Jak będzie wyglądała nauka w szkołach

34
12.08.2020
Jak będzie wyglądała nauka w szkołach
Tak wyglądał egzamin ósmoklasisty. Od września większość szkół ma pracować w normalnym trybie z zachowaniem sanitarnych zasad GIS (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Zajęcia w szkołach, jak już informowaliśmy, mimo pandemii mają się rozpocząć jak co roku 1 września. Dzisiaj minister edukacji poinformował, że większe obostrzenia będą obowiązywać tylko w samorządach, które są w tak zwanych strefach żółtych i czerwonych. Dotyczy to obecnie 19 powiatów z południa Polski.

- Niektóre media zauważają tylko te 19 powiatów z obostrzeniami. Tymczasem ponad 300 powiatów jest w dobrej sytuacji, dlatego w zielonych strefach dyrektorzy mogą przygotowywać się do stacjonarnych zajęć w szkołach. Tylko w strefach czerwonych i żółtych obowiązywać będą większe obostrzenia - powiedział dzisiaj na konferencji prasowej Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Ministerstwo zdecydowało o powrocie do normalnego trybu nauczania, wzorem np. Niemiec czy Włoch. W szkołach będą obowiązywać aktualne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, m.in.: bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. - W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii – informuje GIS.

- Trzeba włączyć rozum - mówił minister Piontkowski na konferencji prasowej, apelując o rozsądek i przestrzeganie dotychczasowych zaleceń Ministerstwa Zdrowia. - Dzisiejsza sytuacja epidemiologicznego umożliwia rozpoczęcie nauki w większości szkół w Polsce. W razie czego wprowadzone zostaną w nich warianty B lub C, gdyby doszło do wzrostu liczby zakażeń w danym regionie.

Wariant A to model tradycyjny, gdzie szkoły będą funkcjonowały normalnie z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego wydanego przez GIS i Ministerstwo Zdrowia. Model C to tryb, podczas którego nauczyciele i uczniowie przechodzą całkowicie na kształcenie zdalne. 

Zgodnie z projektem rozporządzenia w tej sprawie, dyrektor szkoły lub placówki będzie mógł zawiesić zajęcia ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może zagrażać zdrowiu uczniów. Przepisy ułatwią dyrektorowi zawieszenie zajęć odpowiednie do zaistniałej sytuacji z zgodą organu prowadzącego i na podstawie pozytywnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Będzie można zawiesić wszystkie zajęcia lub poszczególne, również dla grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki.

W szkołach i placówkach edukacyjnych znajdujących się w powiatach strefy czerwonej i żółtej (gdzie liczna zachorowań rośnie) zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. W szkołach tych może obowiązywać: ograniczenie przebywania osób trzecich na terenie placówki, obowiązek zachowywania dystansu, zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych (szatnia, korytarz), zasada jednej klasy na jedną salę, ustalenie grupy dzieci uprawnionych do korzystania z zajęć w świetlicy, pomiar temperatury pracownikom przy wejściu do placówki, zakaz wyjść grupowych i wycieczek szkolnych i organizacja zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Nijak. Nie puszczam dziecka do szkoly. Niech najpierw zakaża sie masy i miejsc w szpitalach nie bedzie. Poczekamy az wszyscy sie zaraża i przechoruja lub. .. Nie chcę nawet pisac.
(2020.08.12)

info

15  
  18
i zaraz mamuśki się będą darły, że im nie pasuje, a najlepiej będą leżeć jak maciory na Krakowskim Przedmieściu i walić kopytami w barierki. ..
szoking (2020.08.12)
i bardzo dobrze. Niech wracają. Panie nauczycielki chodzą po mieście, jeżdżą na wakacje i koronowirus im nie przeszkadza. A zaraz zaczną lamentować, że się boją. Teraz może zaczną szanować pracujących kasjerów, kierowców itp. Proponuję, aby ZUS zabezpieczył środki na sprawdzanie lewych zwolnień.
zimba (2020.08.12)
Czy na lekcje informatyki uczniowie przynosić mają własne klawiatury/myszki?
(2020.08.12)
@szoking - .. .te maciory, które krzyczały: "gdzie jest krzyż"?
(2020.08.12)
@zimba - I juz szczucie i plucie. Ty sie zamknij w domu i siedz cale dwa miesiace na tylku. To sa dzieci i beda stłoczone na malej powierzchni w budynku. To nie nauczyciele sprowsdzili wirusa. Wez dobry rozped na przewietrzenie glowy. Jak jakis dzieciak ucierpi w szkole przez covid to tez bedzie, ,kopany''nauczyciel. .. Brak slow.
(2020.08.12)
Odezwał sie knur.
(2020.08.12)
nie, te dużo głupsze i brzydze. .. .z kodorastów i po. ..
szoking (2020.08.12)
Jak zobaczę jakiegoś urzędasa bez kagańca to wzywam policję
(2020.08.12)

info

4  
  1
Czy ktoś wogóle pomyślał o sprzataczkach? Przecież te panie nie dość że zwiększono im metry do sprzątania (z 600 na 1000)to jeszcze muszą rano zdezynfekowac ręce wszystkim dzieciom jak i rodzicom oraz dokonać pomiaru temperatury. A niby kiedy z rana mają posprzątać skoro muszą pilnować wejścia? A co z dezynfekcją w czasie przerw skoro na szkole jest tylko woźna? Te panie już pracują do 22,to do której będą teraz pracowały skoro lekcje mają się kończyć o 19? Czy ktoś wogóle o tym pomyślał ? No chyba że wprowadzi się nocne zmiany.
Mirka (2020.08.12)