Niedziela = Głos z przeszłości. Sprawdzimy, co działo się w Elblągu w 1950 r., zrobimy też sobie krótkie wycieczki za miasto, np. na likwidację odłogów w Jegłowniku. Zapraszamy na podróż w czasie.
Zakończenie kursu dla analfabetów w ZZK
"W październiku 1949 r. Związek Zawodowy Kolejarzy w Elblągu zorganizował kurs początkowego nauczania, na który uczęszczało 15 analfabetów. Kurs prowadziła ob. Joanna Misztal - nauczycielka szkoły podstawowej Nr 3 w Elblągu. W dniu 17 bm. odbył się egzamin, który wszyscy kursiści złożyli z wynikiem dobrym. Aby dać możność dalszego kształcenia się absolwentom, świetlica ZZK organizuje kurs poprawnego czytania".
Udział kobiet w likwidacji odłogów
"Plenarne posiedzenie Ligi Kobiet w Jegłowniku powzięło uchwałę w sprawie zespołowej likwidacji odłogów. Członkinie koła zobowiązały się zakontraktować 12 ha konopi, uprawianych na zlikwidowanych odłogach".
Zebranie w Powiatowej Radzie Związków Zawodowych
"W dniu 24 bm. w Powiatowej Radzie Związków Zawodowych odbędzie się o godz. 10 zebranie referentów kulturalno-oświatowych i kierowników świetlic związków zawodowych i zakładów pracy. Tematem narady będzie sprawa ożywienia działalności kierowników świetlic na terenie miasta i powiatu".
Zespół świetlicowy ZZK przygotowuje wystawienie "Znaku" K. Barnasia
"Praca kulturalno-oświatowa wśród kolejarzy węzła elbląskiego rozwija się pomyślnie. Szczególnie czynny jest zespół teatralny kolejarzy, który podczas festiwalu sztuk radzieckich otrzymał dyplom uznania CRZZ za wystawienie "Jubileuszu" Czechowa. Obecnie zespół przygotowuje wystawienie sztuki K. Barnasia pt. "Znak". Kierownikiem zespołu jest tow. K. Martin".
Powiat malborski przygotowany do prac wiosennych
"Rolnicy powiatu malborskiego kończą już ostatnie przygotowania do wiosennej akcji siewnej. Wszystkie gromady na terenie powiatu zapoznane są już z planami siewu. Gminne spółdzielnie ZSCh sprowadziły nawozy sztuczne. Plan kontraktacji na dzień 8 bm. wykonano w 75 proc.
Niezależnie od przygotowań do siewu, członkowie ZSCh w powiecie malborskim nie zaniedbują pracy organizacyjnej. Kobiety zorganizowane w kołach gospodyń prowadzą kursy kroju i szycia dla swych członkiń. W chwili obecnej na kurs w Nowym Stawie uczęszcza 80 osób i w Lichnowych - 40. Rozwija się również działalność świetlic gromadzkich, które jednak muszą zwalczać dość dużo trudności z powodu braku funduszów i materiałów potrzebnych na remonty pomieszczeń".
Źródło: Głos Wybrzeża nr 82, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.