A moim zdaniem... (od najstarszych)
Pokazuj od
najnowszych
najnowszych
Największe
emocje
emocje
Po 1) Niemcy muszą w końcu zapłacić za to co Polska straciła na II wojnie światowej. Choć trudno wycenić życie milionów ludzi. Niemniej jednak, za straty materialne muszą zapłacić.
Po 2) Może i do 1945 roku Elbląg należał do Niemiec, jednakże otrzymaliśmy te tereny w ramach rekompensaty terenów na wschodzie.
Po 3) Nie powinniśmy cieszyć się "nowymi" terenami jako rekompensatą, bo jednak Kresy to nasza Ojczyzna i nigdy z jej utratą nie powinniśmy się pogodzić.
Po 4) Zyskanie "Ziem Odzyskanych" powinniśmy rozpatrywać w ramach "odszkodowania" za wywołaną przez Niemcy wojnę - niech to będzie choćby rekompensata za te miliony polskich ofiar.
Po 5) Za zrabowane na tych terenach mienie (przez Sowietów), ale też wywiezione (przez Niemców) należy się rekompensata (ale też zwrot tego, co się zachowało) z prostego powodu - nie otrzymaliśmy w rekompensacie "ogołoconej" ziemi, tylko z tym, co się tutaj znajdowało.
Po 6) Elbląg, ale i generalnie nasz region (ale też Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie) to nie są jakieś etnicznie niemieckie tereny. Nie dajcie się zwieść tym, którzy taką narrację historyczną prowadzą. Samo miasto Elbląg w swojej historii dłużej jest w państwie polskim, nawet jeśli za okres niemiecki uznamy panowanie tu zakonu krzyżackiego (choć należałoby tę "państwowość" odliczyć). Gdybyśmy mieli rozpatrywać "etniczność" poszczególnych ziem, to spójrzcie na miejscowości w Brandenburgii, na Pomorzu Przednim, Saksonii i brzmienie ich nazw. Północno-wschodnie Niemcy to ziemie etnicznie słowiańskie, o czym zapominamy lub po prostu nie uczy się na co dzień w szkole.
Po 7) Wszelkie dyskusje o "rewizjoniźmie" historycznym są tylko przyczynkiem do zamknięcia niewygodnej dla Niemców dyskusji, tymczasem za gwałt i przemoc, należy się odszkodowanie.
Po 8) To nie my napadliśmy na Niemcy, czy Związek Sowiecki. To my byliśmy ofiarą, więc czas podnieść głowy i domagać się rekompensaty. Tak samo jak powinniśmy domagać się zwrotu zrabowanych dzieł sztuki przez Szwecję, które po dziś dzień są w tamtejszych muzeach. Mamy po swojej stronie sprawiedliwość, więc czas najwyższy zacząć się o nią upominać - to będzie proces wieloletni, ale jesteśmy go winni: poprzednim i przyszłym pokoleniom.
@Justycjan - to co się tobie wydaje nie znaczy że jest normalne w mysleniu u ogólu