Kościół w ruinie czekają naprawy

33
11.09.2024
Kościół w ruinie czekają naprawy
Wcześniejsze prace zabezpieczające konstrukcję murów w kościele w Fiszewie, fot. diecezja elbląska
Kolejne prace remontowe czekają zabytkowy kościół w Fiszewie. Elbląskie starostwo ogłosiło właśnie przetarg na prace zabezpieczające budynek dofinansowane z drugiej edycji Rządowego Programu Ochrony Zabytków, które wynosi 1 mln 890 tys. zł.

Prace zabezpieczające mają dotyczyć "wykonanie przekrycia korpusu", czyli "usztywnienia" konstrukcji świątyni. Wykonawcę czeka rekonstrukcja szczytu wschodniego kościoła, konserwacja i rekonstrukcja półszczytów zachodnich, wykonanie dachu korpusu.

Przed przystąpieniem do robót wykonawca ma opracować projekt zagospodarowania placu budowy, który powinien składać się z części opisowej oraz graficznej, plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, harmonogram rzeczowo-finansowy etc. Na wykonanie zamówienia przewidziano 18 miesięcy, brane pod uwagę kryteria to w tym postępowaniu cena (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.). Można wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia, termin składania ofert upływa 25 września.

Pierwsze wzmianki o świątyni w Fiszewie pochodzą z 1237 roku. Jak już pisaliśmy na naszych łamach: "Kościół był budowlą trójnawową. Z opisów danego wyposażenia kościoła wiemy, że były w nim: dwa barokowe ołtarze główne, ambona z wizerunkiem ewangelistów, dwie granitowe chrzcielnice, drewniana tablica pamiątkowa ku czci poległych w wojnie 1813-1814, dwanaście płyt epitafijnych. Kościół od samego powstania należał do katolików. Przy kościele istniał cmentarz, po którym zachowały się nieliczne nagrobki. Kościół ocalał podczas II wojny, został jednak spustoszony. Zniszczeniu uległ podczas pożaru w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 1948 roku. Przy ruinie kościoła znajdują się: dawna plebania (obecnie kaplica) oraz stary cmentarz, na którym stoi rokokowa, XVIII-wieczna stela, cippus, tumby i żeliwne krzyże. Obecnie kościół w Fiszewie należy do diecezji elbląskiej".

O innych dotacjach w regionie przyznanych we wrześniu zeszłego roku w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Ochrony Zabytków pisaliśmy m. in. tutaj.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No temat niezwykle istotny
(2024.09.11)
Kiedy mury galerii EL?
Ferdek.Schichau (2024.09.11)
Tymczasem jedyne zachowane zabytkowe mury na starym mieście w Elblągu aż czarne od wilgoci.
Tyyy (2024.09.11)

info

35  
  3
Ten Rządowy Program Ochrony Zabytków to program rządu Polski czy Watykanu? Plebanię w Dąbrowie i Drobinie też będą remontować?
Sodoma i Gomora (2024.09.11)
Prawie dwa miliony dla diecezji, nic się nie zmieniło.
(2024.09.11)
@Ferdek.Schichau - Czas rozebrać te straszydło. Koloseum to to nie jest
Wartości żadnej (2024.09.11)
Dośc pieniędzy na kościoły. Niech Watykan płaci. Wycofać religię ze szkół.
(2024.09.11)

info

22  
  34
Teraz krytykujący renowację zabytków sakralnych uważają za niepotrzebną, odbierająca pieniądze na inne potrzeby. Ale kiedy za czasów PRL utrudniano renowacje kościołów, w tym wstrzymywano środki na ten cel to było oceniane jako zbrodnia i wojna władz z kościołem. A przecież każdy zabytek, w tym też sakralny, to nasze dobro, to pamiątka narodu.
Agnostyk (2024.09.11)
Nawalili tych placówek za średniowiecza dla ciemnoty, a teraz weź i wszystkie ratuj i płać, płać, płać, dej, dej, dej, bo zabytki. Ile jest zabytkowych przedszkoli? To chyba bardziej pożyteczna placówka. Ile jest zabytkowych bibliotek? A nie, bibliotek wtedy nie budowali, bo jeszcze by się towarzystwo wykształciło i nie dało nabierać na te gusła i zabobony średniowieczne.
AntyKler (2024.09.11)

info

16  
  31
@Agnostyk - Należy wyważyć czy koszty renowacji są „do udźwignięcia „ przez wiernych i diecezję. Państwo, w tym przypadku nie powinno być podstawowym źródłem finansowania tejże inwestycji. Dzisiaj na wsi większość mieszkańców ma auta i dojazd do Gronowa Elb. na nabożeństwa nie stanowi żadnego problemu.
(2024.09.11)