Z dworca na północ (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 4)

15
08.01.2025
Z dworca na północ (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 4)
Czas na kolejną podróż w czasie ze zdjęciami Jarosława Jaroszuka i elbląskich fotografów sprzed lat. Dzisiaj zaglądamy w dwa zupełnie odmienne rejony miasta.

Jarosław Jaroszuk odnawia, rekonstruuje, czasem wręcz „ratuje” stare zdjęcia Elbląga, tworzy również ich zestawienia z fotkami współczesnymi, kolaże. Jego prace zdążyły już zyskać uznanie internautów, trafiły do telewizji, a teraz będziemy je też sukcesywnie prezentować na łamach portElu.

 

Naszą wyprawę zaczynamy na dworcu, od zdjęcia sprzed wojny wykonanego w Elbingu i fotki autorstwa Jarosława Jaroszuka z zeszłego roku. Tak o tym miejscu pisał Karol Wyszyński w naszym cyklu Historia elbląskich ulic:

 

- Po prawej stronie dworca kolejowego w parterowym pawilonie od 1933 r. mieścił się posterunek policji, a po 1945 r. – komisariat kolejowy Milicji Obywatelskiej, przekształcony po 1989 r. w komisariat policyjny, następnie zlikwidowany pod koniec XX wieku – pisał Karol Wyszyński. - Dopiero w 1999 r., z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Elbląga, na terenie dworca powstało podziemne przejście, dzięki któremu podróżni nie muszą nadkładać drogi, by dostać się na Zatorze. Po lewej stronie dworca PKP znajduje się parterowa przybudówka, w której funkcjonował pocztowy punkt ekspedycji, obsługiwał on przejeżdżające przez nasz dworzec wagony pocztowe. W czerwcu 1993 r. Poczta Polska oddało do użytku nową siedzibę tuż przy dworcu, która istnieje do dzisiaj – czytamy. Karol Wyszyński opisuje też, że od powstania trakcji tramwajowej w 1895 roku, aż do 1951 r. tramwaje w Elblągu podjeżdżały pod sam dworzec. Budynek dworca powstał w latach 50. XIX wieku.

 

Z dworca na północ (W kadrach pomiędzy Elbingiem a Elblągiem, odc. 4)
Przenosimy się na drugą stronę miasta, śladami torów tramwajowych zmierzamy na ulicę Obrońców Pokoju. Kadr archiwalny powstał w latach 1915-1926.

- Zdjęcie z Obrońców Pokoju jest dla mnie ciekawe, to rzadziej fotografowany rejon miasta. Dlatego dużą radochę dało mi przygotowanie właśnie tego zestawienia, bo przecież takie miejsca jak choćby starówka są "obfotografowane". Do tego przedwojenne zdjęcie miało bardzo fajną jakość – komentuje to zestawienie Jarosław Jaroszuk.

- Przebiega od ul. Browarnej do ul. płk. Dąbka, jej przedłużeniem jest ul. Niepodległości. W 1854 r. ulicę nazywano jako Lipowa (Lindenstrasse). W 1913 r. określona jako ul. Kościoła św. Pawła (Paulikirchstrasse), po 1945 r. została obdarzona mianem Kościelna, a w 1955 r. uzyskała obecną nazwę – pisał o tej ulicy Karol Wyszyński. - Przebiega od ul. Browarnej do ul. płk. Dąbka, jej przedłużeniem jest ul. Niepodległości. W 1854 r. ulicę nazywano jako Lipowa (Lindenstrasse) - czytamy. - Wzdłuż ulicy od 1927 r. przebiega linia tramwajowa. Była też pierwszą wyremontowaną linią tramwajową po II wojnie światowej, oddano ją ponownie do użytku w 1946 r. Jeszcze do lat 80. swój bieg kończyła na pętli za kościołem, dzisiaj tramwajem można dojechać aż do końca osiedla Nad Jarem.

 

Zobacz poprzedni odcinek cyklu.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Elbing to Elbing a Elbląg to Elbląg. Pamiętam szereg domów z cegieł na Obrońców Pokoju na zdjęciach poniżej. Prawie wszystkie wyburzono nawet nie tak dawno i nikt nie płakał że to zabytki. Dla mnie dobrze bo Elbing mnie grzeje ani ziębi.
(2025.01.08)
"- Przebiega od ul. Browarnej do ul. płk. Dąbka, jej przedłużeniem jest ul. Niepodległości. W 1854 r. ulicę nazywano jako Lipowa (Lindenstrasse). " - dwa razy macie ten fragment w tekście.
DasModel (2025.01.08)

info

5  
  1
@TB -... " Kadr archiwalny ul. Obrońców Pokoju"... nie mógł powstać... "w latach 1915-1926"... , skoro dalej czytamy że, ... "Wzdłuż ulicy od 1927 r. przebiega linia tramwajowa". - a to jest historycznym faktem.
(2025.01.08)

info

1  
  0
Dziekuję za umieszczenie w artykule zdjęcia ul. Obr. Pokoju którego wcześniej nie znałem. Układ ulicy prawie identyczny z dzisiejszym, zniknęła jedynie kamienica na rogu z Browarną, i dalej po prawej, parterowe czynszówki.
(2025.01.08)

info

9  
  0
Zdjęcie które dodałem to Obr. Pokoju sprzed powstania linii tramwajowej. Jakby przedłużenie fotografii użytej na potrzeby artykułu. Na pagórku gospoda Stary Świat, w tle kościół św Pawła, dalsza część ulicy to zwykła bita droga bez zabudowań. Zdjęcie z samego początku 20 wieku.
(2025.01.08)

info

5  
  0
Dziś to się nożyce cenzorów pistelu rozgrzały do czerwoności. Pod materiałem o wyborach Było 61 komentarzy a po odświeżeniu zostało 38.Pod artykułem o murawie to samo. Ale nienawiść do ludzi wspierających WOŚP zostały
Pisowska kasta portelu (2025.01.08)

info

6  
  11
Oto jak czytelnicy widzą pistel
Republika w poryelu (2025.01.08)
Od kilku dni prasa pisała o grobach wobec Pana Owsiaka. "Policja ujęła mężczyznę podejrzewanego o kierowanie gróźb pod adresem Jerzego Owsiaka i WOŚP. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, zatrzymany mężczyzna ma około 70 lat. ". Zapewne twór ulepiony przez reublike. Na portelu ciągle podobne wpisy są normą
Uważajcie PISmaki z portelu (2025.01.09)

info

7  
  9
@Republika w poryelu - pistel??? Kto lub co to jest???
(2025.01.09)
W którym roku zburzono te po prawej ? Pytam z ciekawości
(2025.01.09)