17-letni Michał S. nie miał prawa jazdy, ponieważ w wieku 17-lat nie mógł jeszcze uzyskać wspomnianego dokumentu, a tym bardziej kierować autem. Nie mógł również legalnie kupić alkoholu, ani go pić, a jednak 17-latkowi udało się połączyć te dwie rzeczy. To krótko ujmując – przyczyna. Skutek to zatrzymanie o godz. 1.20 w nocy przez policyjny patrol, gdy mitsubishi, którym kierował 17-latek, przemierzało al. Grunwaldzką. Badanie alkotestem wykazało u niego 0,7 promila. Młody mężczyzna po wykonaniu czynności procesowych został zwolniony. Teraz odpowie za swój czyn przed sądem. Jazda w stanie nietrzeźwości zgodnie z kodeksem karnym zagrożona jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. W takim przypadku sąd wydaje też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Oznacza to w praktyce, że 17-latek nawet jak osiągnie pełnoletność nie będzie mógł uzyskać prawa jazdy - przynajmniej przez jakiś czas.
podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter