Z okazji jubileuszu mieszkańcy posadzili już aleję dębów. Dziś odbędzie się seminarium naukowe poświęcone przeszłości Jelonek i całego regionu.
- Pierwszy dokument dotyczący Jelonek pochodzi z 5 maja 1304 – przypomina elbląski historyk, Lech Słodownik, który weźmie udział w seminarium. - Warmińska kapituła katedralna przekazuje w nim niejakiemu Jakubowi teren nad rzeczką Jelonką pod budowę młyna.
Jelonki chlubią się sąsiedztwem Kanału Elbląskiego, na którym jedna z pochylni nosi nazwę: Jelenie, zabytkowymi chatami podcieniowymi i zachowanym, chronionym przez konserwatora zabytków, historycznym układem zabudowy.
Danuta Żółtowska z komitetu, który przygotowuje jubileusz, mówi, że 700 - lecie to okazja do zintegrowania mieszkańców wsi:
- Zaczęliśmy spotykać się z mieszkańcami, rozmawiać z nimi, zbierać dokumenty, krytycznym okiem spojrzeliśmy też na nasze piękne zabytkowe chałupy, które chylą się ku upadkowi i na naszą rzeczkę, którą trzeba się zaopiekować. Mamy nadzieję, że jubileusz będzie początkiem szerszej działalności, bo naprawdę chcemy tutaj żyć godnie, ciekawie i jak najdłużej.
Główne uroczystości z okazji 700 - lecia Jelonek odbędą się pod koniec maja.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter