Przęsła w górę, czyli budowy kładki ciąg dalszy

29
21.05.2012
Przęsła w górę, czyli budowy kładki ciąg dalszy
Przęsła zwodzone już są, czas na rozruch (fot. AD)
Prace związane z budową Mostu Dolnego w ciągu ulicy Studziennej nabierają mocy. Jak informuje Departament Inwestycji Urzędu Miejskiego, trwa rozruch technologiczny zamontowanych przęseł zwodzonych. Most ma zostać oddany do użytku w lipcu tego roku. Zobacz fotoreportaż z prowadzonych prac.
Przypomnijmy, stare mosty na starówce rozebrano niemal równocześnie w listopadzie 2010 r., jeszcze za rządów prezydenta Henryka Słoniny. Był to początek realizacji projektu współfinansowanego z funduszy unijnych pod nazwą „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury Portu Morskiego w Elblągu (w obrębie Starego Miasta)”. Nowe mosty buduje warszawska firma Warbud.
   Już nowa władza obiecywała, że pierwszy z mostów, w ciągu ulicy Studziennej, zostanie oddany do użytku dla ruchu pieszych w grudniu 2011 r. Kolejny termin to marzec 2012 r. Teraz ma to być lipiec.
   - Kładka do końca kwietnia połączy oba brzegi rzeki Elbląg. Inwestycja będzie podlegała wszelkim odbiorom i zostanie oddana do użytku w lipcu, już jako inwestycja ukończona. Takie mamy deklaracje wykonawcy – mówił na początku kwietnia wiceprezydent Tomasz Lewandowski.
   Mamy drugą połowę maja i w końcu można zobaczyć, jak most zaczyna nabierać realnych kształtów.
   - Montaż przęseł zwodzonych na Moście Dolnym w ciągu ul. Studziennej i Orlej rozpoczęto w styczniu 2012 r. – informuje Departament Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu. – 17 maja od strony ul. Studziennej i 18 maja od strony ul. Orlej dokonano rozruchu technologicznego tych elementów. Przęsła zwodzone zostaną podniesione ostatecznie do 22 maja w celu wykonania takich robót, jak: dokończenie konstrukcji żelbetowej filarów, zabezpieczenie antykorozyjne klap w części balastowej, usunięcie z rzeki podpór montażowych mostu, montaż kierownic żeglugowych. Przęsła pozostaną w pozycji otwartej przez ok. 3 tygodnie – na czas robót.
   Ponadto prowadzone są prace przy: montażu balustrad, montażu barier energochłonnych, nawierzchniach z kostki granitowej na przęsłach stałych, montażu hydrauliki siłowej.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jest taki dobry tradycyjny dzień na otwarcie - 22 lipca
gmak (2012.05.21)

info

0  
  0
Ta śmieszna replika mostu zwodzonego, którą nam się obecnie chce zafundować w niczym nie nawiązuje do rozwiązań konstrukcyjnych mostu, który istniał lecz został sprzedany do Holandii.
Mieszkaniec "Zawodzia" (2012.05.21)

info

0  
  0
a gdzie są wieżyczki
(2012.05.21)

info

0  
  0
jak wysokie są te mosty? czy cokolwiek tamtędy przepłynie, oprócz kajaka?
Hela Stawińska (2012.05.21)

info

0  
  0
Porównajcie obecnie tworzoną atrapę do tej historycznej konstrukcji z 1883 r. http://www.elbing.gabo.pl/grafika/01/elbing33.jpg.
Mieszkaniec "Zawodzia" (2012.05.21)

info

0  
  0
Jeszcze raz podaję pełen link historycznego mostu www.elbing.gabo.pl/grafika/01/elbing33.jpg
!!!!! (2012.05.21)

info

0  
  0
moim zdaniem juz tyle razy nas zwodzili, ze nie wierze w otwarcie mostu w podanym terminie-i malo kto wierzy!!choc z drugiej strony-wiara czyni cuda?
(2012.05.21)

info

0  
  0
wieżyczki będą na drugim moście
dgj (2012.05.21)

info

0  
  0
Ciekawe czy urzędasy wypłacą sobie premie za oddanie mostu?.
(2012.05.21)

info

0  
  0
Pewnie ze jest inny, pamiętam ten stary, zabytkowy, był jeszcze w dosc dobrym stanie, tylko brakowało mu konserwacji, podnoszony był na korbkę, szkoda ze twardogłowi rozebrali coś, co swiadczyło o historii Elblaga, a tem jest całkiem podobny, chociaż bardziej prosty w wyglądzie, ale jst o. k. Fredek
(2012.05.21)

info

0  
  0