A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
1.Bażantarna nie sięgała do ul. Częstochowskiej, gdyż nazwa tej ulicy powstała po 1945r. więc z tej prostej przyczyny, skoro powstało już (przed 1945) dzisiejsze Osiedle Metalowców i ul. Marymoncka Niemniej jest wysoce prawdopodobne, niemalże pewne, że w czasach krzyżackich dzisiejsza Bażantarnia dochodziła do miejsca, które dzis nazywa sie ul. Częstochowską. 2.Lokalizacja młyna wzięła sie stąd, ze był to młyn wodny, a żródłem napędu tego typu młyn jest woda, wiec siłą rzeczy musiał sie on znajdować blisko cieku wodnego w tym przypadku obecnej Kumieli. Pomijając stawy młyńskie i inne budowle hydrotechniczne umiejscowione przy takich młynach.
erg, dziekuje za wyczerpujaca informacje. Zdzisiek.
[1] - Powstało małe zamieszanie z tym młynem. Ale – repetitio est mater studiorum (powtarzanie jest matką wiedzy). Zakrzewski Młyn – to przed 1945 r. Mühle Wesseln i należał do majątku ziemskiego Groß Wesseln. Młyn Wesseln znajduje się już w obrębie Bażantarni, gdzieś tam na prawo od dzisiejszego Osiedla Metalowców i ul. Smolki, za ogródkami działkowymi. Natomiast siedziba - dwór majątku do którego należał ten młyn znajduje się po przeciwnej stronie ul. Królewieckiej i jest to wspomniane przedszkole „ Wiki” przy Częstochowskiej. Dawna nazwa Młyn Wesseln do którego przynależały 3 morgi ziemi pochodzi nazwiska od starej, uznanej elbląskiej rodziny rajców, kupców etc. Ostatnim właścicielem majątku Groß Wesseln był gen. mjr von Kurowski. Zamieszczona ilustracja do artykułu z ENN obrazuje urocze, wręcz idylliczne położenie tego młyna. Niestety, obecnie jego wygląd jest zgoła tragiczny. Jeszcze w 2007 r. stał parterowy dom właściciela tego młyna z małym ryzalitem środkowym i naczółkowym dachem. Były też tam części (śluza) wyprodukowane przez firmę F. Schichau z datami 1921 i 1924.
[2] - A "zaginiony" właściciel Hotelu Elbląg miał zdaje się na imię Eduard. Natomiast w tłumaczeniu z ENN wymienione jest imię Max.
Dla zainteresowanych współczesne zdjęcie młyna: http://www.panoramio.com/photo/47532507
Komentarza erg- a są pelne fachowości i zawsze się je miło czyta. Może jest książka w której mógłbym poczytać o historii tego miasta napisanej w ten właśnie sposób.
Erg jest zagrożeniem dla miejscowych wolnomyślicieli i przeżuwaczy kapitału i książki do nabożeństwa z racji bogatej wiedzy i spojrzenia na świat nie przez pryzmat zadupia elbląskiego tylko autentycznej historii popartej faktami. Nie sądzę abyś kiedyś szanowny internauto doczekał się takiego opracowania - a wykonalne w przypadku tego miasta - a szkoda.
Miałbym pytanie czy na obecnej ul. Traugutta na wysokości szkoły muzycznej znajdował się młyn?