Głosowanie poza Elblągiem? Na zaświadczenie trzeba poczekać

79
03.07.2020
Głosowanie poza Elblągiem? Na zaświadczenie trzeba poczekać
Interesanci oczekujący dziś na wejście do urzędu (fot. Michał Skroboszewski)
- Chciałem otrzymać zaświadczenie, żeby móc głosować poza miejscem, w którym widnieję w spisie wyborców. Zostałem jednak odesłany, by przyjść w następnym tygodniu - mówi nasz Czytelnik. Dodaje, że komplikuje to jego plany związane z pobytem poza Elblągiem.

Zaświadczenie o prawie do głosowania, o które chciał się ubiegać nasz Czytelnik, umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Takie zaświadczenia wydaje Departament Spraw Obywatelskich. W związku z trwającą pandemią, by załatwić tę lub inną sprawę w urzędzie, trzeba jednak być umówionym: liczba interesantów przebywających jednocześnie w budynku jest ograniczona.

Dziś (3 lipca) ok. południa, interesantów przy wejściu do urzędu było kilku. Część z nich czekała tam po odbiór wspomnianego zaświadczenia, niektórzy stanęli w kolejce, by załatwić inne sprawy.

- Trzeba dzwonić i się umawiać, ale lepiej jest po prostu poczekać, bo jak ktoś nie przyjdzie na umówioną godzinę, to pani wpuszcza w jego miejsce. Mi się tak ostatnio udało tu wejść, a nie byłem umówiony – mówił jeden z nich. - Urzędnicy mówią, że w środku mogą być trzy osoby jednocześnie – dodał.

- Normalnie nie da się wejść, jest zamknięte, pani otwiera drzwi i wpuszcza umówionych – podkreślił kolejny.

- No dobrze, ja mogę przyjść w przyszłym tygodniu – przyznał jeden z oczekujących. - Przez telefon powiedziano mi, że do wtorku mają tu obłożenie – wyjaśnił.

Jednak nie każdy, jak m. in. nasz Czytelnik, chce czekać na otrzymanie zaświadczenia do przyszłego tygodnia. Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu wyjaśnia, że w związku z regulacjami dotyczącymi pandemii, na dokument będzie trzeba poczekać. Wiąże się to również z dużym zainteresowaniem taką formą uczestnictwa w nadchodzącej II turze wyborów.

- Nigdy nie było tak dużego zainteresowania mieszkańców, by móc głosować w innym miejscu. Niestety, wiąże się to z koniecznością oczekiwania na wydanie odpowiedniego zaświadczenia – podkreśla. - Naszym obowiązkiem jest oczywiście zabezpieczenie prawa do głosowania, takie zaświadczenia musimy wydać do piątku 10 lipca, do godz. 14.30. O terminie wydania dokumentu decyduje kolejność zgłoszeń, to ona jest uwzględniana przy rozpatrywaniu wniosków. Jako urząd funkcjonujemy inaczej z względu na trwającą pandemię, umawiamy pojedynczych interesantów, to leży także w ich interesie, by nie tworzyć zgromadzeń – wyjaśnia.

Urzędnik przypomina też, że gdy dany obywatel otrzyma już takie zaświadczenie, a z jakichś powodów będzie jednak głosował w miejscu, w którym dotąd figurował w spisie wyborców, musi ten dokument zabrać ze sobą. - Tylko na jego podstawie można oddać głos, jeśli wcześniej wnioskowało się o jego wydanie – zaznacza.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No co wy. .. .?! Wystarczy zalozyc konto na epuap. Jeden dzien i mialam zalatwione. Bez zadnego chodzenia.
CH (2020.07.03)
Wiadome od lat ze P O to najgorsza nacja a ten co tak szumi SZKODA SLOW.
(2020.07.03)
Gdyby mnie tak dociskal pozalowal. by.
(2020.07.03)
Polska to jest bardzo dziwna kraj
(2020.07.03)

info

1  
  0
@CH - Ludzie lubią stać w kolejkach i boją się internetu
(2020.07.03)
@Wyborca.. - Kapuś ciebie też za uszy pociągnę i doniesiesz
(2020.07.03)
Jeden co trochę was ustawia. .. brawo
(2020.07.03)
Jak by ciebie docisnął to co by z ciebie zostało. .. Suche wióry
(2020.07.03)
Byłem, widziałem. Takie podejście do rzeczy jest karygodne. Wszystkie osoby chcące wziąć udział w głosowaniu należy uposażyć w zaświadczenia bez względu na godziny otwarcia urzędu. Interpretacja urzędnika stoi w sprzeczności z przepisami dotyczącymi wyborów przez samorządy.
Ceba (2020.07.03)
Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras chce stosować rozwiązania siłowe to niech wie, że w Polsce obowiązuje prawo. Nie można tolerować takich zachowań, bo przemoc może doprowadzić do tragedii. Przykłady tragiczne już mieliśmy: Łódź siedziba Biura Poselskiego Janusza Wojciechowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, gdzie były członek Platformy Obywatelskiej C. zamordował asystenta posła Janusza Wojciechowskiego a chciał zamordować Jarosław Kaczyńskiego. Sławomir Nitras jest posłem i był w pełni świadomy tego co robił. Oczekuję od Sądu wyroku bezwzględnego więzienia dla Sławomira Nitrasa, kara ta będzie przestrogą dla innych chcących używać przemocy. STOP CHULIGAŃSTWU !!! MAMY TEGO DOŚĆ !!!
Dość chuligaństwa! (2020.07.03)