"To przyszłość żeglugi rekreacyjnej". ECO AWF zacumował w Elblągu

20
15.07.2021
To przyszłość żeglugi rekreacyjnej. ECO AWF zacumował w Elblągu
Na trasie ECO AWF był również Elbląg, fot. Anna Dembińska
Dawniej była szalupą ratunkową radzieckiego zbiornikowca, dziś ma wskazywać kierunek dla ekologicznego transportu śródlądowego. ECO AWF to pierwsza w Polsce łódka naukowo-badawcza, wyposażona w napęd elektryczny, która wykorzystuje energię słoneczną. W środę (14.07) zacumowała przy bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu. Zobacz zdjęcia.

Łódka wyposażona jest w napęd elektryczny oraz panele fotowoltaiczne. Rejs z udziałem studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego, którzy zmieniają się co kilka dni, pod opieką dr hab. inż. Stefana Nowaka rozpoczął się 8 maja w Raciborzu, a zakończy w sierpniu na Mazurach. W środę łódka zacumowała przy bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu.

- Projekt łódki jest w pewnym sensie jakąś formą recyklingu. Powstała na bazie szalupy ratunkowej, którą wcześniej eksploatowano na zbudowanym w 1981 roku radzieckim zbiornikowcu „Che Guevara". Ostatecznie szalupa miała zostać zezłomowana, ale rozkład materiałów, z których była stworzona, trwa wiele lat. Postanowiłem więc wykorzystać ją inaczej. Część łódki jest zaprojektowana przeze mnie jako houseboot - mówi dr hab. inż. Stefan Nowak, organizator ekspedycji.

Celem rejsu jest także sprawdzenie przygotowania szlaków wodnych do ekoturystyki i skontrolowanie jakości powietrza, wody, osadów, jak również czystości trasy.

To przyszłość żeglugi rekreacyjnej. ECO AWF zacumował w Elblągu
Trasa rejsu, fot. arch. ECO AWF

- W miastach, przez które płyniemy, pobieramy próbki wody i powietrza do naszych badań, potem wykonujemy ich analizy. W projekt badawczy zaangażowane są trzy uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechnika Częstochowska i Uniwersytet Śląski. Przede wszystkim chcę przekonać wodniaków, że pływanie na "elektryku" jest możliwe, no i jest tanie. Starałem się pokazać, jak można w prosty i tani sposób przekształcić stare i nieużywane łódki w bardziej ekologiczne, które są przyjazne środowisku. Jest to przyszłość żeglugi rekreacyjnej. Panele fotowoltaiczne, które są zamontowane na dachu, dają mi bez problemu możliwość pływania, 3 - 4 godziny dziennie, nie muszę korzystać z dodatkowego prądu na przystaniach - wyjaśnia dr hab. inż. Stefan Nowak.

Jak przebiega rejs ECO AWF można śledzić na Facebooku.

Anna Dawid

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Najważniejsze, że ekopatrol wywiózł zaskrońca
Urbanista (2021.07.15)

info

1  
  0
Dzięki budowie polskiego Kanału Sueskiego Elbląg będzie wielkim nowoczesnym portem a statki handlowe i jachty turystyczne zaleją nasz piękny region. Brawo rząd za spełnienie marzeń pokoleń mieszkańców Elbląga.
TeofilSkorupa (2021.07.15)
Lekarza!!!!!Naczelny wazeliniarz kc pis towarzysz skorupa wszedł na maxymalny level lizusostwa - bredzi totalnie!to może udar słoneczny?
(2021.07.15)

info

19  
  20
.. .. gustowne klapki. .. ..
rfvbvfr (2021.07.15)

info

2  
  2
uważam, że to niedopuszczalne aby dziewczęta spały w jednym pomieszczeniu z mężczyznami młodymi, gdzie jest duszpasterz środowiskowy i jak moglo dojść do tego, że uczelnia sponsoruje takie wynaturzenia moralne, gdzie jest minister edukacji?
wstrzasnięty (2021.07.15)
siedziały na zdalnym rok czasu to wyposzczone
zenobiusz (2021.07.15)

info

10  
  7
Zenobiusz dzieciaku! Czy Ty wiesz co to jest wyposzczona kobieta, nawet lewicowy Robercik z hotelu nie dal by jej ready. 74 letni Garbusiarz cyklista
Zbyszek1 (2021.07.15)
@Zbyszek1 - A Ty oszołomie jak zwykle jakieś świństwa wypisujesz.
TeofilSkorupa (2021.07.15)
@Zbyszek1 - ,, Głodnemu chleb na myśli. .. , ,módl się tymi słowy:, ,Panie zabrałeś możliwości zabierz i chęci. .. , ,.
nikt (2021.07.15)
To po co mu ten silnik spalinowy?
Gnoom (2021.07.15)

info

2  
  0