do 23 maja br. rekordzistami byli ob. ob. Kacper Gaber i Leon Klucznik, ktorzy wykonywali przeciętnie 300 procent normy. Murarze: Edmund Wilmański, Kazimierz Lewandowski i Wacław Zakrzewski, wykonują średnio 200 proc. normy, zapewniając dalsze podniesienie wydajności pracy".

 

Nauka szybkościowego skrawania metali w Zakładach im. gen. Świerczewskiego

"W ramach zobowiązań podjętych z okazji Święta Odrodzenia, kierownictwo wydziału mechanicznego Zakładów im. gen. Świerczewskiego zobowiązało się przeszkolić robotników zatrudnionych przy obróbce metali w szybkościowym skrawaniu. W tym celu będą zorganizowane wykłady oraz zajęcia praktyczne. Kurs szybkościowego skrawania zostanie zakończony w dniu 18 lipca, a w dniach od 19 do 22 tego miesiąca odbędą się pokazy nowej metody pracy".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 173, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Młodzież czechosłowacka w Elblągu... - elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego - PTK powstał 25.06.1947 roku, a jego schronisko turystyczne (późniejszy Dom Wycieczkowy) znajdujące się przy ul. Krótkiej 5,zostało otwarte 22.02.1950 roku. Następnie po połączeniu centralnego PTK z Polskim Towarzystwem Turystycznym - PTT, 18.04.1951 roku powołano do życia oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego - PTTK w Elblągu.
Elek (2023.12.03)
@Elek - Rozumiem, że w rozwinięciu skrótu PTTK zaistniał błąd z winy programu komputerowego, bo pełna nazwą brzmi Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze.
(2023.12.03)
- mea culpa -, przepraszam
Elek (2023.12.03)

info

3  
  0