Gdzie najlepiej uczą?

43
03.01.2012
Gdzie najlepiej uczą?
fot. AD
Technikum Hotelarskie i Technikum Ekonomiczne – te elbląskie technika uzyskały najwyższe wskaźniki liczone metodą EWD, czyli edukacyjnej wartości dodanej. Raport oparty na EWD opublikowała przed kilkoma dniami Centralna Komisja Egzaminacyjna.
O elbląskich liceach w rankingu EWD czytaj: „II LO najlepszym liceum”.
   Dotychczas rankingi porównujące efekty pracy szkół średnich opierały się na wynikach matur. Edukacyjna wartość dodana uwzględnia potencjał, z jakim uczniowie przyszli do szkoły, a więc dowartościowuje te szkoły, których na ogół nie wybierają prymusi, ale jakość nauczania jest dość wysoka, więc młodzież robi spore postępy.
   Raport CKE obejmuje wyniki dwóch ostatnich matur (w 2010 i 2011 r.) i bada wyniki w dwóch grupach przedmiotów: humanistycznych (język polski, historia i wiedza o społeczeństwie) i matematyczno-przyrodniczych (matematyka, informatyka, fizyka, chemia, biologia i geografia), zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
   
   Technika w Elblągu według EWD (pierwsza liczba to edukacyjna wartość dodana w bloku przedmiotów humanistycznych, druga liczba – EWD w bloku przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, trzecia liczba – suma obu)
Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich przy ul. Saperów        7,5       2       9,5
Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Bema                       5          3        8
Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego                                    1,5      3,5     5
Technikum w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych przy ul. Rycerskiej                   5,5    - 0,5     5
Technikum Gastronomiczne w Zespole Szkół Gospodarczych przy u. Królewieckiej       4,5     - 0,5     4
Technikum w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Grottgera                                                    3,5     - 1       2,5
Technikum Handlowe w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Saperów                                2,5      -1,5     1

   To zestawienie na podstawie ewaluacyjnej wartości dodanej. Wynika z niego, że najwyższą efektywność nauczania osiągnęły Technikum Hotelarskie i Technikum Ekonomiczne.
   Jeśli chodzi o egzaminy maturalne w elbląskich technikach, to z przedmiotów humanistycznych najlepsze wyniki uzyskują uczniowie Technikum Hotelarskiego, najsłabsze Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych (poniżej średniej wojewódzkiej). Z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych najlepsze wyniki uzyskują uczniowie Technikum Ekonomicznego i Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych, natomiast niższe niż średnia wojewódzka – uczniowie Technikum Handlowego, Hotelarskiego i Gastronomicznego.
   
   Co to jest EWD?
   
Edukacyjna wartość dodana to metoda pomiaru jakości nauczania i postępów w nauce. Porównując wyniki egzaminów gimnazjalnych i maturalnych, pozwala określić postęp w zdobywaniu wiedzy i umiejętności u grupy uczniów poprzez zestawienie tego, z czym przyszli do szkoły, z wynikami, z jakimi ją opuszczają.
   Realizatorzy projektu porównywania wyników nauczania metodą EWD zgadzają się, że nie pokazuje ona całej prawdy o szkole. Jednak wyników egzaminów (tych gimnazjalnych i matur) nie powinno się lekceważyć, bo to reprezentatywna próba i jedyna pełna metoda porównawcza w skali kraju. Raport z wynikami EWD skierowany jest głównie do profesjonalistów – dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników oświatowych w samorządach, ale mogą z niego korzystać także rodzice i uczniowie przymierzający się do wyboru szkoły.
   W Polsce takie badania rozpoczęto w 2005 r., prowadzi je sztab specjalistów pod okiem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Efektem ich pracy jest internetowa wyszukiwarka – www.ewd.edu.pl – wszystkich gimnazjów, ogólniaków i techników w Polsce, która ocenę szkoły pokazuje jako wykres z elipsą.
   My porównaliśmy elbląskie technika, wyznaczając środki tych elips, możliwa jest więc pewna niedokładność, ale niewielka.
   Twórcy metody EWD nazwali „ćwiartki” wykresu:
   – prawa górna (wysoki wskaźnik EWD, dobre wyniki matur) – szkoła sukcesu
   – lewa górna (wysoki wskaźnik EWD, słabe wyniki matur) – szkoła wspierająca
   – lewa dolna (niski wskaźnik EWD, słabe wyniki matur) – szkoła wymagająca pomocy
   – prawa dolna (niski wskaźnik EWD, dobre wyniki matur) – szkoła zmarnowanych szans.
   Według tego nazewnictwa wszystkie elbląskie technika to szkoły sukcesu albo co najmniej szkoły wspierające – gdy chodzi o przedmioty humanistyczne. Gorzej jest w przypadku matematyki. Technikum Handlowemu i Gastronomicznemu blisko do kategorii szkół wymagających wsparcia, ale Technikum Ekonomiczne i Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych to szkoły sukcesu.
   
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tematu ciąg dalszy. Prawda jest okrutna. Uczelnie prywatne wypuszczają absolwentów nieprzygotowanych. Uczelnie państwowe też nie wyglądają lepiej. Nie mamy kadry na światowym poziomie. Nasi wykładowcy nie są cytowani na świecie. Nie mamy nikogo, poza MSC, wśród Noblistów. Polska nauka jest na bardzo niskim poziomie i nie popadajmy w zachwyt - jest bardzo źle. Kadra patrzy tylko gdzie można nabić sobie punkty. Ale jak ma być dobrze kiedy na nauke nie zwiększa się środków.
UW>(2012.01.03)

info

1  
  0
ZSTH - bardzo dobra szkola, dla mlodziezy ktora chce czegos sie nauczyc i ta wiedze wykorzystywac w zyciu, nauczyciele bardzo dobrze ucza wszedzie sa lepsi i gorsi jesli chodzi o wymagania wobec uczniow i swietnie przygotowuja do egzaminow koncowych tych zawodowych jak i maturalnych, oczywiscie uczen tez musi cos z siebie dac- chcec :D; ); ) sama doswiadczylam :D pozdrawiam
kochamcie892011 (2012.01.03)

info

1  
  0
Pamietam, że kilka lat temu TH było w wiadomosćiach - przedstawili ją jako jedyna szkołę w Polsce, w której nikt nie zdał matury hehe
juranttt (2012.01.03)

info

0  
  0
No i nie wiem co o tym mysleć ? Pomóżcie mi to zrozumieć !!! Wychodzi na to że władze naszego pięknego miasta już od kilku lat starają się zlikwidować najlepsze technikum. Za tej kadencji doszło już do tego że pomimo protestów nawet samych uczniów, szanowni zarządcy zakazali przyjmowania klas pierwszych o profilu hotelarskim i w dalszym ciągu robią wszystko żeby pozbyć się szkoły wraz z nauczycielami a uczniów wysłać do słabiutkiej i z kiepskimi nauczającymi, jak wynika z badań, jaką okazało się Technikum Gastronomiczne. Czy mam rozumieć że np. głupszymi łatwiej rządzić ? Czy może dyrektor jedej szkoły jest bliżej a drugi dalej serca władz? To jakaś paranoja Ale jest pewne znów będzie głośno o Elblagu z "dobrej strony" jak się tak stanie.
zadziwiony (2012.01.03)

info

0  
  0
I z piasku bicza nie ukręcisz! materiał jaki szkoły otrzymują z gimnazjów to punkt wyjścia. Sprawa chęci do nauki i motywacje młodych ludzi, czy wręcz jednostki demoralizujące innych to drugi problem. Trzecie ogniwo to baza szkoły wraz z kadrą. Takie rankingi są i potrzebne i nie. Wiadomo iż idzie niż, ale pózniej idzie wyż. .. .i to taka kwadratura koła. I najważniejsze- po co się kształci młodych? Ano po to by mieli możliwość znalezienia pracy i miejsca w społeczeństwie. Skrzywienie metodą pomiaru EWD czyli pod, ,nową maturę, ,wyjdzie nam bokiem. Tak jak studia w zakresie, ,marchewingu i zaorania, ,. .. Racjonalizacja kształcenia jest potrzebna tak jak racjonalizacja wydatków, rozumiem iż innego narzędzia na razie nie ma i tym kulawym choć trochę robimy jakiś ranking. Moim zdanie eliminacja zjawisk demobilizujących w szkole jest najważniejsza. .. a takie pojedyncze jednostki winny być eliminowane, które są utrapieniem w szkole pogimnazjalnej. Smutne, ale prawdziwe. Obowiązek szkolny ? Przymus konstytucyjny, a za nasze pieniądze? Im szybciej to zrozumiemy to będzie mniej bolało!
klm (2012.01.03)

info

1  
  0
Gratulacje dla nauczycieli i dyrekcji ZSTH. Poziom w gimnazjach spada, więc nauczyciiele muszą sią nie lada natrudzić aby coś z tym uczniem zrobić. Jeżeli komuś faktycznie zależy to na pewno poradzi sobie z egzaminem i maturą
absolwent ZSTH (2012.01.03)

info

1  
  0
czemu nikt oficjalnie nic nie napisze o tym, że V LO przenoszą do Ekonomika? masakra
xpx (2012.01.03)

info

0  
  0
""DOTEGO KTO NAPISAL ZE SLYSZAL ze pare lat temu to byla najgorsza szkola w POLSCE SPROSTOWANIE "" TECHNIKUM HOTELARSKIE zawieralo w tamtych latach LICEUM PROFILOWANE I TO WLASNIE One ZAWALILO MATURE, a nie technikum:D, ponad to ja jestem absolwentka technikum moja nauka zaczela sie w 2006 roku wyniki matur i egzaminow zawodowych byly caly czas na poziomie, wiec twoje wiadomosci na tem tej szkoly sa bardzo stare :D a nie pare lat temu:D heh. .. I jeszcze jedno -( obydwie szkoly Byly w jednym budynku, obecnie LP nie istnieje juz bodajrze jest tam tez zawodowka; ) ) WIEC nie urzywaj informacji o ktorych tak naprawde nic nie wiesz; )
kochamcie892011 (2012.01.03)

info

1  
  0
Ukończyłem TM w zeszłym roku, Zdałem maturę z obowiązkowych przedmiotów z nie najgorszym wynikiem, nawet jednym z lepszych, nie uczyłem się nic. .. Technik Informatyk zdany tak samo. I co mi z tego? na studiach przyszły takie rzeczy których w średniej w ogóle nie było, kierunek techniczny oblałem, pracy nie mam jak na razie, wracam na studia w październiku. Praca po technikum w Alstomie etc jak to Smoliński wpaja swiezakom co roku to bujda, nawet w sklepie komputerowym TECHNIKOW INFORMATYKOW nie potrzebują. .zawód mam, bezuzyteczny bez studiów. Średnia szkoła w dzisiejszych czasach to bujda. .Studia to podstawa, wiec nieważne jaka skończysz, ważne jak się uczysz dalej.
nie racze sie podpisac. (2012.01.03)

info

1  
  0
Nikomu nie polecam ZSTI przy ulicy Rycerskiej.
(2012.01.03)

info

0  
  0