Prezydent odwołał stan pogotowia powodziowego

11
16.10.2009
Prezydent odwołał stan pogotowia powodziowego
Nowakowo dziś godz. 15 (fot. rp)
Stan wody w rzece Elbląg spadł poniżej stanu ostrzegawczego. W związku z tym prezydent Henryk Słonina odwołał stan pogotowia powodziowego.
O stabilizacji sytuacji powodziowej w mieście informowaliśmy w tekście Elbląg się suszy.
   - W związku z tym, że zagrożenie minęło, o godz. 9 Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wydał rozkaz rozformowania Kompanii Przeciwpowodziowej Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego „Kormoran" - informuje Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. - Na wniosek Starosty Elbląskiego natomiast odwołano połowe sił i środków wydzielonych z Sił Zbrojnych RP.
   W gminie Elbląg zgłoszono na Policję zaginięcie mieszkańca Cieplic. Podjęto akcję poszukiwawczą, podczas której odnaleziono zwłoki zaginionego mężczyzny w rowie melioracyjnym w miejscowości Nowotki. Na miejscu zdarzenia są służby Policji, zastępca wójta gminy Elbląg. (W rowie z wodą znaleziono zwłoki mężczyzny).
   Na terenie gminy trwa monitoring wału czołowego Jeziora Druzno i rzeki Wąskiej. Z głównego rowy melioracyjnego w miejscowości Adamowo, na pole przelewa się woda, co zostało zgłoszone do Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu. Most pontonowy w Nowakowie został otwarty dla ruchu.
   Na terenie gminy Gronowo Elbląskie sytuacja stabilna, w dalszym ciągu notowany jest spadek poziomu wód na większości pomp.
   Na terenie gminy Markusy sytuacja jest również stabilna, zagrożone miejsca są stale monitorowane.
   W gminach: Elbląg, Markusy, Gronowo Elbląskie i w Starostwie Powiatowym w Elblągu nadal funkcjonują całodobowe dyżury mające na celu monitorowanie sytuacji. Poziom wód w dalszym ciągu opada i sytuacja staje się stabilna.
   
oprac. A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Brawo Brawo, teraz trzeba wręczyć medale
Plokus (2009.10.16)

info

0  
  0
Kurcze mogło wiecej utonąć. Ja nie mam pracy bo inni mi ja zabierają.
buldok (2009.10.16)

info

0  
  0
Brawo prezydent!!! Gdyby wszystkie góry świata zamienić w jedną wielką górę złota, to byłaby ona tylko namiastką dobrego serca naszego prezydenta. Brawo panie prezydencie!!! Taką powódź opanowana!!
(2009.10.16)

info

0  
  0
Czy. .. aby sie p. Prezydent nie pospieszyl ?Wlasnie przeczytalam w internecie ostrzezenie ImIGW- o ponownej"cofce" na Wybrzezu. .. !!!
EMc (2009.10.16)

info

0  
  0
Do przeciwników przekopu Jest to jeszcze jedna funkcja tej inwestycji, o której się mało mówi. Tzw. „ KANAŁ ULGI” , który jest w stanie zdjąć przez dobę „ tylko” kilkanaście cm lustra wody. Swoje słowa opieram na informacjach zawartych w tekście „ Jak ożywić zalew” PRZECIWNIKA przekopu Pana Bohdana Szmery „ . .. przeliczenie wskazuje, że zmniejszenie wysokości sztormowych piętrzeń. .. wynieść by mogło kilka – może kilkanaście centymetrów. Oczywiście dałoby to pewne zmniejszenie niebezpieczeństwa powodzi, ale czy wystarczające? Niby mało, ale podczas zimowej powodzi może dać czas na URATOWANIE ŻYCIA wielu mieszkańcom terenów depresyjnych. A może to będą centymetry, które obronią wały przed przelaniem. Może wielka woda nigdy nie przyjdzie. Ale. .. da ktoś gwarancje? KTO JEST W STANIE WYLICZYĆ ILE KOSZTUJE ŻYCIE LUDZKIE? ILE KOSZTUJE ODTWARZANIE ZALANYCH GOSPODARSTW I TERENÓW NA ŻUŁAWACH? A może warto policzyć i wariant szerszy. Koszt przekopu, a koszt zalania Żuław, śmierci ludzi i straty gospodarcze + zyski z turystyki. Z tego, co wiem nie ma takich wyliczeń. Rozmawiałem z ratownikami z powodzi w latach osiemdziesiątych, mówili oni o walce z czasem i zimnem o życie ludzi. Może jestem w błędzie, ale póki nie ma poważnego opracowania, które mnie przekona, UWAŻAM ŻE WARTO BUDOWAĆ PRZEKOP.
WojŁawrynowicz (2009.10.16)

info

0  
  0
Popieram w 100%. Kopać i jeszcze raz kopać!!!!
(2009.10.16)

info

0  
  0
Zalew Wiślany ma ponad 800 km kw. powierzchni i 90 km długości. Jeśli przez kilka dni wieją silne wiatry zachodnie, wpychają wodę przez cieśninę pilawską z Bałtyku do Zalewu i jeśli potem zmienią kierunek na północny i północno-wschodni, całą tę masę wody pędzą 90 km do naszej wąskiej części ( tak było w 1983 roku ) – taka fala może zachować się jak tsunami, napotykając na opór spiętrza się. Jedyne, co nas może zabezpieczyć na sto procent przed ewentualną powodzią na skalę katastrofalną jest grobla w poprzek Zalewu Wiślanego np. od Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Taki wał przez Zalew 8 km długości spowodowałby, że nie trzeba by było podwyższać setek kilometrów wałów na Żuławach po prawej stronie Wisły, a do tego mógłby dodatkowo pełnić funkcję drogi transportowej, turyści chętniej odwiedzaliby tereny Wysoczyzny Elbląskiej i sam Elbląg, można by tą drogą dostarczać gaz czy wodę, odprowadzać śmieci i ścieki z Mierzei, wzdłuż grobli można by postawić rząd wiatraków produkujących ekologicznie energię, a w samej grobli turbiny wykorzystujące energię pływów. Nie bez znaczenia może być też fakt, że taka droga po grobli stanowić będzie drogę ewakuacyjną w przypadku zagrożenia dużej skali na Mierzei jak np. pożar lasów czy niszczący, silny sztorm. Piasek do budowy wału można by pozyskać w dużej mierze przy kopaniu kanału przez Mierzeję. Te dwie inwestycje zabezpieczyłyby obszar Żuław i Mierzei Wiślanej i spowodowałyby rozkwit gospodarczy w oparciu o turystykę.
MaSer (2009.10.17)

info

0  
  0
Niezły pomysł. ..
albedo (2009.10.17)

info

0  
  0
Takie groble to w Holandii standard, a coś takiego jak przekop mierzeję jest wręcz wymagany!
m,hjgb, (2009.10.17)

info

0  
  0
Super pomysł !!! Ale co z tego ? Za malutki jestes aby podpowiedzieć to komuś na wysokim stołku. Oni maja totalnie w d. .. .Twoje, moje nasze pomysły. Liczy się tylko ich pełne konto. A w sprawie przekopu, mówi się że to kosztowna inwestycja że most wybodowac trzeba że poszczególne gminy się nie godzą. Dlaczego nikt nie zaplanował przekopu zaraz za piaskami ? od granicy z ruskimi w kierunku na piaski. Przeciez tam jest kilka km mierzei którą można bez problemu przekopać i pozyskany piasek wykorzystać w pomyśle prezentowanym wyżej. Ale do tego trzeba ludzi którzy chcą coś zrobic dla regionu i dla kraju. ..
spidi (2009.10.19)

info

0  
  0