16
27.05.2004

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Panowie Radni jeżeli ktoś chce Wam wmówić, że Elektrociepłownia ma rezerwy mocy ale tylko chwilowo to zdrowo się myli. Przez ostatnich kilka lat obserwowany jest spadek zapotrzebowania na ciepło i to nie tylko w Elblągu. Powodów jest kilka cieplejsze zimy ubytek dużych odbiorców przemysłowych i oczywiście bardziej racjonalna gospodarka ciepłem. W/g prognoz trend taki może się jeszcze utrzymać przez kolejne lata, a co za tym idzie rezerwy produkcji ciepła jeszcze wzrosną. Nowych odbiorców nie przybywa a jeżeli przybywa to w minimalnej ilości. Co do chwilowości rezerw z uwagi na zaawansowany wiek EC to warto było by żeby Pan wiceprezydent z Panami Radnymi odbyli chociaż jedną wizytę w Elektrociepłowni i wyrobili sobie własne zdanie na temat stanu firmy. EC powstała rzeczywiście prawie 80 lat temu ale z tamtych czasów nie ma już urządzeń albo od dawna nie pracują. W energetyce proces modernizacji jest ciągły tak się też dzieje w EC Elbląg.
4mac (2004.05.31)

info

0  
  0
Jeżeli chodzi o konkurencję i wolny rynek to trzeba sobie uzmysłowić, że praca większości elektrociepłowni w Polsce ma charakter sezonowy. 7-8 miesięcy w roku zarabia a przez pozostałą część roku pracuje poniżej kosztów. Jeżeli tak mały rynek ciepła jaki jest w Elblągu podzieli się na kilku dostawców to mimo redukcji zatrudnienia (bo nie są to jedyne koszty) cena energii cieplnej z EC musiałaby wzrosnąć. Gdyby nie wzrosła to w krótkim czasie zakład ogłosiłby upadłość. Niezrozumiały jest dla mnie brak polityki władz miejskich i EPEC w pozyskiwaniu nowych odbiorców ciepła w obliczu zmniejszającej się sprzedaży ciepła. Nowo budowane budynki ogrzewa się gazem, są całe dzielnice gdzie ludzie jeszcze palą w piecach. Można przecież stworzyć program zachęt i promocji dla nowo przyłączanych odbiorców, a może pójść w ślady Wrocławia gdzie stworzono program "Rewitalizacji miasta"- odnawiane budynki będą przyłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tamtejszy producent ciepła podpisał umowę trójstronną z Gminą Wrocław i MPEC. EC Elbląg na pewno w takim programie by uczestniczyła.
4mac (2004.05.31)

info

0  
  0
Pion , EC może rozpocząć sprzedaż energii do odbiorców końcowych, wtedy nie będzie musiała "cierpieć" z powodu współpracy z EPEC. A Wy, ludzie z mentalnością komunisty, dajcie rozwijać się lokalnemu rynkowi energii, niech krwiopijcy od biomasy zainwestują swoje pieniądze. Niech prace mają robotnicy rolni z Żuław zamiast górników.
(2004.05.31)

info

0  
  0
szanowni Panowie Rajcy, gdyby po wieku oceniać firmy to należało by również odnieść do EB czy Alstomu , działających juz od wielu dziesiątek lat. Jednak nikt podobnych zarzutów nie podnosi. Urzadzenia produkcyjne EC pomimo swojego wieku dzieki własciwej eksploatacji pracują własciwie niezawodnie, o czym odbiorcy ciepła mogli się przekonac. Nie pamietam awarii EC która spowodowała by ograniczenie dostaw ciepła do klientów. Ponadto należy dodac iz wiekszośc urządzeń produkcyjnych EC podlega nadzorowi przez Urząd Dozoru Technicznego (niezależnej jednostce) co gwarantuje ich włwściwy stan techbniczny. Rodzaj i ilość urzadzeń produkujacych ciepło (3 kotły parowe i 1 wodny) umożliwieją bardzo elastyczną pracę i gwarantują że prawdopodobieństwo niedotrzymania dostaw ciepła jest minimalne. Prawdą jest, że EC nie jest szczytem techniki, jest jednak solidną firmą, a proces modernizacji wprowadza kolejne nowoczesne rozwiazania techniczne. Należy jednak pamietać, że nad techniką góruje rachunek ekonomiczny i nowoczesność nie jest celem sama w sobie, musi sie po prostu opłacać.
pion (2004.05.31)

info

0  
  0
przestanmy rozwodzic sie nad technologia i stanem technicznym EC - to ich problem , sa spolka prawa handlowego to niech sie martwia.Jest tam wlasciciel rada nadzorcza i zarzad -jezeli chca czerpac zyski to ich problem a nie miezskancow i prezydenta.Jezeli ktos stworzy nowa lepsza organizacje to chwala mu . Wole popiol z malwy,wierzby ,slomy niz z wegla - bo to nawoz a nie klopotliwy odpad.Prosze nie straszyc elblazan cena to juz bylo wyjasniane - sprzedaz w ilosci wymaganej do pokrycia potrzeb po cenie nie wyzszej niz w systemie.Jak nowy inwestor to osiagnie to tez nie problem EC lecz inwestora.Pion zmniejszenie zatrudnienia oczywiscie nie jest lekiem na cale zlo .Ale zatrudnienie jest elementem cenotworczym i to znaczacym jak wykazuja zalozenia ekonomiczne wielu firm .Zgadzam sie ze zatrudnienie jest zwiazane z technologia ale rownierz z organizacja -co wskazuja cieplownie u naszych sasiadow.A jezeli uwazacie ze ta technologia jest zla to zaproponujcie inna tak jak to czynia ci cwaniacy.
(2004.05.31)

info

0  
  0
Czy wierzymy w cuda.? Chyba wierzy w to pan(i) ktory sie nie podpisuje.Według niego EC jest be bo kaze sobie placic za towar jakim jest cieplo, a nowy wytworca pewnie da go mieszkancom miasta za darmo, bo przeciez po to sie powoluje nowy podmiot gospodarczy aby dogodzic mieszkancom a nie zarobic na nich. No a niewidzialna reka rynku wszystko zalatwi i wszyscy będą zadowoleni. Czy aby napewno?A jeżeli inwestycja nie wypali to kto ogrzeje miasto?Szanowny pan NN. W Pagórkach k/ Elbląga stoi nowo wybudowana elektrownia wiatrowa. No wlasnie stoi bo pradu nie produkuje. Jezeli ktos podpisal by z nia umowe na dostarczenie energi elektrycznej to dzis siedzial by w ciemnosci. Tak samo moze byc w przypadku nowej EC i niewidzialna reka tego nie zalatwi, a inwestuje sie po to zeby zarobic i placa za to obywatele, nawet jasli inwestycja nie wyjdzie.
j1 (2004.06.02)

info

0  
  0