"Dobrze wypadła kontraktacja buraka cukrowego" (Głos z przeszłości, odc. 93)

11
28.05.2023
Dobrze wypadła kontraktacja buraka cukrowego (Głos z przeszłości, odc. 93)
Głos Wybrzeża nr 132, 1950 r.
- W całym mieście prowadzona jest akcja uświadamiająca mieszkańców o znaczeniu podpisywania apelu Światowego Komitetu Obrońców Pokoju – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Zbieranie podpisów pod apelem sztokholmskiej sesji Światowego Komitetu Obrońców Pokoju, wysiew buraków i sadzenie ziemniaków, a także szybka wizyta nieco dalej, w Sztumie – to zaplanowaliśmy dzisiaj w naszym cyklu Głos z przeszłości.

 

Mieszkańcy Elbląga składają podpisy pod apelem Światowego Komitetu Obrońców Pokoju

"Robotnicy i pracownicy Elbląga przystąpili do składania podpisów pod apelem sztokholmskiej sesji Światowego Komitetu Obrońców Pokoju. W zakładach pracy odbywają się masowe zebrania, na których wygłaszane są referaty o treści i znaczeniu apelu.

Jako pierwszy przystąpił do zbierania podpisów Komitet Dzielnicowy Nr 3. Trójki zbierające podpisy mieszkańców spotykają się wszędzie z pełnym zrozumieniem. Podpisy składają wszyscy mieszkańcy: robotnicy i pracownicy umysłowi, młodzież szkolna, gospodynie domowe, kupcy i rzemieślnicy.

Szczególnie aktywną działalność przy zbieraniu podpisów wykazuje młodzież, która urządziła w dniu 12 bm. manifestacyjny pochód ulicami miasta, niosąc transparenty z hasłami walki o pokój.

Na masowych zebraniach w zakładach pracy robotnicy, po zapoznaniu się z apelem sztokholmskiej sesji Światowego Komitetu Obrońców Pokoju, podejmują zobowiązania podniesienia wydajności pracy (...).

W uchwalonej rezolucji robotnicy i pracownicy Zakładów Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego oświadczają m. in.:

- Będziemy intensywnie pracować celem wzmożenia sił naszej ojczyzny i całego obozu pokoju.

Robotnicy Zakładów Mechanicznych postanowili wziąć jak najszerszy udział w akcji zbierania podpisów.

Pracownicy TW3 Zakładów Mechanicznych w uchwalonej na zebraniu rezolucji stwierdzają m. in.

- Staniemy wszyscy w szeregach obrońców pokoju. Zwiększając produkcję, chcemy wzmocnić siły obozu pokoju.

W sali konferencyjnej Powiatowej Rady Związków Zawodowych w Elblągu odbyło się zebranie aktywu związkowego, na którym omówiono przygotowania do akcji zbierania podpisów. Utworzone zostały już cztery komitety dzielnicowe, w toku organizacji są komitety uliczne.

W całym mieście prowadzona jest akcja uświadamiająca mieszkańców o znaczeniu podpisywania apelu Światowego Komitetu Obrońców Pokoju.

Na posiedzeniu Powiatowego Komitetu Obrońców Pokoju w sali PRN omówiono przygotowania do zbierania podpisów wśród ludności wiejskiej. Na teren powiatu udali się przedstawiciele Powiatowego Komitetu Obrońców Pokoju, którzy zorganizują na miejscu składanie podpisów".

 

Powiat elbląski kontraktuje ziemniaki

"Kontraktacja ziemniaków w powiecie elbląskim przeprowadzona została pomyślnie. Ogółem pracę wykonano w 158 proc. Ponieważ rolnicy sadzą w rb. ziemniaki kwalifikowane, wysokogatunkowe, należy oczekiwać dobrych zbiorów.

Równie dobrze wypadła kontraktacja buraka cukrowego. Plan przewidujący uprawę buraka na obszarze 856 ha został znacznie przekroczony.

Wysiew buraków oraz sadzenie ziemniaków zostaną wkrótce ukończone.

W zasiewie roślin okopowych przodują gminy: Nowakowo, Jegłownik, Zwierzno i Pomorska Wieś".

 

Około 3 mln zł zaoszczędził Zarząd Drogowy w Sztumie

"Zamknięcie bilansu prac Powiatowego Zarządu Drogowego w Sztumie za rok 1949 wykazało, że dzięki współzawodnictwu pracy zdołano osiągnąć poważne oszczędności, wyrażające się sumą 2,789,619 zł".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 132, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Dziś jest Dzień bez Prezerwatywy W 2023 roku Dzień bez Prezerwatywy przypada na 28 maja
(2023.05.28)

info

3  
  6
Dzisiaj jest niedziela. Natomiast Kościół Katolicki obchodzi święto Zesłania Ducha Świętego czyli popularnie nazywane Zielonymi Świątkami.
KMB (2023.05.28)

info

6  
  0
Ten idiota antypisowiec znowu pisze swoje głupoty. Chorzy powinni być odcięci od pisania komentarzy.
(2023.05.28)
Apel Sztokholmski ogłoszono z inicjatywy Światowej Rady Pokoju w dniu 25 marca 1950 roku podczas III Sesji Kongresu Obrońców Pokoju w Sztokholmie. W orędziu zawarto m. in. apel o przeprowadzenie plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. W trakcie tej akcji zebrano ponad 500 milionów podpisów. W Polsce akcję zbierania podpisów rozpoczęto 16 kwietnia 1950 roku. Zbierano je głównie w zakładach pracy, ale też wymagano, aby pod tym dokumentem podpisywały się także inne organizacje i stowarzyszenia, a nawet kościoły wszystkich wyznań. Poparcie tej akcji wyraził kościół katolicki, co potwierdził w oficjalnym wystąpieniu w dniu 9 czerwca 1950 roku Sekretarz Generalny Episkopatu Polski biskup Zygmunt Choromański. Ten krok miał być elementem do poprawy stosunków Kościoła z Państwem. W Elblągu obok zbierania podpisów ważnym elementem poparcia była zmiana nazwy ulicy Kościelnej na Obrońców Pokoju, ktora obowiązuje do obecnych czasów. Należy podkreślić, że w tym czasie, do 1958 roku, Przewodniczącym Światowej Rady Pokoju był Jean Frederic Joliot Curie mąż Ireny Curie, córki Marii Skłodowskiej Curie.
Compartel (2023.05.28)

info

2  
  0
Jednym z widocznych do dzisiaj w naszym mieście efektów tej ówczesnej propagandowej "walki o pokój", kiedy to w Elblągu zebrano ponad 35 tys. podpisów - a w całej Polsce 18 mln, była zmiana w listopadzie 1951 roku powojennej nazwy ul. Kościelnej na obecną Obrońców Pokoju.
Elek (2023.05.28)

info

1  
  3
Idiota to cie robił
(2023.05.28)
Jak ktoś jest propolski i antyuradziecki jest też anty pis... "Jarosław Kaczyński w latach 1989-1990 spotykał się z agentem KGB Anatolijem Wasinem - pisze w "Newsweeku" Tomasz Piątek. Do kontaktów z rosyjskim szpiegiem przyznał się sam prezes PiS w książce "Porozumienie przeciw monowładzy". Tam też stwierdził, że o wszystkim informował polskie władze. -"
pis to stan umysłu (2023.05.28)
Elbląg na koniec grudnia 1950 roku liczył 48 156 mieszkańców, więc aż 35 000 podpisów pod Apelem to byłby sukces. W całym ówczesnym województwie Gdańskim zebrano około 275 000 podpisów. Natomiast w Elblągu wraz z powiatem elbląskim zebrano 31350 podpisów, w mieście 16 800.
(2023.05.28)

info

1  
  0
Szanowny anonimie. Dane o przebiegu "Apelu sztokholmskiego" w Elblągu, które podałem w swoim komentarzu, znajdują się w Historii Elbląga, tom V, część 1,strona 49.
Elek (2023.05.28)

info

0  
  0
Buraków ci u nas dostatek.
Gabryśka (2023.05.28)

info

3  
  0