O godz. 12.00 elblążanie oddadzą hołd żołnierzom radzieckim, którzy - jak podają kroniki - zdobyli miasto o godz. 8.00 rano 10 lutego, po osiemnastu dniach ostrzeliwań. O godz. 12.40 kwiaty i wieńce spoczną pod pomnikiem Odrodzenia na Placu Konstytucji.
Na zakończenie obchodów 60. rocznicy powrotu Elbląga do Polski o godz. 15.00 w sali kina Orzeł odbędzie uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Garnizonowej oraz Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Wstęp na koncert jest wolny.
***
10 lutego 1945 r. nad ranem zakończyły się trwające od 23 stycznia krwawe walki o Elbląg. Żołnierze II Frontu Białoruskiego zdobyli miasto, ważny strategicznie punkt oporu Niemców. W czasie walk w mieście przebywało ponad 100 tys. cywilów. Byli to mieszkańcy Elbląga, uchodźcy z zajętych przez Rosjan terenów Prus Wschodnich i pracujący niewolniczo w Elblągu jeńcy wojenni.
Władze niemieckie zakazały ewakuacji ludności twierdząc, że Elbląg jest najbezpieczniejszym miastem w Prusach. Podaje się, że podczas walk o miasto zginęło od 5 do 10 tys. Niemców. Elbląg był otrzeliwany przez radzieckie katiusze, a także bombardowany z samolotów. 2 lutego ogień pojawił się na Starym Mieście, spłonęła katedra. Nie było już straży pożarnej (ewakuowano ją wcześniej do Gdańska) ani prądu, nie działały hydranty i wodociągi. Rzeka Elbląg pokryta byłą grubą warstwą lodu.
Coraz węższy pierścień atakujących zamknął się w centrum, w okolicy dzisiejszego Placu Słowiańskiego. Sztab obrony i resztki żołnierzy niemieckich w ostatniej chwili uciekli przez rzekę w kierunku Gdańska. Elbląg płonął jeszcze przez kilkanaście tygodni. W mieście natychmiast po zdobyciu pojawiły się jednostki wojsk radzieckich do "zagospodarowania" poniemieckiego mienia. Wywieziono ocalałe maszyny i urządzenia. Wywożono też majątek prywatny: maszyny do szycia, meble, instrumenty muzyczne itp.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter