Co czytali elblążanie w tym roku?

21
25.12.2023
Co czytali elblążanie w tym roku?
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl
Jakie pozycje książkowe cieszyły się największą popularnością w Bibliotece Elbląskiej? Sprawdziliśmy. Czy można wyciągnąć z tego jakieś wnioski? Spytaliśmy.

Zacznijmy od szczegółowych wyliczeń, wyróżniając podium w poszczególnych gatunkach książek.

 

Na start - biografie:

- Trzy siostry – Heather Morris – 42 wypożyczeń

- Islamskie fatum - Igor Kaczmarczyk – 36

- Sydonia: słowo się rzekło – Elżbieta Cherezińska – 35

 

Powieść historyczna:

- Słowik – Kristin Hannah – 69

- Głód – Joanna Jax – 68

- Wojna – Joanna Jax 66

 

Kryminał:

- Tajemnice Fleat House – Lucinda Riley – 89

- Rana – Wojciech Chmielarz – 64

- Terytorium – Agnieszka Pietrzyk – 62

 

Powieść obyczajowa:

- Siostra burzy – Lucinda Riley – 94

- Siostra cienia – Lucinda Riley – 92

- Sekret Heleny – Lucinda Riley – 91

 

Romans:

- Dziewczyna z Neapolu – Lucinda Riley – 63

- Zimowe Żuławy: Beata – Sylwia Kubik – 54

- Białe róże z Petersburga – Joanna Jax – 48

 

Sensacja:

- Gdzie śpiewają raki – Delia Owens – 69

- W pogoni za nazistą – Joanna Jax – 57

- Uśpiona – Alicja Sinicka – 56

 

Fantastyka:

- Krew elfów – Andrzej Sapkowski – 23

- Królowa głodu – Wojciech Chmielarz – 23

- Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli - Radek Rak - 19

 

Komiks:

- Szkoła latania – Janusz Christa – 133

- Heartstopper. Tom II – Alice Oseman – 17

- Minecraft. Tom I – R. Monster, S. Graley, S. Purenins – 17

- Upady bóg – Frigiel i Jean-Christophe Derrien, Minte - 17

 

Elblążanie czytają

Najczęściej wypożyczanymi książkami są oczywiście szkolne lektury. Spójrzmy jeszcze szybko na książki wypożyczane przez dzieci i młodzież w podziale na wiek. W przedziale 6-8 lat, 40 wypożyczeń: "Kto mieszka w lesie" Anity Głowińskiej, 9-10 lat, 52 wypożyczenia: "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren, 11-13 lat, 96 wypożyczeń: "Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewis, 14-17, 39 wypożyczeń: Rodzina Monet: skarb (Weronika Anna Marczak).

Jeśli chodzi o książki z działu popularno-naukowego najwięcej wypożyczeń miała najnowsza książka prof. Andrzeja Grotha, czyli "Elbląg: od pradziejów do współczesności". Wypożyczyło ją 30 osób, więc to najczęściej wypożyczana książka dotycząca historii, i to lokalnej.

- To książka wydana przez UM w Elblągu, a prof. Groth jest od lat związany z Biblioteką Elbląską. Książka nie trafiła do regularnej sprzedaży, była jedynie dystrybuowana przez urząd, a liczba wypożyczeń bibliotecznych pokazuje, że wiele osób chce się z nią zapoznać, bo książki nie można kupić – komentuje Aleksandra Buła. Dodaje, że wśród książek popularno-naukowych popularnością cieszą się także książki cenionej psycholożki Natalii de Barbaro, "Czuła przewodniczka" jej autorstwa była wypożyczona 29 razy. - Ostatnio wyszła kolejna jej książka, "Przędza". To książki psychologiczne, skierowane głównie do kobiet, które czytając je zrozumiały, że poza narzuconymi społecznie rolami, ważne jest również słuchanie własnych pragnień – mówi Aleksandra Buła. Wysoko są też "Chłopki: opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak. Wypożyczyło ją 21 osób, ale...

- ... 44 osoby są ustawione w kolejce po ten tytuł. Książka jest na rynku wydawniczym absolutnym fenomenem, było już kilka dodruków, czyta ją głównie pokolenie 30-40-latków, którzy dzięki niej zrozumieli historie swoich babć, dziadków, ich trudności i życiowe traumy – wyjaśnia Aleksandra Buła. Dodaje, że zainteresowaniem cieszą się książki dotyczące Rosji i wojny pomiędzy Rosją i Ukrainą.

- Często wypożyczana jest "Pandrioszka" Krystyny Kurczab-Redlich, w której autorka porusza zagadnienia związane z rosyjską mentalnością.

Popularnością cieszą się też książki Sławomira Kopera, "plotkarskie, z życia sławnych osób". Podobnie książka "Lata" Annie Ernaux, która w ubiegłym roku dostała Nobla w dziedzinie literatury.

- Chcemy czytać książki, które zostały nagrodzone prestiżowymi laurami – komentuje Aleksandra Buła.

Spory wpływ na to, co czytają elblążanie, mają też spotkania autorskie w Bibliotece Elbląskiej. Na takim spotkaniu był Mariusz Szczygieł i jego twórczość ciągle "się czyta". Podobnie jest w przypadku Wojciecha Chmielarza.

- W literaturze pięknej chętnie czytamy książki, które wychodzą seriami. Chyba jest tu podobnie jak z serialami, jak już zaczniemy czytać, chcemy doczytać do końca, poznać całość – mówi Aleksandra Buła. Dobrym przykładem są tu książki Lucindy Riley. Podobnie jest z książkami dla dzieci, bo animacje o "Kici Koci" przekładają się na pewno na wypożyczanie książek o niej.

Wspomnijmy jeszcze o lokalnych autorach. "Wypożycza się" Sylwia Kubik z książką "Zimowe Żuławy", podobnie książki kryminalne Agnieszki Pietrzyk.

- Popularnością cieszą się też książki-poradniki, związane z psychologią, samorozwojem, tytuły w rodzaju "Jak zdobyć przyjaciół", "Jak przestać się martwić?" W tym roku dostrzegamy więcej takich wypożyczeń, chociaż psychologia jako taka cieszyła się popularnością już wcześniej – mówi Renata Milewska z Biblioteki Elbląskiej.

- Słyszy się wokół narzekania na to, że ludzie nie czytają książek – komentuje Aleksandra Buła. - Ja jednak jestem zdania, że z czytelnictwem nie jest źle, co obserwuję. Mnóstwo ludzi, w tym także młodzieży można spotkać na dużych imprezach książkowych, takich jak targi. W tym roku mieliśmy komplet osób na każdym ze spotkań autorskich. Na kiermaszu książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru też były tłumy. Poza tym czytamy w różnych formach, np. na czytnikach elektronicznych, no i słuchamy audiobooków. W bibliotece cieszą się one dużą popularnością. Dodajmy też, że książki są coraz droższe, co powoduje, że chętnie korzystamy z biblioteki. Warto zaznaczyć, że czytelnicy Biblioteki Elbląskiej mogą nam zgłaszać tytuły, które chcieliby, by znalazły się w księgozbiorze, do czego zachęcamy - przypomina Aleksandra Buła.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wojnę polsko- polską
(2023.12.25)

info

6  
  1
Tylko lektura ich zmusza do czytania, uważają że google wystarczą, wiedzą pamięciowa ! Gdyby wyłączyli internet nie wiedzieli by gdzie wisła płynie ! Czerwone paski są wynikiem ściągania a nie nauki.....
(2023.12.25)
Jak naprawdę lubisz i potrafisz logicznie do końca czytać to mam dla Ciebie super wydania które nie wątpliwie zastąpią google a wiedza pozostanie :⁠-⁠)
sxv (2023.12.25)

info

0  
  1
Jak naprawdę lubisz i potrafisz logicznie do końca czytać to mam dla Ciebie super wydania które nie wątpliwie zastąpią google a wiedza pozostanie :⁠-⁠) Ich wartość jest bezcenna ale niech zapłata będzie kawałek świątecznego ciasta !
sxv (2023.12.25)

info

1  
  1
Ja czytałem książkę pt. "PiS przegra wybory" i się sprawdziło z czego się bardzo cieszę.
(2023.12.25)
gdyby nie internet to tylko rodzina by wiedziala jaki z ciebie buc
(2023.12.25)
To słabo zrozumialeś, bo PIS ma najwięcej posłów. Twoja pierwsza czytanka.
bra (2023.12.25)
Zacni portelowi fani wypowiadający się tutaj, ostatni raz książkę mieli w rękach jak im tata z mamą komiks kupili. Stąd ta jakość komentarzy się bierze. Czuwaj !
(2023.12.25)

info

3  
  2
Z niecierpliwością czekamy na otwarcie drugiego oddziału EMPiK w Elblągu przy ulicy 1 - Maja w dawnej jego siedzibie. To nieporozumienie, że jedyna siedziba księgarni EMPiK znajduje się w odległej o kilka kilometrów od Śródmieścia dzielnicy Zawada. To zdecydowanie utrudnia klientom, szczególnie seniorom i młodzieży dostęp do zakupów w księgarni sieci EMPiK.
(2023.12.25)

info

5  
  2
Zapewne czytali książki.
Konsolowiec (2023.12.25)

info

2  
  0