Wieża bramna otwarta po remoncie

16
19.09.2020
Wieża bramna otwarta po remoncie
Uroczyste otwarcie bramy odbyło się w sobotę (fot. Agata Widzicka, UM Braniewo)
Braniewu przybyła nowa atrakcja turystyczna – odrestaurowana wieża bramna, pozostałość dawnego zamku biskupiego. W sobotę odbyło się jej oficjalne otwarcie, od niedzieli będzie dostępna dla turystów i mieszkańców. Zobacz zdjęcia z otwarcia.

Zamek w Braniewie zbudowano pod koniec XIII wieku, był siedzibą biskupów warmińskich. Zabytek przechodził różne koleje losu na przestrzeni wieków. W czasach napoleońskich został częściowo zniszczony, od XIX wieku mieściła się w nim szkoła. Podczas przebudowy w latach 1873-74 część zabudowań rozebrano, w czasie walk o Braniewo w 1945 roku zamek spłonął, a jego ruiny rozebrano pod koniec lat 50. Ocalała jedynie wieża bramna, która dopiero teraz doczekała się rewitalizacji, stając się nową atrakcją turystyczną Braniewa. To najstarszy warmiński zabytek murowany.

Inwestycja kosztowała 3,5 mln złotych, z czego 3 mln to dofinansowanie unijne. W wyniku realizacji projektu wieża bramna została zrekonstruowana i nadbudowana, zrekonstruowane zostały także mury oporowe miejskiej fosy przy ul. Kromera o długości 55 m. W budynku zabytkowej wieży znajdzie miejsce punkt informacji turystycznej. Będzie ona też pełnić funkcję tarasu widokowego.

Oficjalne otwarcie wieży odbyło się w sobotę. Poprzedziła je konferencja naukowa zorganizowana w Braniewskim Centrum Kultury. W niedzielę o godz. 13 przy wieży rozpocznie się piknik dla mieszkańców i turystów, podczas którego wystąpią m.in. Elbląskie Bractwo Historyczne z pokazami zbroi, historycznych instrumentów muzycznych, odbędzie się także kiermasz, warsztaty edukacyjne, gry i zabawy dla dzieci. W godz. 13-18 możliwe będzie zwiedzanie wieży, a w podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa „Historia zamku biskupiego w Braniewie” przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa.

 

Więcej informacji na temat braniewskiego wydarzenia znajdziecie tutaj
    

oprac. red. na podst. informacji UM Braniewo

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Wróbel, popatrz w innych miastach można a u nas jak zwykle nic.
Jamaleg (2020.09.18)

info

35  
  12
U nas w mieście rządzi prezydent byle jaki to g. wno mamy
Mieszkancyeg (2020.09.18)

info

31  
  10
Braniewa Tolkmicka Krynice czy Pasłęki robią jakieś inwestycje a ich niedawna stolica Eblag pod rzadami wrobla nie potrafi wyremontowac nawet mostku w bazntarnii. Wstyd.
(2020.09.18)

info

40  
  8
Nieudolność wróbla i naszych bezradnych jest porażająca. Należy jak najszybciej przeprowadzić referendum i rozwiązać te nie udolne organy.
Referendum (2020.09.18)
Wróbel zasłania się brakiem kasy. Kto zadłużył miasto pompując kasę w modrzewine?. Kto był wtedy u steru i odpowiadał za poronione inwestycje. Odpowiem wam sam on.
Mieszkancyeg (2020.09.18)

info

22  
  4
@Referendum - Nieudolne razem.
(2020.09.18)
Kurczę za 3,5 miliona można kilka domów wybudować. Trochę droga inwestycja
tak myślę (2020.09.18)
Kto jest za referendum dajcie plusa. Więcej szczegółów wkrótce
Referendum (2020.09.18)

info

18  
  11
Przestać, jęczeć tylko wybrać inną osobę i tyle, a nie jak zwykle. .. 3 kadencje Śłoniny itd, same porażki, a może w tym mieście nie ma kogo wybrać?Macie kandydatów. .. .. słucham propozycji kto za wróbla?
(2020.09.19)

info

8  
  5
@tak myślę - Tak, domów z pustaka i styropianu, z plastikowymi oknami. A to jest obiekt historyczny, zabytkowy, który wymagał szczególnej dbałości, badań i materiałów. Nie przeliczajmy wszystkiego na domy z betonu, bo to nie ta branża.
(2020.09.19)