Torosy w Mikoszewie. Piękne i niebezpieczne

23
02.02.2026
Torosy w Mikoszewie. Piękne i niebezpieczne
fot. Żuławy.tv
Są piękne i... niebezpieczne. Torosy w Mikoszewie na Mierzei Wiślanej przyciągają turystów. Ci czasem wycieczkę przypłacają zdrowiem. Sołectwo i policja apelują o rozwagę.

„Te olbrzymie formacje lodowe, tak ochoczo podziwiane nad Bałtykiem, są efektem panujących temperatur poniżej zera stopni Celsjusza. Torosy – bo tak nazywają się te rzeźby – składają się z kier lodowych, które najpierw pękają podczas odwilży, a następnie poprzez prądy morskie i wiatr wypychane są na brzeg. W ten sposób dochodzi do spiętrzania kolejnych warstw brył lodu, które, nałożone na siebie, zaczynają przypominać góry. Im więcej zamrożonej wody, tym wyższe tworzą się torosy. ” - możemy przeczytać na stronie internetowej National Geographic.

Do Mikoszewa na Mierzei Wiślanej, gdzie przyroda uformowała nawet trzymetrowe torosy, ruszyli turyści. Jak relacjonują, wrażenia są nieziemskie. Ale taka wyprawa może skończyć się źle...

„ W ostatnich dniach dochodzi do wielu wypadków, w tym do upadków zakończonych złamaniami, szczególnie podczas schodzenia na plażę i powrotu z niej. Poruszanie się bez odpowiedniego obuwia, w tym bez raków lub nakładek antypoślizgowych, znacząco zwiększa ryzyko urazów.” - informuje profil facebookowy „I love Mierzeja”.

Do „dantejskich scen” (za portalem zulawy.tv) dochodzi, kiedy do poszkodowanych mają dotrzeć służby, aby udzielić pomocy. Na portalu zulawy.tv można obejrzeć filmy na których widać pojazd straży pożarnej przeciskający się pomiędzy gęsto zaparkowanymi samochodami osobowymi.

„W ostatnich dniach dochodzi do wielu wypadków, w tym do upadków zakończonych złamaniami, szczególnie podczas schodzenia na plażę i powrotu z niej. Poruszanie się bez odpowiedniego obuwia, w tym bez raków lub nakładek antypoślizgowych, znacząco zwiększa ryzyko urazów. Skala ruchu turystycznego jest tak duża, że dochodzi do paraliżu komunikacyjnego. Zastawione drogi i wjazdy sprawiają, że mieszkańcy nie mogą normalnie funkcjonować – mają problem z dojazdem do swoich posesji, z wyjazdem, a nawet z załatwieniem podstawowych spraw dnia codziennego. W związku z tym Sołectwo Mikoszewo zwraca szczególną uwagę na konieczność odpowiedniego parkowania, aby nie blokować wjazdów i nie zastawiać posesji. W takiej sytuacji służby ratunkowe również mają ogromne trudności z dojazdem, co w połączeniu z oblodzeniem stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia.” - czytamy na profilu facebookowym sołectwa Mikoszewo.

Policjanci z Nowego Dworu Gdańskiego apelują w mediach społecznościowych:

„Policjanci apelują o niewchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne oraz torosy lodowe. Lód na naturalnych akwenach, w tym na morzu, jest nieprzewidywalny i w każdej chwili może się załamać – to realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Przypominamy również kierowcom o prawidłowym parkowaniu pojazdów, szczególnie w terenach leśnych. Samochody pozostawione w sposób utrudniający ruch drogowy lub przejazd służb ratunkowych mogą stwarzać niebezpieczne sytuacje oraz utrudniać prowadzenie akcji ratunkowej.”

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A jakie prawo tego zabroni? Przynajmniej jest szansa, że poziom głupoty trochę się obniży...
Bezproblemowy (2026.02.02)
Zawsze mnie bawi jak ludzie są głupi.
aborygen_stont (2026.02.02)
Do puki ratownik będzie ratował, głupota nie minie !
(2026.02.02)
Wobec  Trumpa powinna zostać użyta 25.poprawka konstytucji USA. Pozwala ona wiceprezydentowi i większości ministrów uznać urzędującego prezydenta za niezdolnego do sprawowania urzędu i usunąć go ze stanowiska. Prezydent USA codziennie udowadnia, że jest całkowicie obojętny na los Ukrainy i jej obywateli. Łamie obietnice, kłamie, a nawet współpracuje z największym przestępcą naszych czasów, Putinem, by umożliwić Rosji przejęcie części terytorium Ukrainy.
(2026.02.02)
@aborygen_stont - Leśne dziadki cieszą się ze swojej głupoty? Możecie sobie chociaż popisać głupoty, poza tym już nic nie pozostało.
(2026.02.02)
@Bezproblemowy - Lepiej jest, nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
(2026.02.02)
To powiedz to temu wiceprezydentowi, bo komentarzy na portelu to on raczej nie czyta odklejencu Artykuł o zjawisku przyrodniczym, rzadkim u nas w okolicy a ty trampa ze stanowiska usuwasz bo mu ukraina obojętna Może sam jedź i walcz za nich, pokaż trumpowi jak to się robi
Zielarski (2026.02.02)
Ale co nas obchodzi U-ina? Ani to cywilizacja ani nasz przyjaciel.
sie_znalas_mondrala (2026.02.02)
Ludzie płaca podatki więc będą korzystać z pomocy którą opłacają. Głupotę nosisz w sobie.
kdsgjf (2026.02.02)
myślący wyborcy zagłosowali polska kibolska
(2026.02.02)