II LO: „Chcemy wychowywać elity…”

3
18.03.2002
Od września, w nowym roku szkolnym 2002/2003 w II Liceum Ogólnokształcącym ruszy tzw. „klasa europejska”. Oferta edukacyjna obok tradycyjnego programu szkoły średniej, zostanie wzbogacona o dwa języki obce i zajęcia warsztatowe z zakresu wiedzy o wspólnej Europie, demokracji europejskiej i wiedzy o społeczeństwie.
Inicjatorem pomysłu jest Paweł Wilkus, nauczyciel języka polskiego, włoskiego i łaciny. - W ubiegłym roku uczestniczyłem w kursie edukacji europejskiej i wówczas stwierdziłem, że istnieje konieczność zorganizowania takiej klasy dla młodzieży, która bądź co bądź za parę lat będzie w Unii Europejskiej – twierdzi Wilkus. Przyszli pierwszoklasiści liceum będą mogli się uczyć dwóch języków: angielskiego i włoskiego. - Młodzież, która zna dobrze dwa języki obce poradzi sobie w Unii Europejskiej gdziekolwiek się znajdzie: zapisze się na studia, będzie umiała znaleźć pracę. Język angielski to sprawa najzupełniej zrozumiała, natomiast język włoski? Pierwsza wspólna Europa to przecież starożytny Rzym i kultura antyczna, a poza tym to miły i sympatyczny język turystyczny. Tak naprawdę to posługuje się nim prawie pół Europy: zrozumieją nas oczywiście poza Włochami także Hiszpanie, Francuzi, Portugalczycy - mówi Paweł Wilkus. Klasę wspierać będzie merytorycznie elbląskie Centrum Informacji Europejskiej. - Młodzież będzie mogła korzystać z naszych zbiorów bibliotecznych, w których jest ponad 800 pozycji książkowych i publikacji z różnych dziedzin, dotyczących Unii Europejskiej. Zaplanowaliśmy też organizację wspólnych imprez w centrum i poza nim - powiedział Stanisław Wojtasiak, dyrektor CIE. W założeniach edukacyjnych absolwent tej klasy będzie mógł wybrać studia z zakresu europeistyki, filologii obcych, politologii, dziennikarstwa, historii, stosunków międzynarodowych i prawa. Dyrektor II Liceum Andrzej Korpacki z entuzjazmem przyjął pomysł tworzenia klasy. - Taki jest plan rozwoju naszej szkoły. Chcemy podnosić jakość edukacji i tworzyć atrakcyjną ofertę dla uczniów. Ostatecznie pokaże to liczba zainteresowanych. Zawsze wyraźnie artykułujemy aspekt, że chcemy uczestniczyć w wychowywaniu elity. Elity, która później nie będzie się czuła ubogim bratem na europejskich salonach - stwierdził dyrektor Korpacki. W II LO od września będzie sześć pierwszych klas z rozszerzoną ofertą programową. W swoim założeniu mają przygotować uczniów, m.in. do studiów filologicznych, prawniczych, ekonomicznych, politologicznych i inżynierskich. Informacje dotyczące naboru zostaną przygotowane w kwietniu.
J

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

...no i w Europie rządzi Kozanostra.
Cienki Bolek (2002.03.18)

info

0  
  0
Skończyłem II LO w 1998 roku.Też byłem w niezłej klasie.wtedy klasy autorskie o profilach społeczno prawnych to było novum.Obiecywali nam cuda,ale niestety wyszła z tego wielka kupa.Obawiam się,że i tym razem duża grupa młodych ludzi może się nabrać na te triki.Nie wierzcie im!!To taki chwyt marketingowy,który ma przyciągnąć dużo naiwnej młodzieży.
MK (2002.03.18)

info

0  
  0
Panie Wilkus, bez przesady z tym j. wloskim. Owszem angielski i niemiecki to daje szanse (teoretycznie). Ja to bym proponowal jeszcze za przykladem innych w Elblagu zdobyc certyfikat ISO 9xxx
Bogdan, Hamburg (2002.03.20)

info

0  
  0