Dawno temu w Elblągu... do miasta przybyły cztery wagony śledzi

18
19.02.2022
Dawno temu w Elblągu... do miasta przybyły cztery wagony śledzi
Tak wyglądał kiedyś budynek dawnego dworca Elbląg Miasto
Cztery wagony świeżych śledzi przybyły dzisiaj do Elbląga. Mimo dużej ilości ryb, cena niestety nie zmieniła się. Świeże śledzie są powszechnie lubianym i pożądanym towarem wśród społeczeństwa a ze względu na kosztowny sposób ich przygotowania przestały uchodzić za tani artykuł spożywczy. Smalec również bardzo podrożał i kosztuje już 1,40 marek za funt - o tym pisała elbląska prasa w 1915 roku. Przeczytaj o czym jeszcze pisano.

Specjalne przedstawienie w teatrze centralnym

W najbliższy wtorek o godz. 15, Teatr Centralny przy ulicy Zamkowej (niem. Brückstraße) organizuje na rzecz rodzin poległych żołnierzy specjalne przedstawienie, którego dochód zasili fundusz. Więcej informacji na ten temat w części ogłoszeniowej (ENN, sobota, 13.02.1915 r.).

 

Paczki do Japonii

Od tej pory przyjmowane są paczki dla naszych niemieckich żołnierzy w Japonii. Paczki pojadą transportem przez Szwecję a potem Rosję (ENN, sobota, 13.02.1915 r.).

 

Znaczne podwyżki cen ziemniaków

Rząd federalny podczas wczorajszego posiedzenia zadecydował o podwyżce cen za kwintal ziemniaków. Cena zwiększyła się o 1,75 marek. W przypadku powszechnego obecnie braku i stosunkowo niskim do tej pory cenom ziemniaków, istniało zagrożenie, że zapasy ziemniaków przeznaczonych do spożycia będą w dużej mierze wykorzystywane jako pasza dla trzody. W pierwszej linii chodzi przede wszystkim o to, by w najbliższych miesiącach nie zabrakło ziemniaków przeznaczonych na wyżywienie społeczeństwa. W tym samym rozporządzeniu ustalono już ceny na pochodzące z naszego kraju młode ziemniaki, które zbierane od 1 maja do 15 sierpnia 1915 roku, mają kosztować 10 marek za kwintal. W ten sposób rząd chce dać bodziec ogrodnikom i rolnikom, szczególnie w pobliżu większych miast, do tego, by sadzili więcej młodych ziemniaków, które w czerwcu i lipcu wyżywią nasze społeczeństwo (ENN, wtorek, 16.02.1915 r.).

 

Potężne wystrzały w naszym mieście

Dziś przed południem można było usłyszeć potężne wystrzały. Przypominały huk armatni. Tym bardziej bojaźliwym, narobiło to niezłego stracha. Na szczęście nie ma się czym martwić, bo wystrzały te pochodziły z detonacji pni po wyciętych drzewach, w ogrodzie kasyna. (ENN, środa, 17.02.1915 r.).

 

Obniżenie cen biletów na kolej dla najbliższych krewnych

Obniżenie cen biletów dotyczy podróży w celu odwiedzin chorych, rannych lub celem udziału w pogrzebie zmarłych na polu walki żołnierzy. Obniżka przewidziana jest dla rodziców, dzieci, rodzeństwa, małżonek i narzeczonych. Obniżka ta nie dotyczy teściów, szwagrów, ciotek itp. By uzyskać uprawnienia do obniżki, osoba zainteresowana powinna wyrobić dokument według specjalnego wzoru na miejscowym posterunku policji, który ma potwierdzić pokrewieństwo (ENN, czwartek, 18.02.1915 r.).

 

Zwolnienie uczniów z obowiązków szkolnych z powodu prac rolnych

Z powodu niskiej siÅ‚y roboczej w rolnictwie, uczniowie zostanÄ… zaangażowani w tym roku bardziej niż w czasie pokoju do prac rolnych. OczywiÅ›cie chodzi tutaj o starsze dzieci. […] Zwolnienie z obowiÄ…zku szkolnego bÄ™dzie udzielone na czas pilnych prac rolnych takich jak prace w polu, zbiory siana, zbiory buraków, zboża, ziemniaków itp. Zwolnienie zostanie wyznaczone na czas okreÅ›lony, może zostać przedÅ‚ożone, jeÅ›li bÄ™dzie wymagać tego sytuacja (ENN, piÄ…tek, 19.02.1915 r.).

 

Uczniowie zwiedzili fabrykÄ™ cygar

Wczoraj uczniowie szkoły handlowej mieli okazję zobaczyć, jak pracuje największa niemiecka fabryka cygar von Loeser & Wolff. Wielkie wrażenie zrobił na uczniach magazyn z wartym miliony tytoniem zebranym w różnych rejonach świata. Jeszcze większe zdumienie wywołała w uczniach wielka sala, w której tysiące rąk pracowało nad stworzeniem jednej z najbardziej przyjemnych używek. Dzięki wspaniałemu oprowadzeniu uczniowie mogli zobaczyć, jak krok po kroku powstają cygara (ENN, piątek, 19.02.1915 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten".

tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zamkowa to burgstrasse. Chodzi o teatr przy dzisiejszej rycerskiej.
Dziś, po fabryce cygar, niema nawet śladu
Jak tak dalej będzie to przyjedzie 40 wagonów z banderowcami i trzeba będzie ich utrzymywać !!!
Brak gospodarza !!!!! (2022.02.19)
Budynek bylej Renomy na Krolewieckiej to byka fabryka cygar.
Ferdek.Schichau (2022.02.19)
@Brak gospodarza !!!!! - Pakuj się i jedź im pomóc żeby nie przyjechali. Słoma ci z butów wystaje. Ciekawe gdzie ty będziesz uciekał jak ci bomby zniszczą dom
System (2022.02.19)
Niemieccy żołnierze w Japonii to jeńcy w wyniku klęski wojsk niemieckich w wojnie z Japonią. Mianowicie 23 sierpnia1914 roku Cesarstwo Japonii wypowiedziało wojnę Niemcom i Austro - Węgrom. Osamotnione oddziały niemieckie poniosły klęskę w błyskawicznie rozegranej wojnie. Japonia zajęła tereny niemieckie w Azji, na półwyspie Shandong oraz Mariany, Karoliny i Wyspy Marshalla. Te wydarzenia są mało znane, gdyż front w tej części Azji miał niewielkie znaczenie i bezpośrednio nie wpływał na sytuację w Europie.
Bon Dong. (2022.02.19)

info

12  
  0
Pozostały niemal kompletne zabudowania fabryczne. Chodzi o kompleks przy ul. Odzieżowej, Krolewieckiej, dawniej Truso i Renoma. Obecnie budynki stoją niewykorzystane ale właściciel planuje ich remont że zmianą funkcji na mieszkalną (tzw lofty).
Bsp (2022.02.19)
Dawny Elbląg był śliczny póki ZE wschodu nie wkroczylo. Niszczyli, buzyli, palili WSZYSTKO bo germanskie. A Elbląg to Polska.
(2022.02.19)

info

5  
  2
@Bsp - Super pomysł! mieszkania odpowiednie dla singli, trend zdaje się przywędrował do nas z ameryki tylko ze tam króluje w stanach o całorocznym ciepły klimacie a u nas spróbuj ogrzać te surowe ściany i powierzchnie to zbankrutujesz
Wisia (2022.02.19)
@Bsp - Te lofty już 25 lat powstają. .. ..