Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka: Pomnik Odrodzenia

50
24.05.2020
Elbląg z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka: Pomnik Odrodzenia
(fot. Czesław Misiuk)
Ten pomnik od lat budzi kontrowersje. Swą symboliką miał pieczętować polskość Elbląga i jednoczyć elblążan. Zobacz na zdjęciach Czesława Misuka, jak powstawał i w jakich okolicznościach został odsłonięty 45 lat temu. 

Pomnik Odrodzenia uroczyście odsłonięto 22 lipca 1975 roku. Został wybudowany ze składek społeczeństwa, przy dużym udziale elbląskich przedsiębiorstw i ich załóg. Jego projektantem był Jan Siek, krakowski artysta, który wygrał konkurs rozpisany przez władze z okazji 30. rocznicy powstania Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Monument stanął na ówczesnym placu Zgromadzeń Ludowych, obecnie to jest pl. Konstytucji. Swą symboliką miał pieczętować polskość Elbląga i jednoczyć elblążan, co podkreślano w publikacjach z tego okresu.

Według założenia autora ma przedstawiać rozwiniętą na wietrze flagę. Jego powierzchnię ozdabiają sceny związane z polskością Elbląga, a z przeciwnej strony są sceny związane z gospodarką i przemysłem Ziemi Elbląskiej. Niektórzy mieszkańcy nazywają ten pomnik „wątrobą”.

Po 1989 roku pojawiały się głosy, by pomnik rozebrać. Oszczędziła go nawet ustawa dekomunizacyjna o likwidacji nazw i symboli, które nawiązują do minionej epoki lub gloryfikują okres PRL. Do dzisiaj pod pomnikiem co roku z okazji święta 1 Maja kwiaty składają przedstawiciele lewicy.

Na zdjęciach z uroczystego otwarcia pomnika widać sąsiadującą z nim w latach 70. willę, w której mieściła się Centrala Filmów Oświatowych "Filmos". Ówczesne władze miasta nakazały jednak willę rozebrać...

 

Od redakcji: To już ostatni odcinek cyklu ze zdjęciami Czesława Misiuka, znanego elbląskiego fotografa (1937-2001), który od drugiej połowy lat 60. dokumentował życie Elbląga i jego mieszkańców. Mamy nadzieję, że fotografie, zdigitalizowane i udostępnione przez Tomasza Misiuka, syna pana Czesława, przywołały wspomnienia u starszych mieszkańców, a młodszym dostarczyły sporo wiedzy na temat miasta sprzed ponad 40 lat.  Wszystkich - którzy by chcieli uzyskać odbitki lub większe formaty publikowanych od kilkunasty tygodni w portEl.pl zdjęć - Tomasz Misiuk zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem  fotografista18@gmail.com

Nie dysponujemy opisami do zdjęć autora. Zachęcamy Czytelników do dzielenia się swoją wiedzą na ten temat w komentarzach, można też dodawać opisy pod konkretnym zdjęciem, do czego gorąco zachęcamy. 


Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Na tym pomniku jest więcej Polskości, niż w całej władzy komunistów z Pisu przez wszystkie lata. hehe
(2020.05.24)
milcz komuchu
(2020.05.24)
to że ktoś jest z PiSu nie znaczy ze jest komunistą xD poprostu partia ma taki program dla ludu. .. ewentaulnie troche jak nazisci, narodowo - socjalistyczna partia PiS
gandalff (2020.05.24)
:p
premier (2020.05.24)
A co sie stało że to już konic. Chyba powodem nie jest brak zdjęć???
Tak się tylko pytam (2020.05.24)
@gandalff - Lepiej PIS, niz CDU I ruda nacja plaszczaca sie do Makreli"
(2020.05.24)
@gandalff - Hahaha
(2020.05.24)
Proszę to cos usunąć. I ten czolg obok miasteczka handlowego umarłego zreszta. RIP. ..
6644987 (2020.05.24)
Jednak można a w Elblągu nie ma laweczek z odlanymi w metalu osobami. Popatrzmy w inntch miadtach co. krok to zwierzęta, różne postacie z metalu a Elbląg to dziura. Miasto które ma odlewni metali. WSTYD I HANBA.
(2020.05.24)
@Tak się tylko pytam - Nie, nie brak zdjec, ale teraz jest moda na inne zdjecia promujace niemieckich zolnierzy na wypoczynku w Kadynach I Suchaczu -PORTEL ma ich teraz duzo, wlasnie rusza promocja tych zdjec, a niebawem niemieckie piosenki I slynny szlagier HEJLI HEJLO -- HEJLI HEJ LO. .. .. HA HA HA HA. Ten sie smieje, kto sie smieje ostatni. -'kto sprzedaje ten kraj? . ..
(2020.05.24)