Na Bednarskiej szukają skarbów

14
11.06.2019
Na Bednarskiej szukają skarbów
Na działce przy ul. bednarskiej trwają prace archeologiczne (fot. Michał Skroboszewski)
Najpóźniej do 2022 r. na ul. Bednarskiej mają powstać kamienice z mieszkaniami, usługami i podziemnymi garażami. Teraz w miejscu przyszłych kamienic trwa wielkie kopanie: archeolodzy szukają przedmiotów z czasów, kiedy powstawało nasze miasto. Zobacz zdjęcia.
Przypomnijmy: w 2017 r firma z Mławy kupiła za 1,9 mln zł. puste działki przy ul. Bednarskiej. W międzyczasie nastąpiła zmiana właścicieli terenu, co spowodowało zwłokę w pracach. Obecnie inwestorem jest elbląska firma Waterfront.W kwartale ulic Bednarska, Studzienna i Wodna mają powstać kamienice z mieszkaniami, funkcją usługową i podziemnymi garażami. Inwestor musi rozpocząć budowę do końca 2020 roku i ukończyć ją w ciągu dwóch lat.
   Wcześniej na ten teren weszli archeolodzy.
   - Naszym celem jest odkrycie zabytków z całej historii miasta do 1945 roku, W okresie średniowiecza obecna ulica Bednarska (od 1338 roku nazywana platea Doleatorum) była zamieszkała przez zamożnych mieszkańców Elbląga. Mamy więc nadzieję na interesujące znaleziska - mówi Ula Sieńkowska z elbląskiego Muzeum Archeologiczno – Historycznego.
   Prace już trwają, archeolodzy dokopali się już m.in. do chodnika datowanego na przełom XIII i XIV wieku oraz do latryn.
   - Jeżeli chodzi o liczbę zabytków, to latryny są swoistym skarbcem. Ze względu na brak tlenu i stałe wilgotne środowisko świetnie w tym miejscu zachowują się różne rzeczy. Latryny w średniowieczu oprócz funkcji toalet pełniły tez funkcję śmietnika. Mamy więc nadzieję na znalezienie wielu artefaktów z takich materiałów jak drewno, skóra – dodaje Ula Sieńkowska.
   Liczba ruchomego materiału archeologicznego rośnie. Najpierw pierwsze warstwy ziemi zostają odsłonięte przy pomocy sprzętu zmechanizowanego, a potem archeologów czeka żmudne odkrywanie pozostałości z początku naszego miasta. To co zostanie znalezione, znajdzie swoje miejsce w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
   - Wszystkie przedmioty ruchome, które znajdziemy zostaną poddane konserwacji i opracowaniu. To będzie bardzo długi okres. Ale na końcu będzie można je zobaczyć w naszym muzeum – mówi Ula Sieńkowska.
   Prace archeologiczne potrwają do jesieni tego roku na obszarze do Ścieżki Kościelnej. W przyszłym roku od Ścieżki Kościelnej do ulicy Wodnej. Następnie inwestor rozpocznie prace budowlane poprzedzone etapem projektowym.
   
SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Żeby tylko nic nie pominęli, nie przeoczyli . .. bo to potem będzie zalane betonem na wieki. .
(2019.06.11)

info

15  
  3
No dostało się pasów co nie którym za pobite gliniane naczynia. Na jedne z fotek widzę białe kaski. Czyżby je wykopano. Nie widzę natomiast hełmów niemieckich. .
(2019.06.11)

info

1  
  8
No i super będą nowe zabytki.
Gienek (2019.06.11)

info

10  
  0
Ciekawa praca, kopiesz sobie w średniowiecznym szambie z nadzieja, że znajdziesz skarb. A nawet jak nic nie znajdziesz to powiesz g. .. znalazłem.
(2019.06.11)

info

9  
  4
Rzuce sie sam osobiscie Rejtantem jak mi tam nie odbuduja kamienicy pod wielbladem i domu octowego, czyli najbardziej urokliwego i charskterystycznego punktu SM.
Realista1 (2019.06.11)

info

13  
  1
Wszystkie te ruiny już dawno powinny być przekopane, od wojny minęło latek . A nie jak budowa to sobie robią wykopaliska.
(2019.06.11)
Jeszcze ktos sie znajdzie po swoje mienie i co wtedy
(2019.06.11)
Tylko żeb komuś do łapek się nic nie przykleiło i w domku oprucz siebie innych reliktów nie trzymał.
(2019.06.11)

info

0  
  6
No ludzie, ale tak na zdrowy rozum. Cale piekno i moc przyciagania SM w autentycznosci ja jestem rocznik 78 i pamietam, ze przez SM byla sciezka. W lutym 2020 bedzie 75 lat jak ruski zniszczyl SM w Elblagu. Oczywiscie mozna roztrzasac, ze niemiec ustanowil Elbing jako twierdze, a ruskie za Leningrad... w kazdym razie SM i nowe miasto rowniez, zostalo zniszczone. Malo sie mowo natomiast, ze komuna dolozyla 50proc zniszczen! Wywzka cegiel na masowa skale do Wa wt i Gd! Jest niepiwtarzalna szansa odbudowy SM, nie pozwolmy by kwiat SM Elblaga ul. Bednarska zistal pizbawiony domu pid wielbladem, czy domu octowego! https://www.fotopolska.eu/Elblag/b31958,Kamienica_Pod_Wielbladem.html
Realista1 (2019.06.11)
@Realista1 - Ynylfybyta? Ryski zniszczyli Styry Miysty? Py zykyńczyni dziłyń kymiynicy staly wypylene, yly kwyrtyły z dymymi styły. Miysto zniknyło ny pylycyni ywczysnych włydz.
Dzińdybry (2019.06.12)