Budowę monumentu, ustawionego przed kaliningradzką katedrą, sfinansowała strona niemiecka. W katedrze do wojny znajdował się grób zmarłego w 1568 r. księcia. Po wojnie został zniszczony. Podobny los spotkał też pomnik Albrechta, który znajdował się od 1891 r. przed zamkiem królewskim. Po zdobyciu twierdzy Koenigsberg przez czerwonoarmistów pomnik zniszczono, podobnie jak i wiele innych zabytków przypominających niemiecką i pruską przeszłość miasta.
Kaliningradzka legenda głosi, że figurę Albrechta przetopiono na polecenie władz komunistycznych, a surowiec przeznaczono na pomnik Stalina. Tenże z kolei najpierw został usunięty z głównego placu miasta, a następnie bez rozgłosu przetopiony i wykorzystany do produkcji tramwajowych łożysk. Nowy pomnik, będący kopią pierwotnego, ustawiono na zachowanym oryginalnym postumencie. Pomnik księcia powrócił nad Pregołę za zgodą gubernatora, admirała Władimira Jegorowa.
Jednakże na prośbę Rosjan zmieniono napis na płycie przygotowany przez stronę niemiecką " Albrecht ostatni Wielki Mistrz Prus" na napis " Albrecht wojenno- polityczny sojusznik Państwa Moskiewskiego".
Był czas, kiedy książę moskiewski Wasyl III posyłał Albrechtowi wozami srebrne monety, bo wspierał jego działania wojenne przeciwko królowi Zygmuntowi I Staremu podczas ostatniej wojny polsko- krzyżackiej (1519-1521). Wojska polskie nie zdobyły miasta, gdyż Wielki Mistrz w porę - możliwe, że dzięki pieniądzom pochodzącym z Moskwy- uzyskał pomoc niemieckich i duńskich najemników.
Jednak już w kwietniu 1525 r. na krakowskim rynku Albrecht, złożył królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu (swojemu stryjowi) hołd lenny. Od tego czasu datuje się istnienie Prus Książęcych lub Księstwa Pruskiego, wasalnego wobec Polski państwa, które dopiero w 1675, za czasów Jana Kazimierza, uzyskało niezależność od Rzeczypospolitej. Książę Albrecht założył (1544) nad Pregołą uczelnię, nazwaną później od jego imienia Albertiną, która specjalnym edyktem nadanym przez polskiego króla Zygmunta I Starego uzyskała przywileje podobne do Akademii Krakowskiej.
Dlatego też treść napisu, znajdująca się na postumencie pomnika zaskakuje nie tylko zwykłych mieszkańców obwodu, ale także historyków. Jak podała agencja "Regnum", strona kaliningradzka bardzo chciała, żeby pojawił się właśnie taki napis, który mówi o prusko-moskiewskim przymierzu. Kaliningradczykom udało się przekonać stronę niemiecką, że napis na pomniku Albrechta powinien symbolizować historyczne kontakty i łączność Niemiec z Rosją.
Najnowsze artykuły w tym dziale
Bądź na bieżąco, zamów newsletter