- Ubarwienie zmienne, przeważnie jasnoszare, popielate, niekiedy może być oliwkowe lub szarożółte. Na tym tle na grzbiecie kilka owalnych, ciemnych i dużych plam. Strona brzuszna jaÅ›niejsza, przeważnie kremowo żółta i pozbawiona plam – pisze o wyglÄ…dzie pÅ‚aza ekologia.pl.
GrzebiuszkÄ™ ziemnÄ… spotkamy w znacznej części naszego kontynentu, w Polsce – na terenach nizinnych. Preferuje Å‚Ä…ki, pola uprawne, torfowiska, ogrody. Rzadziej – ale jednak – spotkamy jÄ… również w lesie. Jest aktywna nocÄ…, za dnia spÄ™dza czas zagrzebana w kryjówce, którÄ… zwykle wykopuje sama, o czym również informuje ekologia.pl. DziÄ™ki tej informacji wiemy już, czemu grzebiuszka ziemna nazywa siÄ™, jak siÄ™ nazywa... Umięśnione koÅ„czyny pozwalajÄ… wyczuwajÄ…cej zagrożenie grzebiuszce bardzo szybko schować siÄ™ pod ziemiÄ™.
- Jeżeli to nie pomaga wydaje gÅ‚oÅ›ny skrzek i unosi siÄ™ na koÅ„czynach. Ponadto jej gruczoÅ‚y skórne wydzielajÄ… substancjÄ™ drażniÄ…cÄ… o ostrym zapachu, przypominajÄ…cym czosnek – podaje portal.
Powoli, małymi krokami, zbliża się jesień. To w późniejszej części tej pory roku kijanki grzebiuszki ziemnej dokonują przeobrażenia.
Co znajduje się w menu płaza? Jak podaje ekologia.pl: małe bezkręgowce, najczęściej pajęczaki i owady, ale także ślimaki czy dżdżownice...
Jak czytamy na medianauka.pl, tego pÅ‚aza niekiedy nazywa siÄ™ huczkiem. Portal podaje, że po lÄ…dzie grzebiuszka porusza siÄ™ szybkimi skokami, a jeÅ›li chodzi o wodÄ™ – jest Å›wietnym nurkiem. Nie jest zagrożona wymarciem, ale podlega caÅ‚kowitej ochronie. Jeszcze jedna ciekawostka dotyczÄ…ca zagrzebywania siÄ™ w ziemi: dorosÅ‚y osobnik potrafi zejść nawet dwa metry pod niÄ…...