Nowe dachy elbląskich zabytków

6
10.02.2026
Nowe dachy elbląskich zabytków
Fot. UM Elbląg
Prawie 4,5 mln złotych kosztować będzie modernizacja dachów 5 zabytkowych budynków należących do Zarządu Budynków Komunalnych. 3,5 mln złotych na ten cel pochodzić będzie z pozyskanego dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Remonty dachów wraz z robotami towarzyszącymi wykonane zostaną na obiektach użyteczności publicznej przy ul. Czerwonego Krzyża 2 i Zamkowej 16a, gdzie właśnie ruszyły prace budowlane. Obejmują one demontaż istniejącego pokrycia dachu i elementów wyposażenia, rozbiórkę łat i deskowania, prace przygotowawcze i naprawcze więźby dachowej, wykonanie nowego deskowania, ułożenie izolacji, montaż łat i kontrłat oraz ułożenie nowego pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej.

Modernizacje dachów wykonane będą również w budynkach mieszkalnych przy ul. Browarnej 112-113, Obrońców Pokoju 17-17a i Pułkownika Stanisława Dąbka 60A. W budynku mieszkalnym przy ul. Browarnej poza remontem pokrycia dachowego zostaną naprawione schody zewnętrzne i taras. W pozostałych budynkach mieszkalnych, położonych przy ul. Obrońców Pokoju i Płk. Dąbka remont dachu zostanie uzupełniony o roboty termomodernizacyjne.

Inwestycje zostaną zrealizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przez elbląską firmę BiT Dariusz Brodziak. Całkowita wartość inwestycji wynosi 4 451 031,21 zł, z czego 3 498 600,00 (78,6 proc. wartości inwestycji) to dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Każdy z obiektów objętych inwestycją jest wpisany do rejestru lub ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Wszystkie pochodzą z początku XX wieku.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Zabytkowa to jest obsada wyższego szczebla w ZBK.
czas_isc_do_muzeum (2026.02.10)

info

9  
  5
To czym te dachy będą kryte? złotymi dachówkami.
(2026.02.10)
Mogłeś złożyć ofertę, zarobiłbyś mnóstwo kasy ale to za trudne?
(2026.02.10)
W końcu pieniądze idą w Polskę a nie w Watykan jak za pis. Może wkrótce owieczki będą płaciły podatek kościelny.
Podoba się to dla mnie (2026.02.11)
@Podoba się to dla mnie - Ale sukinkowym gule skoczą. Czas najwyższy zakręcić im kurek z polskimi pieniędzmi
Opiłować (2026.02.11)
W poprzednich latach 8 mln dostały dwa koscioly w Elblągu. Teraz na 5 dachów tylko 4.5 mln
To dopiero jest chore (2026.02.11)

info

1  
  0