Imprezowo-konkursowo i z powrotem Letniego Salonu Muzycznego

22
14.03.2025
Imprezowo-konkursowo i z powrotem Letniego Salonu Muzycznego
Letni Salon Muzyczny. Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl
Samorząd rozstrzygnął szereg ogłoszonych wcześniej konkursów dotyczących oferty kulturalnej podczas miejskich imprez, z decyzji wynika m. in., że wbrew wcześniejszym doniesieniom odbędzie się w tym roku Letni Salon Muzyczny. Czego jeszcze się dowiadujemy?

Zacznijmy od wspomnianej kwestii Letniego Salonu Muzycznego. Jak się okazuje, miasto przyznało 35 tys. zł na organizację tego wydarzenia, choć wcześniej ETK zapowiadało, że kontynuacji tej imprezy nie będzie. Pisaliśmy o tym tutaj. W rozmowie z nami Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, podkreśla, że Salon jednak wróci w dotychczasowej formule i przy współpracy z miastem, elbląskim teatrem i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej.

Przejdźmy do poszczególnych rozstrzygnięć. 130 tys. zł przyznano łącznie na przedsięwzięcia związane z „Latem w formie”. Pieniądze trafią do Stowarzyszenia Kulturalnego Co Jest? (cykl Miasto. Gramy, 28 tys. zł), Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego (wspomniany już XXVIII Letni Salon Muzyczny, 35 tys. zł), Spółdzielni Socjalnej Idea (Rózbójnicy na ulicy 2025, 30 tys. zł), Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Elblągu (Letnie spotkania z teatrem, 10 tys. zł), Stowarzyszenia Laboratorium Sztuki (Jazzowy Elbląg 2025 - 13 tys. zł oraz Śniadania na trawie - 14 tys. zł). Pieniądze nie trafiły do stowarzyszenia Alternatywni, które chciało zrealizować slam poetycki, a także koncert poezji śpiewanej w ramach festiwalu Wielorzecze.

Przyjrzyjmy się wynikom konkursu na wzbogacenie oferty Dni Elbląga, Dni Morza, Elbląskiego Święta Chleba i Elbląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Łącznie rozdysponowano 60 tys. zł. Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest otrzymało pieniądze na „Szanty na przystani” (14 tys. zł) i Miasto Blaski 2025 (20 tys. zł), nie dostało dofinansowania na „Białe Silent Disco”. Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Elblągu otrzymał 10 tys. zł na realizację zadania Świąteczna Biblioteka. Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki dostało 10 tys zł na organizację Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Dźwiękowej Wydźwięki, a Elbląskie Bractwo Historyczne 6 tys. zł na Turniej Łuczniczy o Pieczęć Miasta Elbląga.

W ramach obchodów Dnia Dziecka, Stowarzyszenie Apiżuławy otrzymało 2 tys. zł na zadanie „Nasi mali przyjaciele”, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 5,2 tys. zł na organizację „Teatru w parku”. Z kolei Stowarzyszenie Fabryka Dobra otrzymało, 4,5 tys. zł na organizację „Majówki w porcie”.

Rozstrzygnięto też konkurs dotyczący szeroko pojętego wspierania inicjatyw na rzecz kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego w 2025 roku. Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? Otrzymało 18 tys. zł na paradę lampionów, Związek Ukraińców w Polsce oddział Elbląg 10 tys. zł na 57. Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej w Elblągu, Stowarzyszenie Laboratorium Sztuki 15 tys. zł na Polską Jesień Jazzową, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki 18 tys. zł na Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne 9 tys. zł na III Elbląski Festiwal Organowy.

W tym konkursie nie przyznano pieniędzy następującym projektom: Stowarzyszeniu Tanecznemu Cadmans na XI Elbląską Galę Taneczno-Artystyczną, Związkowi Ukraińców w Polsce oddział Elbląg na warsztaty z edukacji kulturalnej dzieci z Warmii i Mazur, Stowarzyszeniu Elbląscy Patrioci na organizację jego 10-lecia („oferta nie spełnia wymogów formalnych"), Stowarzyszeniu Wolny Elbląg/Stowarzyszeniu Elblog.pl na „Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej , obywatelskiej i kulturowej („oferta nie spełnia wymogów formalnych”).

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Może zaprosicie Leonarda Krasulskiego, co pięknie gra na dudach i strzepuje łupież...
(2025.03.14)
Jakaś chora mania - nie ważne o czym artykuł, ważne żeby swoje 3 grosze wcisnąć nie na temat.
xde (2025.03.14)
Brawo! Jednak będzie Letni Salon Muzyczny! Dziękujemy
beatle (2025.03.14)

info

13  
  2
Jak jest wspólne zrozumienie i wspólne działanie to i Letni Salon Muzyczny dalej będzie dostępny dla mieszkańców naszego miasta. Tylko się należy cieszyć, że w Bażantarni będzie się Latem działo.
wiem (2025.03.14)

info

13  
  1
zalezy kto siedział w komisji bo jak znajomy króliczka to wiadomo że ten teges ok; )
(2025.03.14)

info

1  
  2
Tylko niech ten Salon Letni podniesie trochę poziom. Bo takie jojczenie jakie zaprezentował ten muzyk ze zdjęcia zamieszczonego w artykule to raczej nie porywa. Oczekiwałabym trochę rozmachu, świeżości i polotu. Wtedy przyjemnie przychodzić na takie koncerty
(2025.03.14)

info

4  
  5
dziwne aby salon się nie odbył, przecież prezes etk współpracuje obecnie nadal z instytucjami kultury więc dlaczego nie miałby um etk wspomóc kasą? swój swojemu nie odbierze a salony przyciagaja ludzi więc seniorzy i nie tylko zawsze na propsie głosy potencjalnych wyborców, nie ma co zrażac opini publicznej. Dobrze że impreza się odbędzie było pewne na 100% ze sie odbędzie
(2025.03.14)

info

1  
  2
"18 tys. zł na paradę lampionów, " - to naprawdę strata środków, nic nie wniesie to w kulturę a tylko wyleci w pył 18 tys zlotych, które mogłoby zostac przeznaczone na coś trwalszego niż jednorazowe lampiony. te stowarzyszenie ma beznajdziejne pomysły, bzdety, parady, łodki na wodzie, kajaczki, platfworny "KÓŁTÓRY" i to niby kultura hie hie własne ego zaspokoajają i garstki znajomych a ktos zaklepuje wnioski i kasę daje, piekna bzdura. na pewno nikt tego nie bedzie doceniał i pamietał za 30 lat; )
(2025.03.14)
Gdybyś pisał piórem to byłaby strata atramentu. Ciebie i twoje pomysły zapomną wszyscy po paru dniach.
(2025.03.14)
Z innych żródeł wynika, że letnie imprezy powrócą ale jednak w okrojonej nieco formie, poza tym dylematy ETK dotyczyły również zaplecza muszli koncertowej (garderoby i toalety dla artystów). Miasto które wydaje duze pieniądze na zwietrzałe gwiazdki disco w ramach Dni Miasta mogłoby zając się wyposażeniem poza scenicznym muszli bo wygląda na to, ze remont sie odbył, ale warunki dla wystepujacych pozostały jak za ustroju słusznie minionego.
(2025.03.14)