Uczcili pamięć ofiar stalinizmu

22
17.07.2021
Uczcili pamięć ofiar stalinizmu
Fot. Anna Dembińska
Dziś (17 lipca) odbyły się obchody 72. rocznicy Sprawy Elbląskiej. - Dziś przypominamy, że za tym określeniem kryją się brutalne, stalinowskie represje, które w lipcu 1949 r. dosięgnęły społeczność Elbląga – mówił podczas uroczystości wiceprezydent Janusz Nowak. Zobacz zdjęcia.

- Był to czas, gdy nasze miasto podnosiło się z wojennych zniszczeń i przybywali tu z różnych stron Polacy doświadczeni II wojną światową, aby z nadzieją układać swoje nowe życie – mówił wiceprezydent Nowak. - Sztandarowym miejscem powojennej odbudowy Elbląga były wówczas Zakłady Mechaniczne, które przygotowywały się do rozpoczęcia wielkiej produkcji przemysłowej. W nocy z 16 na 17 lipca 1949 r. wybuchł pożar w gotowej już hali produkcyjnej nr 20. Próby zbadania przyczyn tego pożaru były pretekstem do zapoczątkowania przez władze komunistyczne represji, brutalnych przesłuchań i kar więzienia. Cała akcja propagandowa, sądowa i prześladowcza zyskała z czasem miano Sprawy Elbląskiej.

Wiceprezydent podkreślał, że w wyniku wydarzeń lipca 1949 r. ucierpieli zarówno pracownicy Zakładów Mechanicznych, ich rodziny, jak również osoby niezwiązane z tym największym elbląskim zakładem.

- Pod zarzutem sabotażu aresztowano ponad 100 osób. W różny sposób prześladowano ok. 1000 mieszkańców. Władze i propaganda wykorzystały pożar do napiętnowania polskich reemigrantów z Francji, starając się wskazywać na ich winę – przypominał Janusz Nowak. W procesie głównym trzy osoby skazano na karę śmierci (wyroków nie wykonano).

- Sprawa Elbląska to wciąż tajemnicza i niewyjaśniona część historii naszego miasta – podkreślał przewodniczący Rady Miejskiej, Antoni Czyżyk. - Wydarzenia sprzed 72 lat odcisnęły piętno na losach wielu mieszkańców Elbląga. Dzisiejsza uroczystość to akt pamięci lokalnej społeczności o ofiarach.

Uczcili pamięć ofiar stalinizmu
fot. Anna Dembińska

- Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru - mówił Edward Pietrulewicz, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. - Naszą powinnością jest zachowanie pamięci o wydarzeniach tamtych lat i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom młodych elblążan, gdyż w każdej chwili mogą wrócić podobne czasy – zaznaczył.

- Sprawa Elbląska to wiele złamanych życiorysów oraz ludzkich tragedii - stwierdził w liście skierowanym do uczestników uroczystości Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. - Istnieje ogromna potrzeba upamiętnienia tej historii, zwłaszcza, że przez blisko 40 lat, a więc resztę trwania komunistycznego ustroju, nie było przyzwolenia na jej przywoływanie, opisywanie i upamiętnianie - podkreślił.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej. Szerzej o losach ofiar Sprawy Elbląskiej pisaliśmy w tym artykule, mówiącym o książce Grażyny Wosińskiej „Pożar i Szpiedzy”. Przypomnijmy, że podczas śledztwa zmarł Henryk Zając. Wyroki śmierci otrzymali: Jean Bastard, Alojzy Janasiewicz, Andrzej Skrzesiński. Skazani na więzienie to: Stefan Czyż (dożywocie), Adam Basista (15 lat), Bolesław Jagodziński (15 lat), Bolesław Bobulis (12 lat), Edward Dawidowicz (12 lat), Józef Olejniczak (11 lat). Skazanych uniewinniono w marcu 1956 r.

- Żal mi było tych lat, to najpiękniejszy wiek, tego nie miałem – tak o karze więzienia mówił śp. Józef Olejniczak, który odsiedział sześć z 11 zasądzonych lat. Ostatni skazany w tzw. Sprawie Elbląskiej zmarł w 2019 r. w wieku 92 lat.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Czy naprawdę miasto nie potrafi zrobić wreszcie porządku z tym miejscem. Non stop zaparkowane samochody wszędzie. Niszczą trawniki, chodniki.
(2021.07.17)
Czasy stalinizmu były straszne, mam nadzieję że czasy kaczyzmu nie będą aż takie masakryczne.
(2021.07.17)
Nie ma żadnej pandemii nie szczepię się
(2021.07.17)

info

4  
  12
Czasy kaczyzmu są jeszcze gorsze
(2021.07.17)
Znowu zapłakany naród świętuje ofiary, zbrodnie, gwałty i napaści. Co następne? Żalenie i narzekanie na wszystko ?
(2021.07.17)

info

10  
  10
Wróbel jak zwykle nie ma nic do powiedzenia. Nie nadaje się na prezydenta w żadnych uroczystosciach nie uczestniczy.
(2021.07.17)
Będą. Jutro mamy w Elblągu tak zwanych "Obrońców konstytucji"- Sprawa Elbląska pokazała jak działało sądownictwo to wnukowie tamtych "Sędziów"chcą żebyśmy bronili ich prawa do bycia nadludźmi którzy wszystko mogą a nic nie muszą i na których pensje mamy się składać ja tępe bydło bez prawa do pytania co dla nas za te pieniądze robią. Jak ja znam nasze pożal się Boże sądownictwo to jak PIS prawidłowo uchwali odpowiednie ustawy to bez skrupułów ludzi niezaszczepionych będą wysyłać do łagrów i gułagów bez mrugnięcia okiem tak jak posłali już setki żeby zrobić sobie statystyki Warto o tej sprawie pamiętać zanim to młodych ludzi zaczną sadzać tysiącami za złe spojrzenie w stronę "Składu Orzekającego"
MariuszLewandowski-Fc (2021.07.17)
a mańkuta nie ma. .. .. nie uczcił pamięci ofiar komuszej zbrodni. .. ..
startmowienienawiści (2021.07.17)
Czas Stalinizmu czas gdzie nasze władze były sterowane z Moskwy, teraz podążamy ta sama droga pchamy się w ramiona Putina bo rząd swoim poczynaniami chce nam uświadomić że UE to zło. Mój kraj już doświadczył zła ze wschodu w czasie wojny i po aż do 1989 roku. Przykre jest to że rząd kupił głosy dając socjale w różnej postaci, to pokazuje że jesteśmy biednym narodem i po przez dawanie kasy i kościół można zdobyć elektorat.
(2021.07.17)

info

6  
  5
Jak tu rządzą stare komuchy i ich pociotki to jak mają uprzątnać to miejsce. To dla nich niewygodne miejsce
Gość45 (2021.07.17)