Powojenny Elbląg był miastem przemysłowym, w którym główną rolę odgrywały Zakłady Mechaniczne im. Karola Świerczewskiego, w skrócie nazywane „Zamechem”. Zamech zatrudniał do 8 tys. pracowników i miał decydujący wpływ na życie społeczne, ekonomiczne i polityczne miasta. Ale w Elblągu istniało wiele innych fabryk i warsztatów. Wymienić należałoby przede wszystkim Zakłady Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu (ZWP), Elbląskie Zakłady Napraw Samochodów (EZNS), Browar w Elblągu, Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Truso” (ZPO), Zakłady Tworzyw Sztucznych „Styren”, przekształcone później w Zakłady Armatury Samochodowej „Polmo” (ZAS), Spółdzielnie „Plastyk”, „Renoma” i „Zryw”, spółdzielnie pracy im. Buczka i Marchlewskiego, Elbląską Spółdzielnię Mleczarską i Zakłady Mięsne oraz wiele, wiele innych.
Przed 50 laty było to robotnicze miasto młodych ludzi, które w latach 70-tych XX wieku przeżywało modernizację i dynamiczny rozwój, związany z inwestycjami finansowanymi z rządowej Uchwały nr 40 z 1972 roku i których apogeum był awans Elbląga do rangi miasta wojewódzkiego. Okres ten trwał bardzo krótko, bo zaledwie kilka lat. Polskę dotknął kryzys gospodarczy, w 1980 r. wybuchły strajki, a w 1981 r. wprowadzono stan wojenny. Niewydolna gospodarka socjalistyczna chyliła się ku upadkowi. Po dawnych fabrykach pozostały dziś nieliczne filmy, fotografie, dokumenty i wspomnienia.
Na seans pt.: „Przemysłowy Elbląg – fabryki z czasów PRL” zapraszamy w środę, 5 lutego o godz. 18 w Kinie Światowid. Gościem spotkania będzie Daniel Lewandowski, autor wielu publikacji o współczesnym przemyśle Elbląga. Wstęp wolny.
Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl