Trwa oblężenie Malborka

16
23.07.2011
Trwa oblężenie Malborka
Oblężenie Malborka to niezwykle widowiskowe wydarzenie Dziś ostatni spektakl! (fot. AD)
Spotkania z historią, inscenizacja bitew, pokazy i turnieje łucznicze, kusznicze i konne, jarmark rzemiosł średniowiecznych, wioska rycerska.... Oblężenie Malborka to cykliczna impreza edukacyjno-promocyjna, która nawiązuje do wydarzeń historycznych z lipca 1410 roku. Przed nami jeszcze dwa dni atrakcji, m.in. sobotni spektakl główny, którego narratorem jest Bogusław Wołoszański i niedzielny koncert chóru Ave Verum. Zobacz fotoreportaż z wczorajszego dnia.
Zwycięskie wojska polsko-litewskie po wygranej bitwie pod Grunwaldem przyciągnęły pod malborski zamek i pozostały tu przez około dwa miesiące. Polskiemu królowi Władysławowi Jagielle oraz księciu litewskiemu Witoldowi nie udało się wprawdzie zdobyć twierdzy w Malborku od razu po zwycięstwie na polach grunwaldzkich i w ręce polskie przeszła ona dopiero 40 lat później - za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka, jednak samo oblężenie obfitowało w liczne potyczki i zdarzenia, które odtworzone zostaną podczas tegorocznej inscenizacji. Realizatorem imprezy obfitującej w turnieje i pokazy konne oraz piesze, obozy rycerskie, pokazy sztucznych ogni, otwarte wykłady, przemarsz wojsk ulicami miasta, jak również jarmark rzemiosł średniowiecznych jest Muzeum Zamkowe Malborku oraz Fundacja PRO HISTORIA, której przewodzi reżyser i narrator tegorocznego spektaklu - Bogusław Wołoszański.
   Ceny biletów na sobotni spektakl 65 zł.
   Osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich mają możliwość zajęcia miejsc na tarasie widokowym. Wstęp bez biletu. Ilość miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Rezerwacja pod adresem: kancelaria@zamek.malbork.pl
   
   Oto, co jeszcze w programie:
   sobota, 23 lipca
   godz. 10-18 - Obóz rycerski z warsztatami rzemieślniczymi i pokazami życia rycerskiego; Strona zachodnia Zamku
   godz. 10-18 - Spotkania z historią – wykłady pracowników muzeum i zaproszonych gości
   godz. 10 - Archeologiczne dziedzictwo Żuław Malborskich. 150 lat badań i studiów – Piotr Fudziński
   godz. 16 - Działalność dyplomacji polskiej i krzyżackiej w czasie wielkiej wojny z zakonem – Jolanta Justa; Ośrodek Konferencyjny Karwan
   godz. 10-21 - Jarmark rzemiosł średniowiecznych; Międzymurze Zachodnie
   godz. 10-24 - Wioska rycerska, zabawy plebejskie, szranki i konkury rycerskie; Baszta Maślankowa
   od godz. 11.30 - Przemarsz wojsk krzyżackich i polskich ulicami miasta
   godz. 12.30 - Uroczyste rozpoczęcie imprezy przed bramą główną Muzeum
   godz. 13-16 - Turniej kuszniczy (inauguruje turniej VIP); Fosa głęboka (wejście przez jarmark rzemiosł)
   godz. 13-18 - Pokazy i turnieje konne; Fosa południowa
   godz. 16-18 - Turniej łuczniczy; Fosa głęboka (wejście przez jarmark rzemiosł)
   godz. 22-23 - Inscenizacja Oblężenia Malborka; Wały von Plauena – wschodnia strona terenów Zamkowych
   
   niedziela, 24 lipca
   
godz. 9-18 - Jarmark rzemiosł średniowiecznych; Międzymurze Zachodnie
   godz. 10-16 - Obóz rycerski z warsztatami rzemieślniczymi i pokazami rycerskimi; Strona zachodnia Zamku Średniego
   godz. 10-17 - Wioska rycerska, zabawy plebejskie, szranki i konkury rycerskie; Baszta Maślankowa
   godz. 11-13 - Turniej kusznicy; Fosa głęboka (wejście przez jarmark rzemiosł)
   godz. 12-13 - Spotkania z historią – wykłady pracowników muzeum i zaproszonych gości; Ośrodek Konferencyjny Karwan
   godz. 12-17 - Pokazy i turnieje konne – finały; Fosa południowa
   godz. 13-16 - Turniej łuczniczy; Fosa głęboka (wejście przez jarmark rzemiosł)
   godz. 15 - Koncert Polskiego Chóru AVE VERUM z Londynu - Przyziemie Karwanu
   
   
mk

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
O historii bitwy grunwaldzkiej edukuje się tyle co niedawno o bitwie pod Lenino. Wygraliśmy z Niemcami. Nie ma mowy ani o tym dlaczego tam mieszkali Krzyżacy, ani dlaczego musiało dojść z nimi do wojny. Komu Zakon podlegał i czyich interesów wtedy pilnowal. Nie mówi sie kto pilnowal, żeby przypadkiem nie został zanadto osłabiony czy zlikwidowany, co było intencją krolów Polski. Kto tych królów za takie plany obkładał ekskomuniką. Nie mówi się, kto wyhodował nam protoplastę przyszłego państwa pruskiego i III Rzeszy
Historyk (2011.07.19)

info

0  
  0
Oblężenie Malborka można porównać chyba do tylko oblężenia twierdzy innego z trzech istniejących zakonów rycerskich - joannitów na Rodos w 1523 r. Tam poparcie papiestwa i pomoc chreścijańskiego rycerstwa z całej Europe nie pomogło. Turcy Rodos zdobyli i joannnitów wyrzucili. .W Polsce papiestwo wpływy miało większe, pomoc europejska była równiez większa. Polacy Malborka nie zdobyli dzięki czemu mogło odbudować sie państwo niemieckie. Wystąpiliśmy wtedy w tej samej roli co wróg Europy Turcja. Atakowaliśmy chrzescijaństwo. Co na obchody mówi dziś Unia Europejska?
Polak mały. (2011.07.19)

info

0  
  0
Szkoda że władze Elbląga nie potrafią wykorzystać lokalnej historii do takich imprez. W informacji turystycznej i w UM nie znają nawet historii tego Miasta
wstyd (2011.07.19)

info

0  
  0
To są rzeczy które ludzi nie interesują, ważne są kiełbaski, piwo i dobra zabawa, o co chodziło w tamtej wojnie dziś nie ma znaczenia dla ogółu - ważne że da się na tym trochę zarobić.
(2011.07.19)

info

0  
  0
Ma znaczenie o tyle, że spadkobiercy tych których nie udalo się nam wtedy ostatecznie pokonać doją nas do dziś jak siwe kozy. Ciekawe kiedy zażądają zwrotu zamku malborskiego bo resztę po Krzyzakach już zagarnęli.
Heretyk (2011.07.19)

info

0  
  0
a data sie na kóniu przejechać?
(2011.07.21)

info

0  
  0
Fajny fotoreportaż
Ł. (2011.07.23)

info

0  
  0
zadzieram kiece i lecę bo parking przecież nie jest drogi tylko 10 zł
(2011.07.23)

info

0  
  0
Byłam wczoraj na inscenizacji i jestem rozczarowana. W poprzednich latach były to ciekawsze przedstawienia, w tym roku było po prostu nudne. Mało walk, dużo słów ze słabym nagłośnieniem, jest to opinia wielu osób, które wczoraj to oglądały. No i te wyśrubowane ceny za miejsce na trybunach, przecież to jest żenujące, żeby ludzie tłoczyli się na skarpie w błocie, a trybuny były puste, gdyż cena za wstęp nie jest na kieszeń przeciętnego Polaka. I tu ukłon w stronę organizatorów, którzy ustalili taką cenę-czuliśmy się jak gorsza część Polaków i Europejczyków.
kas-ja (2011.07.23)

info

0  
  0
te oblezenie Malborka to nuda, nuda nuda. .. juz lepiej browary przed tv wywalic
(2011.07.23)

info

0  
  0