Honorowe obywatelstwo dla Mieczysława Weltera

8
19.02.2025
Honorowe obywatelstwo dla Mieczysława Weltera
MOs810 - Praca własna, CC BY-SA 4.0/ Wikipedia
Autor pomnika Mikołaja Kopernika we Fromborku otrzymał w środę (19 lutego) honorowe obywatelstwo tego miasta. Nie jest to przypadkowa data. Tego dnia obchodzimy 552. rocznicę urodzin wybitnego astronoma.

Honorowe obywatelstwo Fromborka dla Mieczysława Weltera (97 lat) odebrała w jego imieniu wnuczka, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 19 lutego. Artysta urodził się w Śremie (woj. wielkopolskie), ukończył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (dawna Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych). Był uczestnikiem wielu wystaw ogólnopolskich i krajowych oraz laureatem Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autor m. in. pomników Fryderyka Chopina w Słupsku, Marii Konopnickiej we Wrześni, czy Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Konkurs na pomnik Mikołaja Kopernika ogłoszono w 1970 roku. Zgłosiło się na niego kilkudziesięciu polskich artystów.

- Każdy z nich wysłał do Fromborka szkic założenia architektonicznego w skali 1:500, model pomnika (tzw. bozzetto) w skali 1:20, sylwetkę Kopernika w skali 1:5, oraz głowę postaci w skali 1:1. Mieczysław Welter zgłosił na konkurs trzy propozycje, z których nagrodzona wersja pomnika, jak sam wspominał w wywiadzie dla "Głosu Pracy" z 4 sierpnia 1971 roku, została ukończona "dosłownie w ostatnim dniu przed wysłaniem do Fromborka" – czytamy na portalu historycznym www.dzieje.pl.

Pomnik wykonany jest z brązu. Przedstawia Mikołaja Kopernika trzymającego konwalię w prawej dłoni. Odsłonięto go 15 lipca 1973 roku. Według doniesień prasowych w uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy osób, a samego aktu odsłonięcia dokonał ówczesny prezes rady ministrów Piotr Jaroszewicz. Tydzień później replika pomnika stanęła w jednym z największych parków miejskich Meksyku. Dzieło wzbudzało też kontrowersje. Welterowi zarzucano, że pomnik Kopernika jest nieforemny, ma przypominać „klocek zakończony małą główką”. Obrońcy widzieli w pomniku nawiązanie do warmińskich świątków i pruskich bab.

Honorowe obywatelstwo dla Mieczysława Weltera
Honorowe obywatelstwo Fromborka w imieniu Mieczysława Weltera odebrała jego wnuczka, fot. UMiG Frombork

Z okazji 552. rocznicy urodzin astronoma w sobotę, 22 lutego, o godz. 11.30 Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na otwarcie dwóch wystaw. Pierwsza to „Historia pewnego pomnika”, która opowiada o dziejach fromborskiego pomnika Mikołaja Kopernika oraz ogólnopolskim konkursie rzeźbiarskim, który poprzedził jego realizację. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt gipsowych projektów pomnika, które powstały w ramach ogólnopolskiego konkursu.

- Po ogłoszeniu wyników wszystkie prace wystawiono w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, dzięki czemu część z nich trafiła do zbiorów instytucji. Ponad 50 lat później Muzeum pragnie przypomnieć te wydarzenia i przybliżyć zapomnianą historię powstania fromborskiego pomnika Kopernika – czytamy na stronie muzeum w zapowiedzi tego wydarzenia.

Druga ekspozycja zatytułowana jest „Mieczysław Welter. Rzeźba”. Jest to prezentacja dziewięciu rzeźb autora fromborskiego pomnika Kopernika wypożyczonych od samego twórcy.

- Wśród prezentowanych prac warto zwrócić uwagę na terakotowy portret Krystyny, żony artysty, oraz niezrealizowany projekt fromborskiego pomnika, który zdobył wyróżnienie w konkursie – zachęca muzeum.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Brawo obecnym władzom Fromborka. Udało się uzupełnić lożę honorowych obywateli o kolejną zacną osobę. Na pewno stanowi ona szczególne wyróżnienie. A nam nie pozostaje nic innego jak życzyć artyście kolejnych sto lat w zdrowiu. Pozdrawiam.
mieszkanka fr (2025.02.19)

info

22  
  2
A w naszym mieście honorowe obywatelstwo posiada Adolf Hitler... Joseph Goebbels czy Herman Goering. Tytuły nadane przed wojną, ale po wojnie nikt tego nie zmienił. Tłumacząc zmianą władzy z Niemieckiej na Polską, że brak ciągłości władzy etc.
(2025.02.19)
Wciąż ktoś pisze głupoty w komentarzach o honorowym obywatelstwie Hitlera i innych dostojników III Rzeszy w Elblągu. Z chwilą przejęcia miasta przez administrację polską wszystkie nadania do 9 maja 1945 roku zostały Dekretem KRN anulowane. Podobnie dotyczyło to innych miast. Ponadto fakt nadania w 1933 roku honorowego obywatelstwa tym osobom dokonany został niezgodnie z prawem. Mianowicie nie była to Uchwała Rady Miasta, a rozporządzenie ministra propagandy Rzeszy i dotyczyło wszystkich miast na terenie Niemiec. Zresztą na Konferencji w Poczdamie podjęto decyzję o anulowaniu tych nadań właśnie we wszystkich miastach należących do zakończenia wojny do Niemiec.
NN ob. (2025.02.19)

info

16  
  1
Ogólnie to nie ma podpisanego pokoju Polska a Niemcami po zakończeniu wojny. Więc wojna trwa. Wszędzie niemieckie sklepy auta. A biedni Polacy muszą na szparagach dorabiać i tylko im podcierac za ojro. Na szczęście sa imigranci, pomożecie? Pomożemy, tylko socjal nas uratuje
(2025.02.19)
Bywam często we Fromborku i zawsze przechodzę w pobliżu artystycznej wizji Pana Mikołaja Kopernika. Tyle ile razy ten monument widziałem, tyle razy mi się podobał. Uważam, że dzieło zwane artystycznym, wcale nie musi odzwierciedlać rzeczywistości. Do odzwierciedlania rzeczywistości służą aparaty fotograficzne i drukarki 3D. Pan Walter tak sobie wyobraził Imć Pana Kopernika i dobrze. Ładne to wyobrażenie, można rzec KOSMICZNE.
Kosmita (2025.02.19)

info

14  
  0
Należy mu się jak psu buda!
TM. (2025.02.19)

info

7  
  0
Kosmita, Ty wcale nie jesteś kosmitą. Mądra, rzeczowa wypowiedż.
...................... (2025.02.20)

info

3  
  0
Nie wiem jakie były prace innych plastyków ale gdybym był w jurry nie wybrałnym tego projektu. Jest brzydki, widziałem wiele ładniejszych!!!!
obiektywny (2025.02.20)

info

1  
  2