Konferencja odbyła się w naszym mieście kolejny już raz. Jak wyjaśnia Główny Geodeta Kraju, Jerzy Albin, dzieje się tak dlatego, że od lat Elbląg jest jednym z czołowych ośrodków nowych technologii w geodezji.
- Informatyka pozwala na sprawniejsze zarządzenie miastem w sprawach dotyczących gospodarki ziemią i nieruchomościami - mówi szef polskich geodetów. - To zarządzanie przez informację o konkretnych miejscach, budynkach i ich wyposażeniu. Oprócz martwych liczb, na mapie numerycznej znajduje się cały zasób danych, które umożliwiają władzy i obywatelom szybki dostęp do pewnych danych i szybkie podejmowanie decyzji. Florian Romanowski, prezes Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezji i Kartografii przypomina, że w elbląskiej geodezji informatyka w postaci Systemu Informacji Przestrzennej obecna jest od 12 lat.
- Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Elbląg był pionierem w zakresie wprowadzania informatyki do geodezji - mówi Florian Romanowski.
W Elblągu do SIP włączyły się m.in. służby zarządzania kryzysowego i kierujące ruchem drogowym. Własne SIP-y posiada już także sporo miast, a nawet województw, a specjaliści od pomiarów gruntu - m.in. podczas spotkania w Elblągu - dyskutują o ujednoliceniu istniejących systemów tak, by dostęp do baz danych był możliwy np. przez Internet.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter