Dzień Kobiet i Piekarczyka

7
08.03.2002
Dzień Kobiet i Piekarczyka
Pod Bramą Targową odbył się happening przedstawiający legendarny czyn Piekarczyka
Elblążanom dzień 8 marca kojarzy się nie tylko z Dniem Kobiet, ale i z legendarnym Piekarczykiem, który właśnie tego dnia obronił miasto przed najazdem Krzyżaków. Stało się to dokładnie 481 lat temu.
Legenda ta ściśle związana jest z historią Elbląga. W czasie obrony miasta w 1521 roku Piekarczyk przeciął łopatą liny podtrzymujące kratę przy Bramie Targowej, zamykając w ten sposób krzyżakom wstęp do Elbląga. Ten dzień aż do czasu I rozbioru Polski w 1772 roku był obchodzony jako Dzień Niepodległości Miasta. Były huczne zabawy, biesiady i kolorowe pochody. Jeszcze kilka lat temu władze miasta myślały nad przywróceniem tego święta. Teraz jednak rozważana jest możliwość, by na cześć odważnego elblążanina zorganizować w czasie czerwcowego święta miasta Dni Piekarczyka. Gotowy jest też projekt jego pomnika, który ma stanąć tuż przy Bramie Targowej.
J

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, ustanowiony w sierpniu 1910 r. w Kopenhadze, podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek. Po raz pierwszy dzień ten był obchodzony 19 marca 1911 roku w Danii, Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Tysiące kobiet i mężczyzn wzięło udział w demonstracjach, domagając się równych praw dla wszystkich bez względu na płeć. W 1913 r. święto przeniesiono na 8 marca. Obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet mają obecnie na świecie różne oblicza. Kilka lat temu rosyjskie kobiety świętowały pod hasłami odbudowy Związku Radzieckiego. W Paryżu jedna z organizacji walczących z AIDS wywiesiła na Łuku Tryumfalnym kilkudziesięciometrowy transparent z napisem: Na AIDS umierają także kobiety. W Kopenhadze natomiast delegatki Szczytu Socjalnego ONZ zniecierpliwione powolnym przebiegiem obrad ogłosiły strajk głodowy, żądając jak najszybszego uchwalenia konkretnych decyzji, mających na celu poprawę ciężkiego losu kobiet w tzw. Trzecim Świecie. W Polsce po raz pierwszy Święto Kobiet obchodzono w 1948 r., kiedy w kalendarzach zastąpiło ono dzień błogosławionego Wincentego Kadłubka. W okresie PRL komunistyczny scenariusz przewidywał wręczanie paniom w zakładach pracy prezentów i kwiatów, których odbiór musiały często pokwitować. Organizowano okolicznościowe akademie, były przemówienia i toasty. Po 1989 roku Dzień Kobiet uznano za święto starego systemu. Według sondaży, ponad 90% Polaków jest przeciwnych jego obchodzeniu. Od kilku lat święto przechodzi cicho i niezauważenie. Bywa natomiast pretekstem do przypominania o sytuacji polskich kobiet. "8 marca" od 7 lat ma konkurenta. Jest nim przeniesiony z tradycji anglosaskiej Dzień Świętego Walentego obchodzony 14 lutego jako "dzień zakochanych". Cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno pań jak i panów. Z sondażu przeprowadzonego przez OBOP wynika, że 47% Polaków uważa, że w Polsce lepiej być mężczyzną. 9% wyraża przekonanie, że lepiej być kobietą, a 36% uważa, że nie ma różnicy.(miz)
Piotr :-) (2002.03.08)

info

0  
  0
Dobrze, że opisałeś genezę tego święta. Może choć kilka osób dowie się, że nie jest to święto komunistyczne. Fakt, że w komunie świetnie się przyjęło, bo była to kolejna okazja do kielicha. Krew mnie zalewa, kiedy słyszę zbulwersowanych dupków, którzy próbują się wymigać od tego święta komentarzem : "przecież to komunistyczne święto !". Pewnie. Tak jest najłatwiej. Wszak nie wszystkie panie znają historię swego święta.
MCH (2002.03.08)

info

0  
  0
No i oczywiście pozdrawiam wszystkie Panie w dniu Waszego Święta sięgającego tradycją ponad 90 lat wstecz !
MCH (2002.03.08)

info

0  
  0
MCH:"Może choć kilka osób dowie się, że nie jest to święto komunistyczne. Fakt, że w komunie świetnie się przyjęło, bo była to kolejna okazja do kielicha. Krew mnie zalewa, kiedy słyszę zbulwersowanych dupków, którzy próbują się wymigać od tego święta komentarzem : "przecież to komunistyczne święto !"- no i te dupki maja troche racji, przeciez ustanowily je owczesne socjalistki (pod warunkiem ze rozumiesz to co czytasz), ale chyba jednak byl to inny socjalizm skoro Pilsudski nalezal do PPS-u (ba byl czl. komitetu robot. PPS), a nawet zalozycielem jednej z jej frakcji (tej rewolucyjnej), tak wiec w 1948r. w polsce calkiem inny socjalizm przywlaszczyl sobie to mile swieto wszystkich kobiet. Z socjalistycznym pozdrowieniem po czerwonym tulipanku !!!!! --~--~
:-)) (2002.03.09)

info

0  
  0
większość przeciw, a widzieliście ilu panów w różnym wieku - młodych też - śmigało z kwiatkami ? Panie były pewnie zadowolone, bo kwiatki zawsze sprawiają im radochę - kto nie chce, niech nie daje, ale każdy o tym święcie pamięta. Nię jest to dziś oficjalnie uznawane przez większość, ale spróbujmy zapomnieć o kwiatku dla babci, matki czy żony....
m.... (2002.03.09)

info

0  
  0
Piotr: Nie zawstydzaj chłopców. Rumienią się jak dziewczynki. "Utopmy" panie w morzu kwiatów. Kocham naturę, że kobieta ma taką figurę!
Dzrazga (2002.03.09)

info

0  
  0
Do :-)) miedzy socjalizmem i komuną jest różnica, ja ja widzę
MCH (2002.03.10)

info

0  
  0