A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
do Pana Kulasa: czy mógłby pan podać źródło tej geochemicznej mapy zalewu?
cyt: "Szanowni Państwo jeszcze jest problem rtęci rozmieszczenie jej w Zalewie Wiślanym pokazuje mapa na stronie www. rafzen. pl Z poważaniem Jerzy Kulas"
Moja mowa będzie krótka: problem rtęci jest niczym w porównaniu z problemem jaki mamy my wszyscy z takim jednym panem, któłry donosi na bliźnich, wypisuje bzdety na różnych forach, który chce przebić takiego jednego, co widział talibów w Klewkach.
słyszałam od byłego pracownika, ze elbląska oczyszczalnia radzi sobie z fosforanami, i ze to w ogole prosty proces. skoro mamy oczyszczalnie biologiczno-mechaniczną to raczej niemożliwe. czy ktoś coś wiecej wie o tym?
Una ze wszystkim sobie radzi - ino socjalizmu nie może pokonać.
polska jest krajem trzeciego swiata rzadzonym przez kler tu nigdy nie bedzie dobrze. Ludzie uciekajcie do normalnych krajow poki jest jeszcze czas. Do Niemiec i dalej na zchod jak najdalej od tego szamba
po przekopie spadnie
Szanowny Panie Terencjusz na stronie internetowej podane jest źródło pochodzenia mapy.
Mogę dodać, że badania były częścią programu rządowego z 1994 roku na wniosek byłego wojewody Zdzisława Olszewskiego, a badania wykonywał Państwowy Instytut Geologii Morza w Sopocie.
Równolegle ten sam instytut wykonywał takie same badania na moje prywatne zlecenie wyniki na stronie http://www.rafzen.pl/Kulas/dalsze_badania.html
Szanowny Panie koncepcja budowy kanału przez mierzeję jest na stronie http://www.rafzen.pl/Kulas/koncepcja.html
Z poważaniem Jerzy Kulas
dość chaotyczna ta Pańska strona. .o ile jestem za przekopem mierzei wszystkimi kończynami o tyle nie podzielam wszystkich teorii zawartych na tej stronie. .. np. wizja portu jak w Gdyni jest megalomańska moim zdaniem, inpektorat ochrony środowiska bada próbki wody nie osadów dlatego punkt poboru jest przy ujściu a nie w samej zatoce elbląskiej, wysokie stężenie Hg w osadach dennych spowodowane jest najprawdopodobnniej działalnością przemysłu ogólną przez lata począwszy od XIX wieku a nie jakąś barką czy u botem zatopionym, z resztą podejrzewam że w Kaliningradzie wygląda to jeszcze bardziej źle w osadach. ..
ogólnie Zalew jest akwenem silnie zanieczyszczonym i zeutryfikowanym, i nawet jesłiby kompletnie zaprzestać jego zanieczyszcania to i tak woda się nie oczysci właśnie przez osady (wtórne dożyźnianie i uwalnianie zakumulowanych metali cięzkich),
Szanowny Panie Terentiusz nie interesuje mnie skąd tam się wzięła rtęć, ważne, że tam jest i ma wpływ na jakość ryb, a tym samym na zdrowie ludzi, poniżej opinia mgr inż. Dorota Opioła Wpływ działalności człowieka na jakość środowiska morskiego Gdańsk 2003
Znaczne stężenia metali ciężkich stwierdzono w tkankach ryb złowionych w południowej części Zatoki Botnickiej, wschodniej części Zatoki Fińskiej, w Kattegacie oraz w Zatoce Ryskiej. Poziom kadmu w wątrobie śledzia wzrasta o 5-8% na rok, co jest o tyle niepokojące, iż następnym ogniwem w tym łańcuchu troficznym jest człowiek. Spośród metali ciężkich najlepiej poznano skażenie związane z nadmierną ilością rtęci. Ryby łowione wzdłuż wybrzeży Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego zawierają znaczne jej ilości, bliskie dopuszczalnej normie, odnośnie do produktów spożywczych. Konieczna jest więc stała kontrola poziomu rtęci w tkankach ryb odławianych w strefie brzegowej.
Z poważaniem Jerzy Kulas
co do tego może miec Pan rację, niestety. .. w szczególności rybki z Zalewu Wiślanego mogą być przyciężkie. ..
ciekawe kto powinien badać mięso ryb na obecność metali ciężkich, sanepid?