Po remoncie ma pełnić funkcję turystyczną

5
03.03.2026
Po remoncie ma pełnić funkcję turystyczną
Brama Kamienna, fot. arch. Karola Wyszyńskiego
Jeden z najstarszych zabytków w powiecie elbląskim ma zostać udostępniony dla turystów. Mowa o Bramie Kamiennej w Pasłęku, której zaplanowano przebudowę i zmianę sposobu użytkowania. Przypomnijmy, że w 2022 roku zakończył się remont średniowiecznych murów obronnych w tym mieście, który kosztował ponad 14 mln zł.

Urząd Miejski w Pasłęku ogłosił przetarg na „Opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku Bramy Kamiennej do pełnienia funkcji turystycznych". To jednej z najstarszych zabytków w powiecie elbląskim. Bramę wybudowano w XIV wieku i stanowi ona część średniowiecznych murów obronnych Pasłęka. Była to główna brama wjazdowa do miasta i element systemu obronnego z fosą i mostem zwodzonym.

Budynek ma 5 kondygnacji, jego wysokość to 21,4 m. Ostatnio był użytkowany na potrzeby użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego. Kapitalny remont Bramy Kamiennej odbył się w 1997 r. Prace były powiązane z obchodami 700‑lecia nadania praw miejskich Pasłękowi i realizowane przy udziale m.in. niemieckich organizacji zrzeszających miasta partnerskie. Remont obejmował kompleksowe prace konserwatorskie i naprawcze, mające na celu zabezpieczenie konstrukcji historycznej bramy, odnowienie detali architektonicznych oraz poprawę stanu zabytku.

- Uczestniczyłem wówczas w uroczystym otwarciu obiektu po renowacji. We wnętrzach bramy utworzono m.in. miejsca noclegowe. Obecnie nie jest ona użytkowana – wspomina Lech Słodownik, historyk.

Otwarcie ofert w przetargu odbędzie się 6 marca.

Przypomnijmy, że w 2022 roku zakończył się trwający dwa lata remont średniowiecznej fortyfikacji - murów obronnych Pasłęka. Kosztował ponad 14,5 mln zł. Mury obronne Pasłęka wybudowano w pierwszej połowie XIV wieku. Niewiele miast może pochwalić się takim zabytkiem. Do dzisiaj fortyfikacje zachowały się na znacznej długości obwodu, liczą około 1200 metrów.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

I słusznie, w końcu my obywatele płacimy pośrednio na utrzymanie takich budowli.
taktaktaktak (2026.03.03)

info

13  
  0
Strasznie dużo płacimy, w 2025 roku średnio jeden podatnik na ochronę zabytków przeznaczył od 4,50 do 5,10 złotych. W bieżącym roku wynika, że zapłaci na ten cel o około 0,25 zł więcej.
Banquer (2026.03.03)

info

7  
  0
Jak często wiadomość jest podana w sposób "obły", bez analizy i jakiegokolwiek dziennikarskiego pazura. Dajmy na to - po co taka wstawa - "Uczestniczyłem wówczas w uroczystym otwarciu obiektu po renowacji. We wnętrzach bramy utworzono m. in. miejsca noclegowe. Obecnie nie jest ona użytkowana - wspomina Lech Słodownik, historyk" - Raz że niczego nie wnosi, dwa przyczynia się do utrwalania nieprawdy. Uczciwa redakcja napisałaby: wspoina L. S., były przedstawiciel aparatu opresji hunty wojskowej w Polsce Ludowej, z wykształcenaia historyk. Podobnie redakcja nie czyni żadnej reflekcji o przyczynach nieużytkowania obiektu użytecznosci publicznej - pokoje noclegowe. Tak od 1997 roku mmineło blisko 30 lat, ale bez przesady, czyżby pokoje zdewastowali turuści z United Kingdom ? No i może jakieś objaśnienie, czemuż to zabytki się przebudowuje ? Chyba nie na tym polega ich ochroana ? To zresztą ma związek z informacją o konserwacji murów obronnych, zakończoną w 2022 wielkim skandalem i zarzutami prokuratorskimi. Jakość przebudowa i tamta sprawa, o której redakcja informowała się tu nie sklejają. Może warto zapytać innych wybitnych przedstawicieli resortów siłowych z poprzedniej epoki ?
Porucznik Zubek (2026.03.03)

info

3  
  6
No... ale ten wstęp to na cienką dwóję co najwyżej. Młodzież czyta, ona się uczy :) "Mowa o Bramie Kamiennej w Pasłęku, której zaplanowano przebudowę i zmianę sposobu użytkowania. " Podmiotem jest brama, czy Pasłęk? "Przypomnijmy, że w 2022 roku zakończył się remont średniowiecznych murów obronnych w tym mieście, który kosztował ponad 14 mln zł. " Remont, czy to miasto?
(2026.03.03)

info

2  
  5
Ale po co przytaczacie slowa byłego funkcjonariusza SB? Ludzie służący reżimowi powinni zapaść się pod ziemię że wstydu.
Jaki66 (2026.03.03)

info

9  
  4