„Najbliższe przedszkole znajduje się w odległości 2 km” (Głos z przeszłości, odc. 32)

12
06.03.2022
„Najbliższe przedszkole znajduje się w odległości 2 km” (Głos z przeszłości, odc. 32)
Głos Wybrzeża nr 53, 1950 r.
- Władze miejskie i kierownictwa poszczególnych przedsiębiorstw, rozbudowując sieć przedszkoli w mieście, nie zwróciły dostatecznej uwagi na zagadnienie planowanego ich rozmieszczenia – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Dziś w Głosie z przeszłości tematy robotnicze, trochę o złym rozlokowaniu przedszkoli w mieście i szybkie odwiedziny w majątku PGR w Nowakowie. Nie przedłużamy i zapraszamy na podróż w czasie.

 

Możliwości leczenia profilaktycznego dla robotników elbląskich

"Ubezpieczalnia Społeczna w Elblągu dysponuje w roku bieżącym 155 miejscami na leczenie profilaktyczne w ramach wczasów robotniczych. Robotnicy mogą korzystać z 14 najbardziej znanych uzdrowisk jak: Krynica, Cieplice, Duszniki, Szczawnica, Polanica itp. Wczasami w Lądku Zdroju, gdzie Ubezpieczalnia elbląska dysponuje 12 miejscami, powinni zainteresować się robotnicy, narażeni na zatrucie metalami, szczególnie ołowiem lub cynkiem, a więc przede wszystkim z Zakładów Mechanicznych i Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych. W Jastrzębiu-Zdroju mogą leczyć się robotnicy, którzy cierpią na reumatyzm i artretyzm, a więc przeważnie pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach robót kanalizacyjno-wodociągowych, lub melioracyjnych.

Turnus leczenia w ramach wczasów pracowniczych trwa 21 dni, a dla zagrożonych gruźlicą są 28-dniowe wczasy. Dla tej kategorii osób przeznaczono dwa domy wczasowe w Zakopanem, gdzie Elblągowi przydzielono 4 miejsca. Po powrocie z wczasów można otrzymać, jeśli zajdzie konieczność, dodatkowe zwolnienie lekarskie od pracy na przeciąg 7 dni.

Dotychczasowe, stosunkowo małe zainteresowanie ze strony pracowników fizycznych leczeniem zapobiegawczym, należy tłumaczyć brakiem zrozumienia korzyści z leczenia profilaktycznego i niedostateczną jego popularyzacją.

Wnioski wpływają przeważnie od pracowników umysłowych. Dla należytego postawienia sprawy leczenia sanarotyjnego w ramach wczasów robotniczych, konieczna jest ściślejsza współpraca Ubezpieczalni Społecznej i Związków Zawodowych".

 

Śladem robotników idą pracownicy umysłowi

"Do długofalowego współzawodnictwa w Zakładach Mechanicznych im. K. Świerczewskiego w Elblągu przyłączają się również i brygady pracowników umysłowych.

Brygada konstruktorów, z mężem zaufania ob. Świderskim na czele, zobowiązała się wykonać plan produkcyjny w okresie 6 miesięcy w 110 - 115 proc. Wydział zaopatrzenia uchwalił dotrzymać terminów dostawy materiałów dla poszczególnych wytwórni. Brygada obsługi mechanicznej, w skład której wchodzą ob. ob. Chendyński, Koniuszaniec, Feliks Salwach i Tadeusz Kuźma zobowiązała się podnieść kwartalne wykonanie norm ze 155 proc. do 165 proc. Do nowego współzawodnictwa dołącza się również młodzież. Brygada młodzieżowa ZMP-owca Karwackiego zobowiązała się wykonywać miesięczne plany br. w 160 proc".

 

Przedszkola powinny powstawać w dzielnicach roboczych

"Władze miejskie i kierownictwa poszczególnych przedsiębiorstw, rozbudowując sieć przedszkoli w mieście, nie zwróciły dostatecznej uwagi na zagadnienie planowanego ich rozmieszczenia. Przedszkola prowadzą przeważnie w śródmieściu, z krzywdą dla dzieci robotniczych, zamieszkałych na przedmieściach. Na skutek tego często matki z osiedli robotniczych muszą prowadzić swe dzieci, przed udaniem się do pracy, do przedszkoli oddalonych o 2 i więcej kilometrów. Przykładem upośledzonej pod tym względem dzielnicy jest osiedle przy ul. 22 Lipca, Świerkowej i Robotniczej. Najbliższe przedszkole znajduje się w odległości 2 km".

 

W zespole PGR w Nowakowie trzeba wybudować studnię

"Zespołowy majątek PGR w Nowakowie, w powiecie elbląskim, zatrudnia ok. 200 robotników rolnych. Robotnicy ci odczuwają dotychczas wiele bolączek. Jedną z nich jest brak studni, z której mogliby czerpać odpowiednią do użycia wodę. Sprawą tą dotychczas nie zainteresował się ani Zarząd Okręgowy PGR, ani Zw. Robotników Rolnych (…)".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 53, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pisowcy to potrafią zarabiać. Nawet już śliny szkoda by wac opluć
(2022.03.06)
A czarne ku. .. wyciągają pieniądze nawet od dzieci
Takie buty (2022.03.06)

info

10  
  1
dolicz wosp i koscioly i wyjdzie jeszcze wiecej
(2022.03.06)
Dzień dobry
Taka sytuacja (2022.03.06)

info

7  
  2
Człowieku jesteś pozbawiony rozumu, źle ci więc droga wolna na wschód tam bedziesz miał rak
Vok (2022.03.06)
Ci którzy nie wierzyli że ruskie najadą Ukrainę powinni już pakować walizki. Po was też przyjdzie
3 światowa (2022.03.06)

info

6  
  1
Pisowscy komuniści tak narzekają na Unię że możliwe że chcą nas przyłączyć do sojuza
8* i pute (2022.03.06)
@8* i pute - Pamiętamy tez o słabej armii za PO i wyśmiewanie się z WOT-u.
LucynaŁupina (2022.03.06)
Nie zapomnijmy ilu putinowskich sprzymierzeńców jest w parlamencie Polski
(2022.03.06)

info

2  
  0
Czy ktoś wie czy można się zaciągnąć do ukraińskiej armii ? Do obrony świata przed putinizacją
Cebula (2022.03.06)