Duchowy testament

43
03.05.2022
Duchowy testament
Władze miasta na miejskich uroczystościach (fot. Mikołaj Sobczak)
- To duchowy testament, do którego Polacy odwoływali się w trudnych dla naszego narodu chwilach. Testament, który jest międzypokoleniowym spoiwem budującym naszą narodową tożsamość – tak o Konstytucji 3 Maja mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej na dzisiejszych uroczystościach. Zobacz zdjęcia.

Nietypowo, bo na bulwarze Zygmunta Augusta odbyły się miejsce uroczystości upamiętniające 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po mszy św. w katedrze pw. św. Mikołaja poczty sztandarowe w towarzystwie orkiestry wojskowej i asysty wojskowej przemaszerowały pod Most Wysoki.

- Obchodzimy dziś 231. rocznicę wyjątkowego wydarzenia. 3 maja 1791 r. została uchwalona konstytucja. Pierwsza w Europie, nowoczesna, jak na tamte czasy ustawa zasadnicza. Majowa konstytucja gruntownie zmieniła zasady funkcjonowania Rzeczpospolitej dając tym samym podwaliny do głębokich przemian ustrojowych mogących ocalić suwerenność i niepodległość Rzeczpospolitej. To duchowy testament, do którego Polacy odwoływali się w trudnych dla naszego narodu chwilach. Testament , który jest międzypokoleniowym spoiwem budującym naszą narodową tożsamość – mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej na dzisiejszych uroczystościach.

- To wyjątkowe wydarzenie w bogatej, ponad 1050. letniej historii Polski. Konstytucja 3 maja jest dla Polaków powodem do szczególnej dumy. Jest dowodem na to, że w chwilach próby Polacy mogą się porozumieć, umiejętnie rozgrywać sprawy polityczne, a przede wszystkim dostrzegać wspólne dobro. Wielkie wydarzenia związane są z wielkimi nazwiskami. Czas pracy i uchwalenia konstytucji 3 maja wiążemy z polskimi patriotami: królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, Ignacym Potockim, Hugo Kołłątajem, Stanisławem Staszicem, Adamem Krasińskim i księciem Józefem Poniatowskim, którzy ratunek dla ówczesnej Rzeczpospolitej widzieli w reformowaniu państwa – dodał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Żywa jest pamięć, że tego dnia Sejm Czteroletni uwieńczył swą działalność wspaniałym dziełem: konstytucją, która wprowadziła Polskę do grona oświeconych i nowoczesnych państw. Przesłanie, które ze sobą niosła przez lata niewoli podtrzymywało ducha narodowej jedności i dążenia do niepodległości. Stała się fundamentem polskiego społeczeństwa obywatelskiego. To także nasz wielki wkład w światową myśl ustrojową – zaznaczył Edward Pietrulewicz, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Po części oficjalnej na rzece Elbląg odbyła się parada jednostek pływających.

 

Więcej o konstytucji 3 maja przeczytasz tutaj.

SM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A łodzie podwodne były? Czy tylko jedna motorówka?
Szejk Ali (2022.05.03)
Jak dobrze że Wcisły nie było.
(2022.05.03)
@Szejk Ali - Tylko J. Motorówka
(2022.05.03)
Wizerunkowo to nasz prezydent jest cienki okrutnie. Ta jego przemowa jak za karę brzmiała... I z kilku metrów tylko. Gość z grupy wodnej miał 100 razy lepsze nagłośnienie. Parada słabiutka, katamaran HADM pusty, a mógł ludzi wziąć. Ludzi garstka, bo NICZEGO poza tą "paradą" miasto nie umie zaprezentować. A i sama parada to przecież nie urzad, tylko GW i ludzie...
(2022.05.03)
Wcisla był wcisnął się na motorówkę i machał do ludzi na brzwgu
(2022.05.03)
Każde pokolenie ma swój czas, naprawdę!
(2022.05.03)

info

19  
  0
Społeczeństwo obywatelskie, republikańskie, to w Rzeczypospolitej istniało już ponad dwa wieki przed uchwaleniem konstytucji. To tak gwoli ścisłości.
ano (2022.05.03)

info

8  
  1
Czyżbyk sporządził testament? Znaczy już pora.
(2022.05.03)
Wizerunkowo, tak objętościowo to on jest 1,75 do 1
(2022.05.03)
Niech żyje niech żyje he he he
(2022.05.03)

info

7  
  1