Tegoroczne, upalne lato skutecznie przyciągnęło rzesze urlopowiczów nad morskie plaże. Zakładam, że wielu z nich zjeżdżało z „siódemki”, widząc tablice informacyjne Elbląga, aby odpocząć w mieście Piekarczyka i skorzystać z miejscowych atrakcji. Mimo, iż nie mamy ich za wiele, to na dodatek nie potrafimy odpowiednio ich wykorzystać. Dobrym przykładem na to jest Experimentarium Elbląskie.
Niektórzy z Was pewnie zapytają, co to takiego jest? Jest to pracownia, w której dzieci i młodzież mogą poznawać zjawiska fizyczne, przyrodnicze, a także pochodzące ze świata informatyki, poprzez przeprowadzanie doświadczeń – eksperymentów. Pracownia powstała z inicjatywy prezydenta Henryka Słoniny, który pomysł podpatrzył podczas wizyty w Izraelu. Uroczyste otwarcie Experimentarium ulokowanego w Centrum Sportowo-Biznesowym w Elblągu nastąpiło 8 stycznia br.
Utworzenie pracowni tego typu uważam za strzał w dziesiątkę, aczkolwiek jej możliwości nie są do końca prawidłowo wykorzystane. W chwili obecnej z Experimentarium mogą korzystać jedynie uczniowie podczas przeprowadzanych tam w roku szkolnym zajęć lekcyjnych. Pracownia nie jest dostępna dla zwykłego mieszkańca miasta, w tym również dla turysty odwiedzającego Elbląg. Należy dodać, iż produkt Experimentarium Elbląskie nie jest nigdzie promowany. Zastanawiające jest, czemu nie pomyślano o szerszym przeznaczeniu pracowni, tak aby stała się ona centrum nauki dla mieszkańców i turystów.
Pracownie tego typu znajdują się w innych miastach w Polsce i na świecie, przy czym ich przeznaczenie jest znacznie szersze niż tylko skupione na przeprowadzaniu zajęć szkolnych. W experimentariach odwiedzający mogą wspaniale spędzić czas, korzystając z interaktywnych stanowisk i eksponatów, przeprowadzają doświadczenia i prowadzą obserwacje. Oprócz stałych ekspozycji często prezentowane są wystawy czasowe oraz odbywają się zajęcia pokazowe. Pracownie zarabiają na siebie poprzez sprzedaż biletów, edukacyjnych książek i zabawek czy też organizację specjalnych eventów.
Sposoby na szersze wykorzystanie Experimentarium Elbląskiego:
– zakup dodatkowych urządzeń, które mogą być obsługiwane bez specjalistycznego nadzoru
– powiększenie powierzchni pracowni lub przeniesienie jej w inne, bardziej dostępne miejsce w naszym mieście
– otwarcie pracowni dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Elbląg
– promocja i jeszcze raz promocja!
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter