Elbląg nie zawiesi współpracy z Tarnopolem

41
23.09.2021
Elbląg nie zawiesi współpracy z Tarnopolem
Tarnopol ma w Elblągu swoje rondo u zbiegu ul. Konopnickiej i Niepodległości (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
Radni PiS zaproponowali formalne zawieszenie współpracy Elbląga z ukraińskim Tarnopolem, propozycja przepadła w głosowaniu na dzisiejszej sesji. W zamian przegłosowano inną wersję stanowiska, w którym Rada rekomenduje prezydentowi „niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol”.

Na czwartkową sesję przygotowano dwa projekty uchwał w sprawie stanowiska Rady Miejskiej dotyczącego współpracy Elbląga z Tarnopolem. Jeden przygotowała rządząca miastem koalicja. Drugi – klub radnych PiS. Pierwszy przewidywał łagodniejsze w wymowie stanowisko, drugi – zawieszenie współpracy z ukraińskim miastem.

Oba projekty uchwał są związane z wydarzeniami w Tarnopolu: tamtejsza Rada Miejska w marcu tego roku nadała miejscowemu stadionowi imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej, co wywołało głosy oburzenia w Polsce.

- Powinniśmy postawić na dialog, jaką jedyną możliwość wpływu na władze Tarnopola. Dyplomacja to nie jest zabawa w piaskownicy, że się obrażamy i zabieramy swoje zabawki. Pierwsza wersja uchwały jest znacznie lepsza od drugiej – mówił radny Marek Kamm z klubu Koalicji Obywatelskiej.

- Ta pierwsza rekomendacja nie jest mocnym głosem skierowanym do władz Tarnopola. Może być tak samo odebrana jak wcześniejsze listy prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej. Zawieszenie to o wiele lepsze rozwiązanie. Proszę też zauważyć, że w drugim punkcie proponowanego przez nas stanowiska jest mowa o dialogu z władzami Tarnopola. Dialog na temat historii naszych narodów jest konieczny – stwierdził Marek Pruszak z klubu radnych PiS.

Koalicja rządząca odrzuciła propozycję klubu radnych PiS 16 głosami za, 7 przeciw, dwie osoby się wstrzymały. Uchwaliła łagodniejsze w skutkach stanowisko, które poparło 16 osób, 9 osób było przeciw. Jego treść publikujemy poniżej.

 

Stanowisko Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie współpracy z miastem Tarnopol

Mimo trudnej historii dzielącej naród polski i ukraiński współpraca między Elblągiem a Tarnopolem trwa nieprzerwanie od 1992 roku. „Naszym wspólnym życzeniem jest rozwijanie przyjacielskich stosunków między naszymi miastami i wzmacnianie uczucia wspólnoty przez wymianę idei i doświadczeń”. To podstawowe idee, które towarzyszyły rozpoczęciu procesu współpracy i zostały zawarte w deklaracji o współpracy i umowie partnerskiej.

Nie do zaakceptowania jest dla elblążan decyzja władz Tarnopola o nadaniu nazwy tarnopolskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, będącego głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Roman Szuchewycz ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie czystek etnicznych na kresach wschodnich jako represyjnej i ludobójczej taktyki, w wyniku której bestialsko zamordowano w latach 1943 - 1944 dziesiątki tysięcy ludności cywilnej polskiej narodowości. Bolesna historia zbrodni na kresach ówczesnej Rzeczpospolitej jest żywa wśród Polaków.

Gloryfikowanie przez nasze miasto partnerskie takich postaci i postaw jest moralnie naganne i nie sprzyja budowaniu jakichkolwiek partnerskich relacji. Rada Miejska w Elblągu rekomenduje Prezydentowi Elbląga niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol.

Niezmiennie wyrażamy wolę dialogu jako jedynej drogi do budowania wspólnej, opartej o dobrosąsiedztwo przyszłości w poszanowaniu trudnej przeszłości. Wszyscy jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców, które nie ponoszą odpowiedzialności za naszą wspólną, tragiczną historię.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Elbląg powinien mierzyć wyżej niż partnerstwo z ludźmi, którzy nie mają szacunku do Polaków. Na przykład wskażę Czechów, z którymi lubimy się ze wzajemnością
(2021.09.23)
Ale Kamm zaorał całą politykę zagraniczną PiSu xD
Tbxd (2021.09.23)
Pytanie do władz: jakie korzyści odnosi miasto na współpracy z miastami parterskimi? Czy oprócz wspólnych zdjęć, biesiad, jest coś z korzyścią dla obywatela?
Ruminek (2021.09.23)
Bardzo zła decyzja, to wręcz policzek dla rodzin polskich ofiar tych bandytów ze wschodu
Upadły Harley (2021.09.23)

info

50  
  15
Pierwsza mądra decyzja tej RM od miesięcy - tow. Koliński prosił przekazać, że jest jeszcze nadzieja dla miasta, choć brunatny dziaderstan wciąż bezwstydnie jątrzy i podstępnie knuje; to zbóje!
Brygada Młodzieżowa (2021.09.23)
Dramat trwa dalej!
Kat_Na_Idiotów (2021.09.23)

info

23  
  3
No cóż, lepsze to niż nic. BTW wie ktoś jaką karę dostał pijany Ukrainiec za zniszczenie polskiej flagi na rondzie Obrońców Birczy?
eb (2021.09.23)
Dzisiejsza decyzje tych renegatow z rady miejskiej można podsumować krótko: Kolejne pokaż ku. .. wa w najlepszym wykonaniu. Ci osobnicy nie mają honoru za psi grosz, ani nawet resztek, zwykłej ludzkiej przyzwoitości, ani wstydu, jak również szacunku do kogokolwiek, a nawet do samych siebie. A stara zasada mówi, że jeśli nie będziesz szanować się sam, nikt nie będzie szanować ciebie. W Elblągu rządzi sojuz ideowych bolszewików z nazistami i banderowcami. Tak więc nadal, niestety panuje tu nad nami alians brunatnych z czerwonymi. Jak widać historia zatoczyła kolo i zmierza do powtórki z przeszlosci.
Jacek Boki (2021.09.23)
@eb - Dostał aż 2 miesiące w zawiasach na trzy lata i sędzia jeszcze go przepraszał, że skazał go aż na tak surowa karę. Takie rzeczy tylko w państwie z dykty i pazdzierza, zwanym Polin, bo już nie Polska.
Jacek Boki (2021.09.23)
Pytanie co miasto ma z tej wspolpracy? Odpowiedz : nic! Sesja jak kabaret moralnego niepokoju! Co to w ogóle bylo? Nie da się słuchać ani patrzeć! Kiedy oni zejdą ze sceny ? Ile można dukać, mylić się, nie jarzyć i nie kojarzyć? W pewnym wieku należy mierzyć siły na zamiary!
(2021.09.23)

info

31  
  3