Wieża zniknie, a potem wyrośnie na Garbie

13
11.09.2025
Wieża zniknie, a potem wyrośnie na Garbie
Wizualizacja z dokumentacji przetargu
- Rozbiórka wieży widokowej na Wielbłądzim Garbie oraz budowa nowej wieży widokowej, modernizacja istniejącej ścieżki i schodów terenowych – przetarg dotyczący tych zadań ogłosiło Nadleśnictwo Elbląg. Wielbłądzi Garb to najwyższa w Europie stała wydma, ma niemal 50 m n.p.m.

Kryteria brane pod uwagę w przetargu to cena (60 proc.), termin gwarancji (20 proc.) i doświadczenie kierownika budowy (20 proc.). Wartość zamówienia opiewa na niespełna 190 tys. zł. Termin składania ofert upływa 25 września.

- Zaprojektowano wieżę widokową w konstrukcji drewnianej z dachem cztero spadowym o układzie kopertowym krytym gontem bitumicznym w naturalnym kolorze cegły. Podstawę stanowią żelbetowe stopy fundamentowe w formie rusztu z coko łami, w których zakotwione są elementy stalowe do mocowania konstrukcyj nych słupów drewnianych 20x20cm. Na platformę widokową prowadzą dwubiegowe schody drewniane oplatające konstrukcję wieży. Drewniane elementy wieży zabezpieczone będą bejcą w kolorze zielonym zgodnie z próbnikiem kolorów Lasów Państwowych – czytamy o inwestycji w dokumentacji przetargu.

Wysokość wieży ma wynosić 6,62 m.

- Najwyższa w Europie stała wydma zwana Wielbłądzim Garbem znajduje się zaledwie 2 kilometry za Krynicą Morską Ścieżka przyrodnicza zachęca gości wieżą widokową, z której rozpościera się widok zarówno na Morze Bałtyckie jak i Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską – podaje na swojej stronie Nadleśnictwo Elbląg. - Warto odwiedzić to miejsce gdyż jest to najwyższa stała wydma w Europie, można tu zapoznać się z miejscową przyrodą i aktywnie spędzić czas. Znajduje się ona niedaleko Krynicy Morskiej, przy drodze w kierunku Piasków.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Taka wierza i pomost powinien być wybudowany jezioro druzno i droga dojazdowa. Są osoby które chcą obserwować przyrodę i ptaki.
(2025.09.11)
Wieża czy wierzba
(2025.09.11)
Ale po co? Jaki jest problem z obecną wieżą? Coś mi mówi, że ta wydma zostanie zniszczona.
(2025.09.11)
przecież była to została spalona przez wandali
okoniowaty (2025.09.11)
Wieża na 6 m, buhaaa, za 190 tyś, ambony Janusz stawia większe na polu. Ta wieża to coś na miarę elblaskich tężni.
(2025.09.11)

info

18  
  7
Wierza i pomost na Jeziorze Drużno?. Nikt z zarządzających tym akwenem, się na to nie zgodzi, z jednego powodu, patrzenie im na ręce.
Ryba droższa od schabu. (2025.09.11)
Taki widok z wieży na Morze Bałtyckie
Tttt (2025.09.11)

info

12  
  0
A tu mamy widok na Zalew wiślany
Tuttty (2025.09.11)

info

8  
  1
Bo nie o to chodzi aby coś zrobić dobrze tylko mielić kasę i zawsze coś przytulić typowe powskie działania...
(2025.09.11)

info

11  
  9
@Ryba droższa od schabu. - Może dlatego że nie wierzą w taką wierze tylko chodzi o wieże!
(2025.09.11)