Kierowcy, nie panikujcie!

89
24.02.2022
Kierowcy, nie panikujcie!
(fot. Anna Dembińska)
W wielu miejscach w Polsce, także w Elblągu, pod stacjami paliw ustawiają się kolejki. Kierowcy przywożą ze sobą do tankowania nawet dodatkowe zbiorniki. Specjaliści uspokajają: paliwa w Polsce nie zabraknie.

W ciągu dnia na wielu stacjach paliw ceny wzrosły nawet o 20-30 groszy na litrze. Ma to związek z rosnącymi cenami ropy na rynkach, także spowodowanymi wojną w Ukrainie.

- W związku z agresją Rosji na Ukrainę, Polska jest w stałym kontakcie z USA i innymi członkami IEA (Międzynarodową Agencją Energii – red.). Na bieżąco konsultowana jest ocena sytuacji na rynku energii i uzgadniane są środki, które w razie potrzeby będą uruchomione w celu zapewnienia zaopatrzenia rynku w ropę i paliwa – uspokaja na Twitterze Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

A Lotos i Orlen we wspólnym komunikacie piszą m.in., że „transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa sie zgodnie z harmonogramem tłoczeń. PKN ORLEN, Grupa LOTOS i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi (różnorodnymi) źródłami dostaw ropy naftowej. Nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. Jest to możliwe dzięki skutecznym działaniom prowadzonym przez kluczowe podmioty polskiego rynku naftowo-paliwowego”.

Wieczorem w Elblągu ceny ropy na stacjach osiągnęły poziom 5,71 zł, a benzyny 95-oktanowej – 5,66 zł. Pod stacjami ustawiły się kolejki chętnych do tankowania... W Braniewie - jak informuje nas jeden z Czytelników - chętnych było tak dużo, że ruchem przy stacjach musiała kierować policja...

 

Aktualizacja: Komunikat w sprawie sytuacji na stacjach paliw wydał także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. "Przedsiębiorcy, którzy próbują wykorzystywać rosyjską dezinformację oraz wynikające z niej obawy konsumentów dot. stabilności dostaw oraz zapasów paliwa do windowania cen, będą poddani drobiazgowej kontroli przez IH [Inspekcję Handlową]". - poinformował UOKiK, dodając, że "wzmożone kontrole stacji paliw prowadzone przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej będą prowadzone m.in. pod kątem legalności prowadzenia działalności i prawidłowości oznakowania cen".

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A co na to prezes Obajtek ?
(2022.02.24)
biega po pałacu bez majtek
(2022.02.24)

info

59  
  27
spokojnie kochani rząd megainteligentów od handlu biskupią ziemia wie co robi, Nowy Ład mamy, czyli jest cudownie i wspaniałe, pensje w dół, emerytury w górę, jest ok
Yhb (2022.02.24)
W Braniewie mówią że aż zabrakło paliwa.
(2022.02.24)
Powinni jeszcze gaz w butelkach plastikowych magazynować.
Whisky_dżin (2022.02.24)

info

62  
  1
Jesteście wszyscy poje. .. ..
(2022.02.24)
Brak słów, na zachowanie kierowców pod stacjami paliw ???
(2022.02.24)

info

80  
  6
banda durni
(2022.02.24)

info

88  
  5
Polmozgom nie przetłumaczysz. .. i tak pojedzie zatankować xD
(2022.02.24)

info

78  
  2
Przestańcie Pokazywać te idiotyczne komentarze.
G.F. (2022.02.24)