Rondo Pionierów Oświaty

90
14.09.2021
Rondo Pionierów Oświaty
fot. Anna Dembińska
Taką nazwę ma mieć nowo rondo, które powstało u zbiegu ul. Fromborskiej i Królewieckiej. Decyzję w tej sprawie mają podjąć radni na najbliższej sesji 23 września. Ta nazwa to Waszym zdaniem hit czy kit?

Z inicjatywą nadania nazwy „Rondo Pionierów Oświaty” wystąpił elbląski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.

„Związek Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu przez ponad 75 lat aktywnie przyczyniał się i przyczynia nadal do rozwoju elbląskiej oświaty. Po II wojnie światowej ogromny ciężar odbudowy szkół i oświaty wzięli na siebie nauczyciele, którzy w większości byli członkami Związku Nauczycielstwa Polskiego. Latem 1945 roku przybyło do Elbląga kilkunastu nauczycieli, którzy już 4 września rozpoczęli pracę. Wśród Pionierów elbląskiej oświaty wielu nauczycieli, podczas okupacji, należało do Tajnej Organizacji Nauczania. Dla dobra oświaty i polskości płacili niekiedy najwyższą cenę, jaką jest ludzkie życie. Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego od początku tworzenia oświaty w naszym mieście, tj. od 1945 roku po dzień dzisiejszy dbali i dbają o jej jakość, wysoki poziom kształcenia oraz rozwój intelektualny wielu pokoleń elblążan” - brzmi uzasadnienie projektu uchwały w sprawie nadania nazwy nowemu rondu

W Elblągu rond przybywa, większość ma nazwy nawiązujące do miast partnerskich Elbląga. Taka też było początkowo intencja władz miasta, ale po kilku latach odstąpiono od tej reguły i w mieście pojawiły się m.in. rondo Żołnierzy Wyklętych, Obrońców Birczy czy rondo NSZZ „Solidarność”. Pozytywnie wniosek ZNP w sprawie Ronda Pionierów Oświaty zaopiniowała komisja ds. nadawania nazw w Elblągu.

Nowe rondo jest częścią inwestycji, która ma być zakończona do 30 września i obejmuje również przebudowę ul. Fromborskiej wraz z nowym oświetleniem i budowę ścieżki rowerowej. Zobacz zdjęcia. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego. Koszt inwestycji to 3,5 mln złotych, miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie 2 mln złotych z Funduszu Dróg Samorządowych.

34
Głosuj na hit
227
Głosuj na kit
RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Jeszcze rondo imienia tych, co wszystkie ronda z własnej małostkowości nazywają. PO CO nazywać skrzyżowania?
(2021.09.14)
Tak jak piszesz, po co ? Też tego nie rozumiem. Według encylkopedii, rondo to skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Ale niektórzy lubieją wszystko nazywać.
(2021.09.14)
Nazwę pewnie wymyśliły słupy z list wyborczych Wróblewskiego :D komuna w Elblągu wiecznie żywa :D czekamy na rondo - miłośnicy wielkiej płyty :D
PapaSmurf (2021.09.14)
a kiedy rondo im. Wpłatomatów? cza uczcić te wybitne persony
Hnnf (2021.09.14)

info

36  
  4
słońce dało o sobie znać
(2021.09.14)

info

17  
  1
z może rondo zrytego turbana na ursusie?
(2021.09.14)

info

19  
  3
Rondo powinno się nazywać Frombork albo. .. Królewiec, bo to również droga do Królewca i do tego na ulicy Królewieckiej (a nie KALINiNGRADZKIEJ!!!). Zero konsekwnecji w nadawniu tych nazw. Nawet w tak wydawałoby się prostej sprawie panuje chaos. No, ale co sie dziwić z takimi ludźmi we wladzach.
Do_pomorskiego (2021.09.14)

info

52  
  6
Proponuję zmienić nazwę Ronda z Wyklętych na Rondo Polskiego Państwa Podziemnego. Ma ono większe zasługi w walce z okupantami, niż ci bandyci zwani obecnie wyklętymi.
(2021.09.14)

info

47  
  25
@PapaSmurf - Rondo władcy pedofil*w, rondo kota mamrota, rondo radia z twarzą, rondo rosnącego dobrobytu. Sporo jeszcze wolnych nazw pozostało.
(2021.09.14)
Kiedy w końcu Rondo im. Towarzysza Edwarda Gierka, Który Zastał Polskę Zrujnowaną A Zostawił Murowaną?! [dokładnie w tym brzmieniu] Dlaczego ratuszowe nieudacznictwo i inwestycyjno-transportowe bumelanctwo nie POzostało przy rozsądnej polityce nazywania miejskich rond od nazw miast partnerskich Elbląga, tylko po raz kolejny brnie w jakieś durnowate, wydumane nazwy? Pionierami Oświaty w Rzeczpospolitej to byli przede wszystkim socjaliści i socjalistki polskie, które w ramach pozytywistycznej pracy u podstaw edukowały zacofane, kapitalistyczno-folwarczne społeczeństwo już od XVIII wieku, w miejscu natomiast planowanego ronda można by upamiętnić np. zwolnione przez łajdacką, niewidzialną rękę Balcerowicza pracownice elbląskich zakładów, albo wyprzedany majątek miejski i narodowy, na którym żerują dziś złodziejskie neoliberały i ich ratuszowi kumotrzy-wyprzedawczyki publicznego, z grabieżczą i aspołeczną patodeweloperką skumani. 🚩 #SocRev
RobertKoliński (2021.09.14)